Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Dějiny starověkých civilizací 16: STAROVĚKÉ DĚJINY IZRAELE
Autorka článku: Maura DOBA HELÉNISMU. EGYPTŠTÍ PTOLEMAIOVCI. MAKABEJSKÉ VÁLKY. ALEXANDRIJSKÁ DIASPORA. SEPTUAGINTA. Doba helénismu (323 – 167 př. Kr.). Roku 331 př.Kr., podle pramenů, vstoupil do Jeruzaléma Alexandr Makedonský. Judsko přešlo pod jeho vládu. Židům byla poskytnuta poměrně rozsáhlá autonomie. |
Krátce po jeho smrti, datované do roku 323 př.Kr., když byla Alexandrova říše rozdělena mezi diadochy, připadlo Judsko egyptským Ptolemaiovcům. Po nimi zůstává dalších 100 let. V této době vznikla a rozmohla se alexandrijská diasporní komunita, kde došlo i k překladu Starého zákona do řečtiny (Septuaginta). Židé začínali pociťovat silný vliv helénismu. V roce 198 př.Kr. dobyli po několika válkách Seleukovci (syrští diadochové) Sýrii a Kenaán. Židovská společnost, zejména její vyšší vrstvy velmi podléhaly helénismu a začaly se v ní objevovat vážné rozpory, zejména mezi kněžími a šlechtou.Když však Antiochos IV. Epifanés zakázal všechna nestátní náboženství, povstalo venkovské obyvatelstvo a toto povstání nakonec přerostlo roku 167 př.Kr. v úspěšnou osvobozeneckou válku (makabejské povstání).
Boj mezi Makabejci a Seleukovci. Makabejské povstání. Hasmonejské království. Farizeové.
Dlouhé období nadvlády cizích mocností v Judsku skončilo makabejskými válkami, které Židům přinesly svobodu a samostatnost. Makabejské války započala roku 167 př.Kr. rodina Makabejských, otec a jeho synové. Otec záhy zemřel a vedení se ujal Juda Makabejský. Antiochos zemřel téhož roku 167, ale boj mezi Makabejci a Seleukovci pokračoval. V roce 164 př.Kr. se podařilo Judovi ovládnout Jeruzalém a přilehlé oblasti a obnovit Chrámový kult. Juda posléze vedl „preventivní válku“ i mimo vlastní hranice Judska. Boje pokračovaly za všech jeho nástupců-bratrů Jónatána a Šimona. Tyto války byly úspěšné především díky neustálým vnitřním sporům mezi Seleukovci a skončily založením vládnoucí, později královské dynastie Hasmonejců (potomci Šimona Makabejského). I když byly makabejské války vedeny jako boj proti helénismu, který poskvrňoval čistotu židovské víry, hasmonejská dynastie přijala všechny hlavní rysy helenistických panovníků své doby. Navenek Hasmonejci využívali slabostí svého okolí a rozšiřovali své území, uvnitř pak si nárokovali co největší moc. Většinou se v jejich osobách spojovaly dvě základní funkce světského panovníka a velekněze. To vedlo i k vyhroceným sporům mezi nimi a některými náboženskými skupinami, především farizeji, kteří požadovali návrat k původním myšlenkám makabejského povstání.Tento spor vyvrcholil v roce 88 př.Kr., když jich Alexander Jannaj nechal několik set ukřižovat a jejich rodiny před jejich zraky pobít. V židovské společnosti se tak stále více prohlubovalo rozdělení, které pak nakonec bylo jedním z nejhlavnějších důvodů porážky.
Autor: Maura, Foto: Internet