Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Výše důchodu a doba pojištění

Publikováno: 13.04.10
Počet zobrazení: 2694
  Autor článku: MPSV
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v poslední době zaznamenalo řadu e-mailových zpráv, rozesílaných jako tzv. SPAM, o údajném zvýhodnění Romů při výpočtu starobního důchodu. V e-mailu se mimo jiné píše:

„Zatímco  pracující člověk, který vydělává v průměru 15 000 Kč měsíčně (a těch je většina), obdrží starobní důchod vypočtený z této částky. Rom, byť celý život nepracoval a do sociálního systému nevložil ani jednu korunu, a živil ho stát z různých sociálních dávek, tak tento diskriminovaný spoluobčan obdrží starobní důchod vypočítaný z průměrného platu v ČR a to je, vážení spoluobčané, 24 000 Kč měsíčně. Tak kdo tady chce mluvit o diskriminaci ????????“

 

Výše uvedené informace neodpovídají skutečnosti, a proto MPSV považuje za nezbytné vše uvést na pravou míru:

 

Podmínky nároku na dávky důchodového pojištění, tedy na starobní, invalidní i pozůstalostní důchody, stejně jako pravidla pro jejich výpočet, stanovuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Jedním z jeho hlavních principů je, že pro přiznání důchodu musí lidé získat potřebnou dobu pojištění a v souvislosti se starobním důchodem musí rovněž dosáhnout důchodového věku. Doba pojištění se přitom získává výdělečnou činnosti, tj. prací, výše samotného důchodu pak zjednodušeně řečeno závisí na tom, jak dlouho a z jak vysokého příjmu je placeno pojistné na důchodové pojištění.

 

Každý důchod, tedy i starobní, z českého důchodového systému se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je stejná pro všechny druhy důchodů (bez ohledu na délku pojištění a výši výdělků) a v současné době se jedná o 2 170 Kč měsíčně. Procentní výměra starobního důchodu závisí na délce pojištění a výši příjmů, které měl pojištěnec v tzv. rozhodném období před přiznáním důchodu. Rozhodné období pro důchody přiznávané v roce 2010 jsou roky 1986 až 2009.

 

Romští spoluobčané nejsou při výpočtu starobních důchodů nijak zvýhodňováni ani znevýhodňováni. Platí pro ně stejná pravidla jako pro všechny klienty českého důchodového systému. MPSV nezná autora nepravdivé e-mailové zprávy, případný podpis s hlavičkou MPSV, který se v některých spamech objevil, je zneužitím veřejně dostupných kontaktů.  

 

Detailní informace o důchodech najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí na adrese http://www.mpsv.cz/cs/3 a rovněž na stránkách České správy sociálního zabezpečení, která v praxi rozhoduje a vyplácí většinu důchodů v České republice, konkrétně na http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/. 

Zdroj: MPSV – Filipová

Vaše komentáře

Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

16.04.2010 19:43  aurora

Jak je tedy možné, že u nás bezdomovec, který nikdy nepracoval a v totalitě ho vždy zavřeli jako příživníka, dostal o 1000 Kč větší důchod než já, která pracovala celý život na funkci pro středoškoláka. Podotýkám, že o Roma nešlo.

15.04.2010 18:24  Martin

Můžete nám říci, jak je to tedy opravdu s důchody pro romské občany, když je vidím jezdit auty nakupovat a většina jich nemá odpracovaná léta, protože jsou z 90% v invalidních důchodech?Do společného nic málo přispívají, ale berou hodně a ještě se neustále cítí uraženi! Je to jako s řidičským průkazem. Nikde nevidíte roma dělat autoškolu, ale klidně jezdí auty a Policie od nich jako každý dává ruce pryč! Jsme pěkně zbabělý stát!A jen se necháme od EU kritizovat!Tak ať si je převezmou!

13.04.2010 12:09  Jaryn

Jaká škoda,že se vám nedá věřit.

Zanechte komentář: