Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Péče o seniory v domácím prostředí

Publikováno: 7.05.10
Počet zobrazení: 2004
Autor článku: MPSV
Nová koncepce rozvoje systému zdravotních a sociálních služeb se zaměřením na dlouhodobou péči a péče o seniory a zdravotně postižené v jejich domácím přirozeném prostředí. To jsou cíle meziresortní pracovní skupiny, která vznikla v rámci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Změna současného systému vyžaduje mimo jiné vytvoření nových profesí, jako jsou komunitní pracovníci, domácí asistenti, manažeři služeb a další. Důležitá je také informovanost a komunikace poskytovatelů služeb mezi sebou i s klienty. Nezastupitelnou roli v novém systému by měly mít obce, které by poskytování dlouhodobé péče koordinovaly. Nový systém dlouhodobé péče by měl kromě lékařů, ústavů, lůžkových zařízení typu dlouhodobé péče a podobně zahrnovat i fyzioterapii, ergoterapii, ambulanci pro poruchy paměti a pro kognitivní rehabilitaci, nutriční poradenství, paliativní péči, chráněné bydlení, telemonitoring a další formy péče odpovídající individuálním potřebám seniorů.

Vytvořením pracovní skupiny MPSV zareagovalo na stárnutí populace, nejednotný model dlouhodobé péče v České republice, nárůst výdajů, různou kvalitu služeb pro staré a zdravotně handicapované lidi a nedostupnost zejména terénních a specializovaných služeb pro seniory v některých regionech. Opatření, která by měla skupina odborníků navrhnout, by měla vést k větší provázanosti zdravotní a sociální péče. Jejími členy jsou zástupci MPSV, Ministerstva zdravotnictví, vybraní poslanci a senátoři Parlamentu České republiky, zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny a odborníci z České gerontologické a geriatrické společnosti a z nevládních neziskových organizací. Poslední setkání skupiny se uskutečnilo na konci března.

Experti vychází především z příkladů „dobré praxe“ v pilotních projektech zaměřených na terénní a lůžkovou zdravotně sociální péči. Současný stav poskytování sociálně zdravotní péče ve vybraných službách podrobili důkladné analýze. Zatím se shodli na tom, že je potřeba sjednotit zdravotní a sociální služby ústavní, ambulantní i poskytované v domácnostech. Nutná je podle nich také transformace léčeben pro dlouhodobě nemocné a domovů pro seniory.

Dlouhodobá péče by měla být součástí reformy sociálních služeb. Aby k tomu mohlo dojít, je dle odborníků potřeba, aby byl systém péče o seniory zakotven v české legislativě. Důležitá je také změna celkového přístupu k seniorům, vzdělání profesionálů pečujících o ně a reorganizace struktury služeb i odborných pracovníků. Vše by mělo fungovat na základě regionálního komunitního principu zajištění služeb. Nezbytné je rovněž vytvoření strategie geriatrické péče, komunitních gerontologických služeb a péče pro lidi s demencí.

Dlouhodobou péči, nedílné zdravotní a sociální, potřebují lidé, kteří nejsou zcela soběstační v základních aktivitách (provádění hygieny, oblékání, schopnost se samostatně najíst atd.) a tento stav je víceméně či dlouhodobě trvalý. Většinou to jsou lidé vyššího věku, může se však týkat i chronicky nemocných a zdravotně postižených.

V letech 2008–2009 bylo v České republice přibližně 1,4 milionu obyvatel starších 65 let. Podle odhadů by jich v roce 2020 mělo být 2,35 milionu. Cca 16 % z nich potřebuje a bude potřebovat nějaký typ zdravotní a sociální péče. Dle průzkumů dostupnost této péče kladně hodnotí pouze 30 % obyvatel České republiky.

Zdroj: MPSV – Filipová

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

09.05.2010 08:16  Zdenka

Dobrý den, jsem ráda, že se MPSV začíná zajímat o staré a nemocné lidi. Jsem ráda, že lidé, kteří pečují o nemocné starší lidi, dostávají již dva roky peníze, konečně. Ze své dlouholeté péče o oba rodiče, mám dotaz jak se tato zcela psychicky a fyzicky vyčerpávající péče započítá do mého důchodu? Jako odpracované roky se počítají, jenže v jaké výši bude má almužna na stáří? Je to již 15 let, co jsem začala docházet k rodičům a devátý rok kdy maminka(Alzheimer) je jako v narkóze a to doslova. Pečujícímu se rozpadá vlastní život, rodina. Vím, že jsem si zvolila sama, ale teď,kdy se bude blížit můj důchod, začínám pochybovat budu-li mít zač žít. Říkám si, když stát dává ústavům denně tisíc,možná teď víc?korun, šetřím 18 tis měsíčně. Bude se pamatovat i na takové domácí ošetřovatele při budoucích úpravách důchodů,aby nezůstali za svou péči na úrovni těch, kteří "nehli prstem"?

Zanechte komentář: