Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 107
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel V předcházejícím článku jsme mluvili o paměti, učení a zapomínání. Dnes bych se chtěl věnovat právě tomuto poslednímu fenoménu. Nejprve ale připomenu fakt, že chceme-li se naučit racionálně využívat své paměti, měli bychom vědět, že si nelze naučené zapamatovat bez opakování. |
A také, že své paměti bychom měli trochu pomáhat zápisky, poznámkami či různými mechanickými pomůckami, které nazýváme mnemotechnikou. Tak bychom si měli zafixovat i velmi důležité věci. Konstatoval jsem také, že i hluboký prožitek se zapíše do dlouhodobé paměti. Ať už ten prožitek je pozitivní nebo negativní, že nás vždy hluboce zasáhne. Dotvrdím to jedním příběhem, který tentokrát není z mé poradny, ale od kolegyně, jež je manželkou vysokoškolského profesora a velmi významného chirurga. Pan profesor asi dlouho nezapomene na dny, které předcházely jeho úspěšnému vystoupení na sympóziu v USA, kam byl pozván, ale málem tam neodletěl….
„Prosím tě, co pořád hledáš?“, otázala se paní Alena svého chotě, když viděla, jak prohledává svůj psací stůl, skříně a komody.
„Jak víš, pozítří odlétám do New Yorku, ale někam jsem založil pas a také anglický překlad své přednášky na sympóziu…Už jsem prohledal svou pracovnu na fakultě, pokoj na klinice…Jako by se to někam propadlo…“
„Chceš, abych ti pomohla?“
„Ale kdepak, jak bys to našla ty, když to nemohu najít já?“ Pan profesor už byl nevrlý a nervózní. Není divu, uměl si představit, jaká by to byla mezinárodní ostuda, kdyby se na sympózium nedostavil.
Paní Alena, která je psycholožkou a zabývá se i metodou dr.Murphyho, nic neříkala, zavřela se do svého pokoje a tam si napsala krátkou sci-modlitbu: „Duševní síla je všudypřítomná a obklopuje také mého manžela, který je nešťastný z toho, že nemůže najít svůj pas a přednášku. Chci mu pomoci a pevně věřím, že společně najdeme hledané věci. Děkuji vesmírné moudrosti, která řídí náš život, za to, že se dnes všechno obrátí jen v dobro.“
Tuto sci-modlitbu si několikrát během dne říkala nahlas i v duchu a k večeru jí najednou přišla na mysl kniha o krásách České republiky, kterou manžel koupil jako dárek pro svého amerického kolegu. Zeptala se ho: „Kde máš tu knížku pro Johna?“
Profesor nerudně odvětil: „Tu mu budu muset poslat poštou…“ Náhle jako by ho osvítil blesk: „Počkej…“ Běžel ke knihovně uchopil objemný svazek, otevřel knihu a zvolal: „Heuréka!“. Pas i přednáška byly na světě. Obrátil se k ženě: „Prosím tě, jak Tě to napadlo?“…
Co k tomuto příběhu dodat? Stačilo, kdyby si pan profesor do svého pracovního záznamníku stručně zapsal: Pas a přednáška v knize pro Johna. A mohl si ušetřit hodiny hledání a stresu.
A snad ještě tolik, že každý z nás ví i z vlastní zkušeností, že nic není stálé a že ke změnám dochází na základě určitých impulsů. Víme také, že život se rovná energii a energie zase životu a že si tu energii musíme neustále doplňovat například pozitivním myšlením. Říkali jsme si rovněž, že nejsme odkázáni na slepé náhody, že těmto „náhodám“ můžeme pomoci.
Někteří autoři – např. Erich Fromm – staví do protikladu pojmy inteligence a rozum. Podle nich je inteligence nástrojem člověka pro dosahování praktických cílů a její funkcí je zjišťovat a poznávat vlastnosti věcí tak, aby se daly používat. Inteligence je takto pokládána za jakési vyšší přizpůsobování. Porovnejme si s tím také citát, který jsem uvedl v předchozích článcích. Carl Sagan o našem mozku napsal: „Jsme inteligentní živočišný druh a požíváme-li inteligenci náležitě, je mozek zdrojem radosti. V tomto smyslu lze mozek přirovnat ke svalu. Když myslíme, cítíme se dobře. Poznání je extatickým prožitkem.“
Já bych se spíše přikláněl ke slovníkovému výkladu, že rozum je schopnost pojmového myšlení a podle mého názoru vyžaduje nejen inteligenci, ale i zkušenost. Slovník také říká o inteligenci, že je schopností orientovat se v nových situacích na základě rozpoznání podstatných souvislostí a vztahů. Dovolím si k tomu dodat, že ty podstatné souvislosti nejspíše objevíme naším rozumem a mozkem, který je tak i zdrojem naší radosti z nového poznání.
A v závěru si dovolím oslovit váš mozek a inteligenci připomenutím web-stránek Klubu dr.Murphyho v ČR http://www.klubdrmurphy.webnode.cz a rovněž druhé části cyklu přednášek Klubu dr.Murphyho v ČR, které se konají V Brně v Občanském klubu Kounicova 43, vždy v 16 hod a to ještě v následujících termínech: 30.3., 13. 4. a 20.4. Tématy budou: Chcete být bohatí nebo chudí? Jak stárnout pomaleji a Štěstí.
Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet