Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Důchodce a duchovní život – Deprese I.

Publikováno: 21.04.10
Počet zobrazení: 1695
  Autor článku: František Benda
O depresi kdosi řekl: „Hloubky tvých depresí budiž ti měřítkem hloubky tvé vlastní.“ Pro mladou duši je to dost povzbuzující. Mládí si s mnoha problémy neví rady; samo – bez zkušeností – sotva na něco kloudného přijde, a neví ani kam se obrátit o radu.

Dokonce i kdyby nakrásně kam se obrátit bylo (dnes už takové možnosti jsou), mladý člověk s nelibostí zjistí, že své stížnosti ani nedokáže správně formulovat. Snadno tak dojde k závěru, že vlastně sám neví co chce.

Ti, kteří by se mu snažili pomoci, jsou v nelehké situaci. I za předpokladu, že by správně pochopili požadavky mladého člověka, nemají – kvůli jeho nezralosti – příliš možností jak mu poradit. Vyzvat ho aby počkal až dozraje by nebylo právě od věci, ale nikterak mu to neprospěje. Je tedy nutno seznámit se s jeho současnou situací a pokusit se nějakým způsobem řešit problémy, které se v mládí zdají závažné, ale dospělý věk nad nimi mávne rukou.

Z uvedené definice ale – bohužel – vychází ne příliš povzbudivý závěr. Je-li hloubka deprese úměrná hloubce intelektu, pak by největší mudrci a učitelé neměli z depresivních stavů vůbec vyjít. Možná tomu tak je, ale nic tomu očividně nenasvědčuje. A oni by se s tím samozřejmě nikterak nechlubili. Naproti tomu lidé povrchní, s problémy tohoto světa si v žádném případě hlavu nelámající, by o depresi neměli ani zavadit. O tom ale také neexistují žádné důkazy. Spíš to vypadá, že je tomu právě naopak.

Takže – zdá se – deprese nás provázejí vždy a všude. Všechny, bez rozdílu. Patrně patří k životu stejně jako stín ke světlu.

Náboženství ani filosofie nám k řešení depresí mnoho uspokojivého neřeknou. V Bibli, v knize Žalmů, lze nalézt upřímná vyznání, vytrysklá z hlubokosti duše. Vztahují se sice k dějinám těžce zkoušeného židovského národa, ale člověk se zkroušenou myslí, nacházející se v tíživé situaci, v nich snadno nalezne blízkou notu. Radost a stísněnost v nich jdou ruku v ruce.

Deprese mají – tak jako téměř vše v našem životě – mnoho odstínů. Jako se s každou malou odřeninkou neběží hned k lékaři, stejně ani ze selhání vlastní soběstačnosti se nedělá žádný problém. Nepříjemná je ztráta perspektivy; utěšování jako že zas bude všechno lepší, jakkoli jsou dobře míněná a v jádru většinou pravdivá, ve chvílích zahořklosti příliš nepomáhají.

Asi by nás jala hrůza, kdybychom si uvědomili, kolik osamělých každý den, večer a noc trpí tím, že nemají vedle sebe nikoho, o koho by mohli pečovat nebo kdo by je aspoň trápil. Z hloubi vytrysklo přiznání osamělé ženy: „Jsem-li večer sama doma, nebojím, se, že přijde někdo, kdo mě okrade, někdo, kdo mne znásilní nebo zabije. Mám hrůzu z toho, že nepřijde nikdo.“ Natolik je zhoubná moc samoty, do které jsme byli bez možnosti vlastní volby uvrženi. Obdobně, i když optimističtěji zní výrok vdané paní: „Nemohu si dovolit jít sama do kavárny, ač bych velice ráda. Určitě by si ke mně někdo přisedl a obtěžoval mne. Nebo ještě hůře – co kdyby nepřišel nikdo?“

Skutečnost bývá dost krutá: nejenže neumožní prožít často ani část toho, po čem bychom mohli toužit, co by se nám líbilo, ale dokonce i to málo, co by se realizovat dalo, často deformuje tak, že to přinese spíš žal než pohodu. Nepřipustíme-li zde představu o pronásledování osudem, je nasnadě otázka, není-li naše nespokojenost pouze důsledkem našich nesprávných představ. I malá odchylka kompasu na začátku plavby může zavést loď do vzdálených, nečekaných a nechtěných končin.

Zdá se, že před depresemi není úniku. Chovají se jako bacil, ukrytý v těle. Tajně si kdesi vegetuje a čeká pouze na vhodnou příležitost, aby mohl ukázat své zoubky. Umožníme-li mu ji, je schopen okamžitě nasadit mysli černé brýle pesimismu, případně rozložit celou osobnost. Chová se doslova jako „nepřítel uvnitř hradeb.“ Právě to mu umožňuje vytvořit ztrátu nálady nebo životního elánu bez zjevné příčiny. Taková příčina samozřejmě někde existuje, ale její dohledání je značně obtížné. Jmenovitě postižený člověk má malou šanci se jí dopátrat, a někdo vnější – pokud by se o to vůbec pokusil – by musel zjistit mnoho okolností, které by mohly spolupůsobit, což ovšem mohou být vlivy, které si postižená osoba nechce podvědomě připustit, takže se s nimi ani nikomu nesvěří.

Jiný typ depresí vzniká z příčin zcela zjevných, snadno definovatelných. Říká se jim rány osudu (dříve, pokud byla běžnější znalost bible, byly přirovnávány k ranám Jobovým). Jejich působení je jednorázové, krátkodobé. Úder – a ticho. Pak už jenom čas na odklízení trosek. Život jde ovšem dál, objeví se nové možnosti, nové radosti a starosti, zapomene se. Zapomene se na vše nepříjemné, zapomene se i na to, že bacil deprese koluje v těle dál a čeká na svou příští příležitost.

Je tak snadné obrátit vše krásné naruby, nenechat k sobě dolehnout zvuky, které nás dříve dojímaly, prázdnýma očima pohlížet na své vlastní dílo, byť nás kdysi dříve naplňovalo uspokojením nebo hrdostí. I
naděje se v tomto stavu vytrácí, a perspektiva – je-li jaká – se tváří bezvýchodně. Ostatně i o ni se ztrácí zájem.

Například pocit osamělosti nevzniká tím, že by člověk kolem sebe neměl lidi. Právě naopak. Poustevník, který si samotu dobrovolně zvolí a uchýlí se kamsi do ústraní, je sám, ale nikoli osamělý. Osamělý je ten, kdo má, nebo se domnívá, že má co sdělit a nenalézá posluchače. Nebo ten, kdo vře otázkami, ale nenachází nikoho, kdo by mu na ně odpověděl, nebo s ním alespoň o nich diskutoval. Odtud pramení smutky jak velkých duchů, tak dozrávajících adolescentů. To, co považujeme my za důležité, nemusí naše okolí vůbec vnímat. Je tedy dobré seznámit se s nebezpečím deprese a naučit se proti ní bojovat preventivně. Nic takového se – bohužel – v žádné škole neučí. Jsme zde zcela odkázáni do role samouků stylem pokus-oprava.

Autor: František Benda, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 6 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

23.04.2010 10:04  Vohradník Z. (vohradnik@hlinecko.cz)

Vážený pane Bendo, dnes se Vám opět podařilo nastolit téma o kterém by se mohlo diskutovat dlouze a z různých stran. Já k tomu přispěji jenom poznámkou autora. Téma osamocení seniorů zařadím do příštího seriálu. Z. Vohradník
http://www.vohradnik.webnode.cz

23.04.2010 07:09  František Benda

Milá Helenko, cítím s Vámi, ale vydržte prosím do příští středy. Můj příspěvek má pokračování - třeba se Vám bude některá z jeho praktických rad hodit. Zatím držím palce František Benda

22.04.2010 18:33  Helena

Paní Lauro, děkuji za vaše pochopení a dobré rady. já sama, když jsem se vypovídala, tak jsem přišla na to, že se musím přinutit k opuštění "hnízda" a dnes jsem vyrazila do přírody. nebylo to jako minulá léta, plno nadšení a radosti, ale věřím, že se to časem může změnit. výborný je nápad udělat si nejprve týdenní a potom i delší časový rozvrh a přesně jej dodržovat, což bude úkol dost tvrdý, ale MUSÍM.ještě jednou vám děkuji. Helena.

22.04.2010 03:22  Maura ()

Paní Heleno, mohu vám jen naznačit, co je možné udělat, ale protože vás neznám osobně, nevím, jestli moje psaní padne na úrodnou půdu. Musíte se přimět vylézt ze svého doupěte a nalézt smysl v tom, co obvykle děláte ke svému potěšení. Všechno je jen taktika nastavení vaší mysli. Měla byste to změnit. Potkávejte lidi, usmívejte se, choďte na kratší procházky, spojte si je s něčím příjemným a nedovolte, aby vás zahlcovaly nepříjemné nebo bolestné myšlenky. Zabývejte se jen sama sebou, pouze sama sebou. Ne vztahy, ale stavem vaší mysli. Co převažuje - smutek nebo optimismus, radost nebo bezvládí nad sebou samotnou? Rozeberte si to, co vás táhne dolů a zeptejte se sama sebe: co mi vadí, co mne trápí? Je to pro mne přínosem se tím trápit a nebo je to jen návyk mé mysli, abych se trápila? Otočte list. Založte si deník a udělejte si na měsíc dopředu podrobný plán, co budete a chcete dělat, co jste neudělala a z čeho jste slevila a proč jste z toho slevila.Musíte začít sama se sebou pracovat. Pilně a neúnavně. Je to má zkušenost, také jsem takové věci pociťovala. Mohu vám říci, že z takových problémů se dostanete jen tím, že si je uvědomíte, vyhodnotíte a změníte dosavadní způsob života vlastní vůlí. Žít sama pro sebe není nic sobeckého, nic špatného. Naopak. Ale musíte vnést do svého života pevný řád, abyste do něho vnesla smysl a radost z toho, že se vám povedlo znovu ožít. Jste to jen vy,nikdo jiný, kdo to udělá pro sebe a pro každodenní kvalitní prožití života.
http://www.bylinky.webnode.cz

21.04.2010 17:51  Helena

K depresi: jsem na ně zvyklá, ale poslední dobou se mi objevil nový způsob a to, že se mi nechce vůbec vycházet z bytu. mám moc ráda přírodu a proto nemohu pochopit, že mně neláká procházka jarním parkem, lesem a pod. jsem z toho nešťastná protože si nemohu pomoci a bojím se, že to bude stále horší. žiji sice sama, ale samota mi tak nevadí jako nechuť k procházkám protože je jasné, že venku vždycky někoho potkám, s kým si mohu promluvit. můj komentář je dříve voláním o radu, jak z toho.Helena.

21.04.2010 15:41  Maura ()

Vážený pane Bendo, napsal jste úžasný článek, v něm je obsažena vaše moudré pojímání světa lidí. Víte, já si myslím, že mladým lidem chybí živý kontakt se světem, lidmi a citový život, plnohodnotný citový život. Možná, že ani neznají jeho cenu, a tím nemyslím jen partnerství, ale lásku k sobě, k bližním, produchovnění. Bohužel, moderní technika jim bere mnoho sil, pohybují se velmi často ve virtuálním světě, ve fantasy románechm ve světě sci fi víc, než v reálu. Stačí si přečíst některá, i když velmi zdařilá dílka na literárních serverech, tam pochopíte, čím mladí lidé, opravdu vzdělaní procházejí. Je to stav mysli, stav duše a stav srdce, řekla bych. Nikdy na zemi nebylo tak dobře, jak nyní. ještě dřív, než mi kdokoliv bude oponovat, tak připomenu, že ještě před dvěstě nebo třista lety, dokonce před několika desítkami let lidé žili ve válkách, nedostatku, v sociálních problémech, které si dnes umí málokdo představit. Je to strašně krátká historická doba. Neexistovaly takové systémy jako nyní, mnoho lidí umíralo na banální nemoci, násilnou smrtí, bylo ožebračováno, aniž se mohl kdokoliv účinně bránit. Nyní, pokud chceme, jsme vzdělaní lidé, máme přístup k informacím, můžeme, pokud toho chceme dosáhnout, v různých oborech, můžeme si rozšiřovat vzdělání nyní více, než kdy jindy. Ale přesto, přesto jsou lidé otrávení, znechucení, mnozí žijí bez cíle, bez kvalitních mezilidských vztahů, touží více po hmotném než po duchovním, už samo slovo "duchovní" jim bu´d neříká, nebo mají představu nějakého náboženství a zavrhují to. Myslím, že ty stavy vedoucí k depresi, jsou způsobeny tím, že mnoho lidí nevede intimní život, tedy tím nemyslí sexuální, ale nebudují svou osobnost, i když pociťují na sobě velký tlak ze svého okolí. Myslím si, že život sám o sobě je prostý, i pro člověka nemajetného, i majetného. Co od nás vyžaduje? Abychom byli slušní lidé, abychom žili přiměřeně ke svému věku a stavu svých prostředků, abychom dodržovali mravní zásady, které jsou tu proto, abychom se cítili mezi sebou v bezpečí, abychom se ze života radovali. Abychom čelili svým problémům hned, když nastanou a ne to nechali plavat a nebo vyhnít. Abychom ctili své děti, pokud je máme, protože nejsou naším majetkem, ale byli nám svěřeny k tomu, abychom z nich udělali a vychovali slušné, spravedlivé a pracovité lidi a přivedli je k samostatnosti. Abychom se starali o své rodiče,i když třeba jsme od nich neměli 100% péči, ale dělali to z mnoha důvodů (láska, mravnost, úcta a sebeúcta). Abychom nedlužili více úpeněz, než stačíme splatit a abychom žili rozumně. Je třeba o těchto věcech stále mluvit, psát o nich a rozmlouvat mezi sebou.Co je správné, co je dobré a svědčí zdravému duchovnímu, duševnímu a fyzickému životu? Doufám, že si váš článeček přečte hodně lidí, že bude o něm uvažovat. Děkuji Vám
http://www.bylinky.webnode.cz

Zanechte komentář: