Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 105
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel Minulý týden jsme mluvili o paměti, učení a zapomínání. O potřebě paměti asi nikdo nepochybuje. O potřebě zapomínání se ale tolik neví. Přitom každý, kdo pracuje na počítači ví, co může způsobit zahlcení paměti. |
Jestliže může být zahlcen umělý „mozek“, tak je zřejmé, že ještě citlivější na „přesycení informacemi“ je mozek lidský. A k tomu, abychom naši paměť nezahltili, slouží zapomínání. Než budu v tomto směru pokračovat, chtěl bych připomenout, že před časem jsme rovněž mluvili o návycích. Dobrých i zlých, kterým také říkáme zlozvyky. Dnes bych ale chtěl mluvit o těch dobrých návycích a to v souvislosti s nedávnými ZOH.
Připomeňme si, co jsme si o návycích řekli. Znalost cíle a znalost metod, jak se k tomu cíli dobrat, ještě nemusí vést k úspěchu. Teprve postoj člověka k aplikaci racionálních metod a vytvoření si návyků (k čemuž, samozřejmě využijeme svou paměť) a používání těchto návyků, případně jejich vylepšování, vede k úspěchu. Úspěšný člověk se musí naučit pracovat v určitém pořádku a sledu, nesmí si dovolit žádné výjimky, opomenutí a úlevy.
Nenapadlo Vás, že k těmto obecným principům můžeme přiřadit jako vzor jedno nebo tři jména sportovců, kteří nám udělali velkou radost ve Vancouveru? Samozřejmě mám na mysli Martnu Sáblíkovou, Lukáše Bauera a Šárku Záhrobskou. Oni znali svůj cíl, měli motivaci, při tvrdém tréninku překonávali všechny překážky i únavu, vytvořii si návyky (svůj styl) a pak je v rozhodujících chvílích uplatnili. A zazářili! Rychlobruslařka Martina Sáblíková, přestože začínala na zamrzlém rybníku – a tam také měla většinu tréninků – se dokonce stala naší nejúspěšnější sportovkyní v celé historii ZOH. Kateřina Neumannová ji ocenila slovy:“Martina se skvěle vypořádala s psychickým tlakem.“ A tím mi „nahrála“ k další úvaze. Ano, psychika je spolu s tím, co jsme si řekli, stejně důležitá. Někdo může zářit při trénincích, ale pak mu odpovědnost „sváže nohy“ a při vrcholném závodě zklame. To se, samozřejmě netýká našich tří sportovců. Ale pevná vůle se jich týká vrchovatě. Otec Šárky Záhrobské o ní říká: „Umí ukočírovat nervy.“ Kouč Antonín Strach se o ní vyjádřil: „Má na ženu neskutečnou vůli, spoustu chlapů strčí do kapsy.“ A na jiném místě: „Má dokonalou koncentraci na výkon…umí se oprostit od emocí…Je to její psychikou. Je neuvěřitelně silná.“ To samé můžeme říci i o Martině Sáblíkové a Lukáši Bauerovi. Na otázku novináře, zda je to v Šárčině povaze nebo vypěstované, kouč odvětil: „Povahová vlastnost a zároveň usilovná práce. Součástí našeho tréninku je i trénink hlavy.“ Tento výrok nás zase vede k moci podvědomí, protože co je vlastně „trénink hlavy“? Oslovení podvědomí.
Ale vraťme se k našemu tématu o paměti a zapomínání. Co říká o zapomínání odborná literatura: Je to jeden ze základních paměťových procesů spočívající v oslabování schopnosti vybyvit si v paměti uložené obsahy. Souvisí s individuálními dispozicemi, s působením času, se subjektivním vztahem k zapomínanému obsahu a s překrýváním minulého novým. Citát dále pokračuje tím, co jsme si již řekli. Tedy, že zapomínání je nejintenzivnější v prvních hodinách po naučení, že je opakováním naučené látky můžeme oslabit a že zapomínání oslabuje i motivace, kterou máme k tomu, abychom si informace zapamatovali. Ještě si řekněme, jak označuje zapomínání lidová moudrost: Jedním z nejznámějších rčení je: „Vykouřilo se mu to z hlavy“, jiným pak: „Spadla nad tím opona“.
A do třetice výroky slavných. A. Falin: Zapomenutí na minulost hrozí jejím opakováním. Démokritos: Zapomenutí na vlastní strasti vede ke smělosti. A na závěr troška humoru od S.L. Rubinštejna: Zapomnětlivost je důsledek velmi usilovného myšlení, nebo jeho naprosté absence. Právo být zapomnětliví mají tudíž jen géniové a idioti.
Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet
…a protože nejsem génius a snad ani idiot, nemohu zapomenout na pozvání k návštěvě obnovených web-stránek Klubu dr.Murphyho v ČR http://www.klubdrmurphy.webnode.cz a na přednášky Klubu dr.Murphyho v ČR, které se poprvé konají i v Praze. A to v DDM Přemyšlenská 1102, Praha 8 dne 13. a 14. března v 11 a 14 hodin. V Brně pak v Občanském klubu Kounicova 43, vždy v 16 hod v následujících termínech: 9.3., 16.3., 30.3., 13. 4. a 20.4. Tématy budou postupně: zdraví, úspěch, chudoba nebo bohatství, stárněme pomaleji a štěstí.