Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 105

Publikováno: 5.03.10
Počet zobrazení: 1256
  Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Minulý týden jsme mluvili o paměti, učení a zapomínání. O potřebě paměti asi nikdo nepochybuje. O potřebě zapomínání se ale tolik neví. Přitom každý, kdo pracuje na počítači ví, co může způsobit zahlcení paměti.

Jestliže může být zahlcen umělý „mozek“, tak  je zřejmé, že ještě citlivější na „přesycení informacemi“ je mozek lidský. A k tomu, abychom naši paměť nezahltili, slouží zapomínání. Než budu v tomto směru pokračovat, chtěl bych připomenout, že před časem jsme rovněž mluvili o návycích. Dobrých i zlých, kterým také říkáme zlozvyky. Dnes bych ale chtěl mluvit o těch dobrých návycích a to v souvislosti s nedávnými ZOH.

     Připomeňme si, co jsme si o návycích řekli. Znalost cíle a znalost metod, jak se k tomu cíli dobrat, ještě nemusí vést k úspěchu. Teprve postoj člověka k aplikaci racionálních metod a vytvoření si návyků (k čemuž, samozřejmě využijeme svou paměť) a používání těchto návyků, případně jejich vylepšování, vede k úspěchu. Úspěšný člověk se musí naučit pracovat v určitém pořádku a sledu, nesmí si dovolit žádné výjimky, opomenutí a úlevy.

       Nenapadlo Vás, že k těmto obecným principům můžeme přiřadit jako vzor jedno nebo tři jména sportovců, kteří nám udělali velkou radost ve Vancouveru? Samozřejmě mám na mysli Martnu Sáblíkovou, Lukáše Bauera a Šárku Záhrobskou. Oni znali svůj cíl, měli motivaci, při tvrdém tréninku překonávali všechny překážky i únavu, vytvořii si návyky (svůj styl) a pak je v rozhodujících chvílích uplatnili.  A zazářili! Rychlobruslařka Martina Sáblíková, přestože začínala na zamrzlém rybníku – a tam také měla většinu tréninků – se dokonce stala naší nejúspěšnější sportovkyní v celé historii ZOH. Kateřina Neumannová ji ocenila slovy:“Martina se skvěle vypořádala s psychickým tlakem.“ A tím mi „nahrála“ k další úvaze. Ano, psychika je spolu s tím, co jsme si řekli, stejně důležitá. Někdo může zářit při trénincích, ale pak mu odpovědnost „sváže nohy“ a při vrcholném závodě zklame. To se, samozřejmě netýká našich tří sportovců. Ale pevná vůle se jich týká vrchovatě. Otec Šárky Záhrobské o ní říká: „Umí ukočírovat nervy.“ Kouč Antonín Strach se o ní  vyjádřil: „Má na ženu neskutečnou vůli, spoustu chlapů strčí do kapsy.“ A na jiném místě: „Má dokonalou koncentraci na výkon…umí se oprostit od emocí…Je to její psychikou. Je neuvěřitelně silná.“  To samé můžeme říci i o Martině Sáblíkové a Lukáši Bauerovi.  Na otázku novináře, zda je to v Šárčině  povaze nebo vypěstované, kouč odvětil: „Povahová vlastnost a zároveň usilovná práce. Součástí našeho tréninku je i trénink hlavy.“ Tento výrok nás zase vede k moci podvědomí, protože co je vlastně „trénink hlavy“? Oslovení podvědomí.

    Ale vraťme se k našemu tématu o paměti a zapomínání. Co říká o zapomínání odborná literatura:  Je to jeden ze základních paměťových procesů spočívající v oslabování schopnosti vybyvit si v paměti uložené obsahy. Souvisí s individuálními dispozicemi, s působením času, se subjektivním vztahem k zapomínanému obsahu a s překrýváním minulého novým. Citát dále pokračuje tím, co jsme si již řekli. Tedy, že zapomínání je nejintenzivnější v prvních hodinách po naučení, že je opakováním naučené látky můžeme oslabit a že zapomínání oslabuje i motivace, kterou máme k tomu, abychom si informace zapamatovali. Ještě si řekněme, jak označuje zapomínání lidová moudrost: Jedním z nejznámějších rčení je: „Vykouřilo se mu to z hlavy“, jiným pak: „Spadla nad tím opona“.

A do třetice výroky slavných. A. Falin: Zapomenutí na minulost hrozí jejím opakováním.  Démokritos: Zapomenutí na vlastní strasti vede ke smělosti.  A na závěr troška humoru od S.L. Rubinštejna: Zapomnětlivost je důsledek velmi usilovného myšlení, nebo jeho naprosté absence. Právo být zapomnětliví mají tudíž jen géniové a idioti.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

…a protože nejsem génius a snad ani idiot, nemohu zapomenout na pozvání k návštěvě obnovených web-stránek Klubu dr.Murphyho v ČR http://www.klubdrmurphy.webnode.cz a na přednášky Klubu dr.Murphyho v ČR, které se poprvé konají i v Praze. A to v DDM Přemyšlenská 1102, Praha 8 dne 13. a 14. března v 11 a 14 hodin. V Brně pak v Občanském klubu Kounicova 43, vždy v 16 hod v následujících termínech: 9.3., 16.3., 30.3., 13. 4. a 20.4. Tématy budou postupně: zdraví, úspěch, chudoba nebo bohatství, stárněme pomaleji a štěstí.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: