Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Náhrada chybějících zubů zubními implantáty
Autor: ERPET MEDICAL CENTRUM Zubní implantát je velmi elegantní řešení v případě, že někde v ústech chybí zub, či jejich skupina. Proč elegantní? Z jednoho důvodu. Pomocí implantátů jsme totiž schopni rehabilitovat chrup bez jakéhokoliv „poškození“ okolních zubů. Dříve totiž byly možnosti pouze dvě. Snímací protéza, tedy lidově řečeno vyndavací zuby, nebo fixní můstek. |
Ten funguje stejným způsobem jako klasický most přes řeku. Má tedy pilíře na obou stranách, na kterých je vystavěno cosi, co prostor mezi nimi přemostí. Je tedy nutné obrousit kolem dokola zuby ohraničující defekt chrupu, aby bylo možné na ně můstek ukotvit. Tím ale, ať chceme, či nechceme, okolní zuby nenávratně poškodíme, i když za účelem uzavření oné mezery po chybějícím zubu či zubech. Z tohoto důvodu implantáty preferujeme v případech, kdy okolní zuby jsou takzvaně intaktní, čili bez kazu a plomb, nebo plomby mají, ale jen velmi malé.
Náhrada jednoho zubu implantátem v postraním úseku chrupu, jsou-li v pacientových ústech dobré podmínky, hlavně nabídka kosti, je relativně snadným výkonem. Dá se však provést až přibližně po 12 týdnech od vytržení zubu. Taková extrakční rána je pak již takřka zhojená. Zároveň ještě nezačalo docházet k žádné zásadní resorpci kosti, tedy jejímu úbytku v okolí vytrženého zubu. Po zavedení implantátu se musí čekat na jeho vhojení do kosti přibližně 3 měsíce, pak je možné implantát proteticky zatížit, tedy udělat na něj korunku.
Náhrada jednoho zubu v estetické zóně chrupu je o poznání složitější procedurou, kterou by měl provádět jen zkušený implantolog. Taková implantace má svá pevná pravidla o umístění implantátu, jeho průměru apod. Není ale potřeba z takové implantace mít strach. Zkušení implantologové umí techniky jak doplnit kost i měkké tkáně, je-li to potřeba, tak aby finální výsledek byl co nejlepší.
Existují i techniky náhrady ztraceného zubu již během jednoho dne. Mají však velmi přísná kritéria pro provedení, obzvláště v nabídce kosti a měkkých tkání a jejich provedení je tedy možné jen v ideálním případě.
Tam, kde zubů chybí více, řešíme defekt chrupu implantáty také. Nenahrazuje se ale každý zub zvlášť, ale pomocí větších, či menších můstků. U bezzubých pacientů jsou řešení dvě. Použít dva až čtyři implantáty pro vylepšení držení celkových protéz, pokud nedrží, nebo zhotovit práci takzvaně „na pevno“. V horní čelisti se zavádí šest až osm implantátů pro zhotovení fixního mostu a v dolní standardně pět, ale někdy, jsou-li dobré podmínky, i šest implantátů. Taková náhrada je pro pacienta plně vyhovující a on s ní funguje jako s vlastními zuby.
V případě, že nemáme v horním postraním úseku chrupu dostatek kosti je nutné provést výkon označovaný jako „sinus lift“. V horní čelisti se totiž nachází čelistní dutina a její dno je nutné speciální technikou nadzdvihnout a vzniklý prostor vycpat kostí nebo její náhražkou.
Podstatou moderní implantologie je nabídnout pacientovi takové řešení, které je nejen funkční, ale splňuje i náročná kritéria estetiky. Podaří-li se úsilí implantologa a protetika dotáhnout do úspěšného konce výsledkem je práce, která je v ústech pacienta pro laikovo oko k nerozeznání od vlastních zubů. Díky níž od nás stomatologů odchází spokojený pacient plně rehabilitovaný jak po stránce žvýkací funkce chrupu, tak po stránce nově nabytého sebevědomí.
MUDr. Jan Procházka
vedoucí lékař
ERPET MEDICAL CENTRUM
Pštrossova 10
110 00 Praha 1
Tel: +420 221 595 000
Pohotovost – tel: +420 724 511 547
e-mail: recepce@medical.erpet.cz
http://www.erpetmedical.cz