Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Halenka v odstínu přesličky nebo medvědice?

Publikováno: 26.06.10
Počet zobrazení: 1589
Autor: Renata Vyšínová, časopis PANÍ DOMU 2004.Stále vás láká zkoušet něco nového, neobvyklého? A patří mezi to například i snaha mít zcela originální šatník nebo textilie v bytě? Jestli byla zatím odpověď na všechny otázky souhlasná, pak vás asi zaujme možnost obarvit si látky zcela přírodní cestou a doma.

Rostlinná barviva mají totiž zcela nenapodobitelné odstíny a nezřídka i zcela výjimečnou a příjemnou vůni, která jistě předčí všechny aviváže. A barvířské řemeslo není tak složité, jak by se možná na první pohled zdálo (i když vyžaduje dost času) – prostě jen materiál určený k barvení vložíte do lázně, kterou jste si připravila vařením bylin s větším obsahem pigmentu. Nejlepší výsledný efekt docílíte na vlně nebo hedvábí, maličko složitější je to s bavlnou a plátnem a na syntetické materiály při těchto pokusech vylučte rovnou. Protože jde o “hru” s přírodními materiály, nemůžete při těchto pokusech nikdy počítat s tím, že výsledný odstín bude stejný jako minulém barvení… ale hezky po pořádku:

Pomůcky k barvení

Skleněná tyčinka nebo dřevěné hůlky

Hmoždíř a tlouček

Povlak na polštář nebo mušelínový pytlíček

Gumové rukavice

Dřez nebo vědro na oplachování

Nerez miska nebo smaltovaná neotlučená miska

Teploměr

Měkká voda (dešťová nebo filtrovaná)

Lékárnické váhy

Postup při barvení

Samotný proces barvení sestává ze tří nezbytných kroků:

1. Látka určená k barvení se musí předem vyprat a

2. namořit a

3. z bylin si musíte dopředu vylouhovat barvivo.

Ve všech případech bystě měli pamatovat na to, že barvený materiál nesmí být vystavován přílišným teplotním šokům, chcete-li ho během kdykoli ždímat, dělejte to jen velmi opatrně v povlaku nebo látkovém sáčku (na poloviční rychlost v pračce)

Praní Vlnu namočte na několik hodin, nejlépe přes noc, do 20 litrů asi 50 °C teplé vody se saponátem, nebo speciálním prostředkem na odmaštění. Nikdy vlnu neždímejte, pouze jemně vymačkejte a pak zase namočte. Nakonec ji vypláchněte ve vodě, která má ale stejnou teplotu, jako měla ta na praní. Přidejte asi 50 ml octa. U hedvábí postupujte stejně, jen voda musí mít teplotu 90 °C.

Moření Mořidlo rozpusťte v malém množství horké vody a přidejte do 20 litrů vody teplé 50 °C. Do mořidla ponořte mokrou vlnu. Po hodině přiveďte k varu a hodinu nechte v lázni, která musí mít teplotu82 – 93 °C. Hedvábí ponořte do 60 °C teplé vody a nechte v ní 24 hodin. Vymáchejte a pak hned barvěte v připravené lázni.

Mořidla: zvolené mořidlo ovlivní konečné obarvení – díky němu vlákna lépe přijmou barvu. Uvedené doporučené množství je počítáno pro 450 g suché vlny.

Kamenec – 25 g – pouho, pokud chcete mít jasnou a světlou barvu Skalice modrá – 15 g, spolu s 275 ml octa dodá barvám modrozelený odstín – měď je jedovatá, tak pozor. Síran železnatý – 5 g – použijte ho, pokud chcete docílit matnější barvu Barvící lázeň Byliny nakrájejte, nasekejte nebo roztlučte v hmoždíři. (Hmotnost byliny by měla být stejná jako hmotnost vlny, kterou chcete obarvit.) Vložte do mušelínového pytlíčku a namočte přes noc do 20 litrů měkké vlažné vody. Po louhování je jednu až tři hodiny povařte při teplotě 82-93 °C, dokud nedocílíte žádanou barvu. Byliny pak vyjměte a vodu nechte vychladnout na tělesnou teplotu a vložte do lázně vlnu, kterou nechte hodinu namočenou a další hodinu nechte vařit na mírném plameni. Nechte vychladnout na teplotu těla a vymáchejte v teplé, potom ve vlažně a nakonec ve studené vodě.

Jakou bylinku máte použít, pokud chcete aby vlna byla:

Modrá – listy borytu barvířského (mořidlo: čpavek, dithioničitan sodný)

Oranžová – slupky cibule kuchyňské ( kamenec a vinný kámen)

Ostře žlutá – čerstvě roztlučené jalovčinky jalovce obecného (kamenec)

Zelenkavě žlutá – kopřiva dvojdomá (kamenec a vinný kámen)

Fialovošedá – suché listy medvědice lékařské (kamenec)

Sytě červená – mletý kořen mořeny barvířské (kamenec a vinný kámen)

Krémová – čerstvé listy petržele kadeřavé (kamenec)

Krémově žlutá – čerstvé čisté stonky přesličky rolní (kamenec)

Černá – kořen tužebníku jilmového (kamenec)

Zelená – čerstvé větvičky vřesu (špetka železa)

Zlatooranžová – kořen kurkumy (kamenec)

Jemně růžová – kořeny šťovíku kyselého (kamenec)

11 způsobů, jak obarvit látku

Odstíny tmavě šedozelené barvy u vlny a krémové u hedvábí získáte barvením v kopřivové lázni – mořidlem je kamenec. Různé odstíny bledě modré získáte opakovanými lázněmi s borytem barvířským nebo nestejnou koncentrací roztoku. Odstíny žlutozelené barvy získáte z barvící lázně listu černého bezu (mořidlem je měď a kyselina octová). Sytě modrou barvu získáte čtyřnásobnou dávkou listů borytu barvířského. Odstíny šedozelené získáte z listů černého bezu s dvojnásobnou dávkou – 30 minut před dokončením barvení přidejte do lázně kousek železa. Odstíny moučné barvy získáte díky výhonkům ostružníku – mořidlem je kamenec a vinný kámen. Odstíny růžovohnědé barvy získáte díky lázni z kořeně pilátu lékařského, mořidlem je kyselina octová. Světle zelenožlutou barvu dodá rezeda. Mořidlem je měď a kyselina octová. Odstíny sytě hnědé mají na svědomí slupky červené cibule. Mořidlem je měď a kyselina octová. Jasnou zlatožlutou barvu získáte z květů rmenu barvířského. Mořidlem je kamenec a vinný kámen. Sytou červenohnědou barvu získáte díky mořenovému kořeni. Mořidlem je kamanec a vinný kámen.

Autor: Rena Vyšínová, časopis PANÍ DOMU 2004 , Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: