Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 116

Publikováno: 28.05.10
Počet zobrazení: 2001
  Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
V minulém článku jsem poznamenal, že náš život není tak dlouhý, abychom si
mohli dovolit mrhat časem. Řekli jsme si také určité zásady pro naši spokojenost.
První a nejdůležitější je, abychom byli nároční v prvé řadě na sebe a pak i na ostatní.

Další: Vždycky trvejme na kvalitě a buďme přesvědčeni o tom, že každý den nám
může přinést i nové příležitosti. Neodkládejme svá rozhodnutí, zbavme se zbytečné
váhavosti.To však neznamená, že bychom měli „střílet od boku“ a bez přemýšlení se
vrhat do jakéhokoli dobrodružství. Samozřejmostí je naše svědomitá práce, ale také
odpočinek. Prostě si plně užívejme života.Prožívejme rovněž s radostí i své úspěchy
a štěstí. Třeba „malé ale naše“.
Pamatujme také na to,že kromě obsahu je důležitá i forma. Jak budeme umět naše
myšlenky podat a prezentovat. Podstatné je i to, jak prezentujeme sami sebe. Jaký si
vytváříme image. To znamená, jak dbáme na svůj vzhled a „neverbální komunikaci“.
Víte, že naše gestikulace a mimika na nás prozradí i to,co bychom zrovna prezentovat
nechtěli?. Nonverbální komunikací totiž na sebe často povíme víc než slovy.
V této chvíli je na místě položit si téměř banální, ale i filosofickou otázku, jaký je rozdíl mezi štěstím a spokojeností. Myslím, že základní rozdíl je v délce tohoto vnitřního prožitku. Sami přece říkáme o štěstí: „Prožil jsem šťastný okamžik“ ale o spokojenosti se vyjadřujeme: „Vedl jsem spokojený život.“ Z toho vyplývá, že spokojenost je stav trvající delší dobu, představuje vnitřní pohodu, vyrovnanost, nepřítomnost obtíží, nepřízní osudu a strachu. Naproti tomu štěstí je něco silného, co člověka přímo zavalí množstvím radostných pocitů. Pocit štěstí například zažil každý, kdo po srpnu 1968 emigroval například do Rakouska. Samozřejmě na základě důkladné přípravy. V okamžiku, kdy překročil státní hranice, tak se zúročily všechny překonané překážky, včetně té nejtěžší – zdolání „železné opony“. A samozřejmě se dostavila i spokojenost.
Ale vraťme se k našemu tématu a zodpovězme si další otázku: Jak štěstí a spokojenost může ovlivnit naše zdraví. Řekli jsme si, že zatímco štěstí je velmi silný zážitek, který sice trvá krátkou dobu, ale to zavalení duše radostnými pocity nám pomůže vyrovnat se lépe s neduhy, ale také stimulovat naše úsilí do budoucna. Pocity štěstí zažíváme také ve chvíli, kdy se nám zúročí naše úsilí s nímž jsme překonávali různé překážky, jak jsme si již uvedli. Naproti tomu spokojeností můžeme nazvat dlouhodobější stav, v němž nás nepronásledují různé potíže, nemoci a nebo strach z nich. Spokojenost je tedy ideální stav, kdy žijeme v míru sami se sebou, ale také se svými blízkými. Už jsme si také říkali, že život nám denně přináší různé menší i větší problémy, s nimiž bychom měli počítat a s rozvahou je řešit. Netrápíme se přitom věcmi, které nemůžeme nijak změnit, ale na druhé straně se aktivně vypořádáváme s těmi, které jsou v naší moci. Ve stavu spokojenosti rovněž dokážeme lépe přijímat nejen sami sebe, ale i své okolí s pochopením občasných chyb a různých nedokonalostí. A pokud nám něco vadí, pak jsme schopni slušně a věcně vyložit své připomínky, požádat o změnu chování či respekt k tomu, co požadujeme my. A když jsme si položili dvě otázky, odpovězme si i na třetí: Jak lépe prožívat přítomnost a jak se dnešek liší od minulosti a budoucnosti?
Začněme minulostí, která je v našem vědomí i podvědomí jen vzpomínkou. Ovšem vzpomínkou, která nás motivuje pro přítomnost i budoucnost. Zkuste si to sami. Řekněme, že se vám něco nedaří nebo máte „blbou náladu“ a chtěli byste opak. V tom případě si vzpomeňte na to, co vám způsobilo radost, jaký pěkný pocit jste měli z překonání nějaké překážky v dávné i nedávné minulosti. Nálada se vám hned zlepší a to, co se nedařilo náhle „jde jako po másle“. Stejně tak postupujme, když nás v budoucnu čeká těžká situace, ať již jako životní zkouška nebo například nějaký nepříjemný medicinský zákrok, kterého se bojíte. V prvé řadě je třeba zahnat ty obavy. Třeba tím, že si připomenete, jak jste se v minulosti něčeho báli a ono se ukázalo, že to byl zbytečný strach, protože všechno dopadlo nad očekávání dobře. Jak vidíte, minulost je důležitá jak pro přítomnost, tak i pro budoucnost. Samozřejmě je přítomnost ještě důležitější. Vždyť radostné a šťastné chvíle můžeme prožít pouze v přítomnosti. Minulost je jen vzpomínkou (i když vzpomínkou, která nám umí vytvořit dobrý obraz budoucnosti) a budoucnost je nám zatím neznámá. Ale my se na svou budoucnost a na to, aby byla pro nás co nejlepší, můžeme připravit. Musíme ale mít určitý cíl, vědět, jak k němu dojít a podle toho se připravovat. Bez odkladů. Proč například odkládat někam do příštích dní, měsíců a let snahy o rozvoj vlastní osobnosti a pěkné zážitky? Snažme se vše prožít už dnes, teď. V tom měli pravdu dávní epikurejci svým „Carpe diem!“ (Užij dne, plně užij života). Příště si povíme něco o pozitivním vyzařování.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Podívat se na web-stránky klubu http://www.klubdrmurphy.webnode.cz také můžete hned dnes a neodkládat to na zítřek nebo pozítří. Podobně, pokud máte nějaké problémy v přítomnosti, (které ale možná mají svůj začátek v minulosti) tak jejich řešení můžeme hledat společně. Stačí zavolat a objednat se do mé poradny, která je v Brně. Objednávky telefonicky ( 549 257 402, 604 158 676) nebo e-mail: drzch@quick.cz).

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: