Dnes je 21.09.2024, Svátek má Matouš, zítra Darina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Speciální druh čínské houby možná dokáže zahubit rakovinu

Publikováno: 7.04.10
Počet zobrazení: 1109
      Zdroj:Meditorial
Tradiční čínská medicína využívá po staletí nejen bylinné výtažky, ale i mnoho druhů hub. Jednou z velmi ceněných je druh z rodu Cordyceps. Současné výzkumy odhalují možnosti této houby v boji s rakovinou.

Nadějná houba
Rod Cordyceps čítá na 400 druhů. Tyto houby najdeme v Číně, Japonsku, Koreji a Thajsku. Mají velmi zajímavý způsob života. Aby mohly růst, musí parazitovat buď na jiné houbě, nebo v těle hmyzu (odtud anglické jméno caterpillar mushroom). Jejich léčivé účinky jsou známy od 15. století. Až 20. století přineslo jejich využití v moderní medicíně. Z jednoho druhu byl izolován a vyvinut účinný lék tlumící imunitu – ciclosporin. Ten je nezbytný po transplantacích. Látka objevená roku 1950 – cordicepin – na své využití teprve čeká.

Jak se bojuje s rakovinou
Molekula cordicepinu se prostorově podobá bázím DNA a RNA. Právě proto může cordicepin narušovat tvorbu bílkovin v buňkách. Správná syntéza bílkovin v buňkách je nutná, aby mohly buňky růst, dělit se a shlukovat a vůbec přežít. Jenže právě to je u nádorových buněk nežádoucí a přesně to cordicepin – stejně jako jiná cytostatika – potlačuje. Ukazuje se, že cordicepin působí výrazně na buňky kostní dřeně a může být nadějným lékem v boji s leukémií.

Nové výzkumy
Houby Cordyceps jsou dnes uměle pěstovány. Cordicepin tak lze snáze získat i pro výzkum. Tým vědců z Nottingham University se zabýval účinky cordicepinu na buňky. Podařilo se jim vytvořit efektivní metodiku pro testování účinků cordicepinu. Díky jejich výzkumu bude snazší zjistit, na které druhy nádorového bujení zabere, jaké dávky budou potřebné a s jakými dalšími léky jej bude vhodné kombinovat. Houba Cordyceps je k sehnání také na internetu. Její cena v posledních letech prudce stoupá. Velkým problémem cordicepinu je však jeho příliš rychlá rozložitelnost v lidském organismu, a tedy (prozatím) velmi nejistá účinnost.

Zdroj : Meditorial; Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: