Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Počítač v rodině starších seniorů 5

Publikováno: 26.04.10
Počet zobrazení: 1860
  Autor článku: Zdeněk Vohradník
SENIOŘI RÁDI MAILUJÍ.
Ještě nedávno neznámé slovo mail dnes již nalezneme i v Internetové jazykové příručce. Mailuje skoro každý majitel počítače. Má to nesporné přednosti proti dopisům.

Proč mailujeme
Posílání a přijímání e-mailů, nebo zkráceně mailů, je zpravidla po surfování na internetu druhá věc, kterou začne nový majitel počítače provozovat. Elektronická pošta, jak se tomu správně říká, zlikvidovala velkou část korespondence vyřizované prostřednictvím České pošty. Má totiž spoustu předností. Nemusíme shánět dopisní papíry, obálky, kupovat známky, hledat schránku na dopisy (ty z našich ulic již dost vymizely) apod. To vše nahradíme naklepáním textu do předtištěného formuláře a odešleme. Ostatní zařídí tzv. poštovní klient. Je jich více. V počítači je již obvykle nainstalován. Já používám Microsoft Outlook.

Přílohy, více příjemců a odpovědi na maily.

Výhodou elektronické pošty je také to, že kromě krátké průvodní zprávy můžeme v příloze posílat delší textové elaboráty, tabulky, grafy, fotografie apod. Musíme si dát při tom jen pozor, aby objem příloh vyjádřený v megabytech (MB) nepřekročil velikost schránky adresáta. Dnes se to týká již jen starších počítačů, ale ještě před krátkou dobou to byl při posílání fotek problém.
Další výhodou je to, že stejnou zprávu můžeme zároveň poslat více příjemcům. Pokud další příjemce nechceme zveřejnit, uvedeme je do kolonky „skrytá“
Podobně můžeme doručené maily poslat – předat dál – dalším příjemcům. Např. dopis a fotky od vnučky z ciziny poslat dalším příbuzným.
Na doručené maily můžeme hned odpovědět bez vystavování nové zprávy. V případě vyřizování některých záležitostí, např. reklamací, to má výhodu, že příjemce ví čeho se odpověď týká. Výměna názorů může být i několikanásobná.

Adresáře
Po zavedení elektronické pošty nám přibude starost s evidencí e-mailových adres se známým zavináčem @. Adresy příbuzných a známých jsme musely mít také někde poznamenány – minimálně PSČ. Mailové adresy se uchovávají v adresáři. Z počátku je to jednoduché, pro těch několik adres příbuzných a známých stačí standardní abecedně tříděný seznam – „Kontakty“. Později, když adresy dosáhnou počtu několika desítek, poznáme, že tak jako ve všem i v adresáři musíme mít určitý pořádek. Nejlepší je kontakty rozdělit do více částí např. příbuzní, známí, úřady a pod,
Když používáme k označení adresy jen křestní jméno nebo přezdívku, brzo zjistíme, že např. Jirků máme několik a ztrácíme přehled. Já si adresy třídím podobně jako v mobilu podle příjmení a teprve pak podle křestních jmen a dalších přívlastků.

Archivace a odstraňování zpráv
Stejně tak jako v adresách je potřeba mít pořádek i v přijatých a odeslaných mailech. Ani se to nezdá, ale když ne za měsíc, tak za rok je jich několik desítek, ne-li stovek. A to nepočítám spamy.
Nejjednodušším způsobem je maily po určité době ručně vymazat a důležité zprávy nebo jejich přílohy si někam trvale uložit. Máme-li korespondence více, lze si nastavit automatickou archivaci a stanovit interval odstranění starých položek v „Nástroje/Možnosti/Jiné“. Celý program Outlook je sestaven i na profesionální použití s tisíci položkami, takže umožňuje i mnoho dalších variant.

Spamy
Neštěstím pro elektronickou poštu jsou nevyžádané e-maily neboli spamy. Než se stane vaše adresa veřejně známější lze spamy likvidovat ručním vymazáním. Já jich dostávám přes padesát denně. To se již vyplatí pořídit si antispamový program. Nechá se za určitých podmínek stáhnout i zdarma.
Maily to nekončí
Mladší generace používá k písemnému dorozumívání pomocí počítačů dnes asi více Facebook nebo zprávy pomocí Skype. Obojí jsem vyzkoušel. Dosud jsem však nenarazil na partnera z naší generace a tak to ani nebudu rozvádět.

Příští článek: MÁTE SVOJE WEBOVÉ STRÁNKY

Autor: Zdeněk Vohradník. Foto: J. Vohradníková

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

27.04.2010 21:10  Vladimír (info@topcz.net)

Pošlete mou URL adresu (www.topcz.net) svým známým seniorům, kteří se chtěji trochu zdokonalit ve využívání PC a pohybu na Internetu. Najdou tam řadu instruktážních videí zaměřených speciálně pro seniory. Na své stránce mám odkaz i na Třetí věk, ale jak jsem zjistil, odkaz na mou stránku se odsud nějak ztratil. Škoda. Zdravím všechny co se nebojí učit i v pokročilejším věku. Patřím také k vám - v lednu mi bylo 73.
http://www.topcz.net

27.04.2010 16:56  Jiří Jelínek

Dobrý den. Zrovna v sobotu jsem oslavil 77. narozeniny. Počítač mám dlouhou dobu. Mailuji s mnoha známými, mám i skajp. Takže si často voláme, někdy i každý den. Od mládí jsem fotografoval, fotografuji i nyní. A někteří známí rovněž. Vyměňujeme si celé soubory fotek, prostě je to super. Tak přeji mamince hezké zážitky a ostatním, co se nechtějí na počítači učit musím napsat, že se nemají čeho bát. Jde to samo a přináší to spoustu hezkých zážitků i nových přátelství. Přeji hezký den.

27.04.2010 04:42  JUDr. Irena Novotná.

Skvělý článek. Mé mamince nedělá počítačová komunikace žádné problémy. Je jí osmdesát let. Ale chce si s rodičem sednout a mít trpělivost je to naučit. A naopak jsou lidé, kteří se na počítači učit nechtějí. Škoda.

Zanechte komentář: