Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Deprese 1

Publikováno: 8.05.10
Počet zobrazení: 1635
  Autorka článku: Maura
Mluvme o depresi a seznamme se s jejími projevy a prvními symptomy, abychom ji uměli a mohli úspěšně čelit.

Především je nutné si uvědomit, že deprese je duševní onemocnění charakterizované hlubokým a trvalým pocitem smutku, zoufalství, ztrátou zájmu o věci, které nám byly kdysi příjemné a dělali je rádi. Začínají se dostavovat poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu a jiné doprovodné psychické procesy. Každý člověk má zkušenosti že se občas dostaví pocit neštěstí a smutku. Ale u deprese je to tak, že tyto pocity dominují každodennímu životu. A to i tehdy, když nepředchází nějaká nedávná těžká ztráta nebo jiná příčina, která může depresi spustit. A projevuje se to duševním i fyzickým chátráním. Americký odborný tisk uvádí, že každý rok postihuje deprese až 17 miliónů lidí Každý rok , ve Spojených státech, deprese postihuje odhadovaných 17 milionů lidí . Jedna ze čtyř žen, prodělala epizodu těžké deprese, 10 – 20 % pak trpí depresí celý život. Jedinci, postižení depresí, kteří zažívají depresivní epizody, mohou mít problémy se spánkem, ztrácí zájem o oblíbené činnosti, mají potíže se soustředěním, potíže s tělesnou hmotností, zažívájí pocity beznadějnosti a bezcennosti, trpí posedlostí po smrti nebo mají sebevražedné tendence.
U dětí může deprese vypadat jako podrážděnost. Příčiny deprese jsou složité a ne vždy dostatečně srozumitelné. Může ji způsobit nerovnováha určitých neurotransmiterů, chemických látek v mozku, které přenášejí zprávy mezi nervovými buňkami : klíčem k depresi může být i výchova. Ta patří k vnějším faktorům deprese. Pokud se jedinec stal v dětství obětí zneužívání a byl celkově zanedbáván, pak v dospívání trpí nízkou sebeúctou a negativním myšlením. Zdá se, že uričtou roli hraje i dědičnost. Depresi způsobují také vnější stressory, jako jsou chornické zdravotní problémy, smrt milované osoby. Rozvod nebo odcizení, potrat, ztráta zaměstnání. Jedinci zažívají depresivní epizody, které se projevují takto :
• Významná změna v hmotnosti
• nespavost nebo hypersomnie (nadměrná spánku)
• psychomotorická agitovanost nebo zpomalení
• únava nebo ztráta energie
• pocity bezcennosti nebo nepatřičné viny
• horší schopnost myslet nebo se soustředit, nebo nerozhodnost
• opakované myšlenky na smrt nebo sebevražedné a pokusy

Deprese se projevuje takto :
Dlouhodobý smutek
Pocity bezcennosti nebo viny
Nezájem o sex
Ztráta koncentrace
Ztráta zájmu o aktivity
Únava
Hubnutí nebo tloustnutí
Nespavost nebo naopak spavost
Úzkost
Sebevražedné myšlenky
Zpomalení řeči a tělesného pohybu

Dysthymie
Až 70% dysthymických pacientů mají jak dysthymický rozlad a velkou depresivní poruchu, známou jako dvojitá deprese. Příčínou může být zneužití, panické poruchy, poruchy osobnosti, sociální fóbie, a další psychiatrické projevy.
Dysthymie se vyskytuje u pacientů, kteří navíc trpí těmtito nemocemi:

skleróza,
AIDS,
hypotyreóza,
chronický únavový syndrom,
Parkinsonova nemoc,
diabetes,

Alternativní léčba deprese
Různé alternativní medicíny se ukázaly být užitečné při léčbě deprese. Nedávná zpráva z Velké
Británie zdůraznila, že více lékařů by měla podporovat alternativní léčby, jako je chování a svépomocné programy, cvičební programy pod dohledem odborníka. Tento čas je čekáním, zda budou nebo budou postižení jedinci muset brát antidepresiva pro mírné projevy deprese. Čokoláda, káva, cukr, a alkohol mohou v této fázi škodit. Základní mastné kyseliny mohou snížit depresi a zvýšit zlepšování nálady.

Aromaterapie
Aromaterapie, zejména citrusové vůně, má pozitivní vliv na depresi.

Psychoterapie
Psychoterapie nebo poradenství je nedílnou součástí léčby, protože je tak možné najít a léčit příčinu deprese.

Psychosociální terapie
Psychoterapie zkoumá život člověka, aby odborník našel možnou příčinu deprese.Terapeut pomáhá pacientovi uvědomit si jeho vzorce myšlení a jejich vznik. Kognitivně-behaviorální terapie předpokládá, že pacientovo vadné myšlení způsobuje současná krize a zaměřuje se na měnící se vzory myšlenek a vnímání.

Čínská medicína a rostlinných přípravků
Léčba deprese zahrnuje regulaci Qi, snížení hlenu, zklidnění mysli, a podporu duševní resuscitace.

Autor: Maura, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: