Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak se oslovujeme

Publikováno: 1.06.10
Počet zobrazení: 1967
  Autor článku:Naďa Mihalovičová
Slyším na různá oslovení. V tramvaji například, když mě náhodou někdo z těch mladších pustí sednout, obyčejně neřekne nic nebo – posaďte se, paní. Možná si něco pomyslí o čertu a bábě, ale nechť.

Ve vietnamské tržnici mi šikmooký mládenec (zrovna ten, co na dotaz, zda prodávají také v sobotu a v neděli, odpověděl ano, my tu non ťop), když mi vnucoval dvacet poďobaných banánů a třicet svazků zvadlých ředkviček navíc, řekl mladá paní.

Jednou, když jsem jela se svým pravnukem autobusem MHD, a on soustavně okopával nevrlou paní na sedátku před ním, chlap, čnící nad námi, řekl doslova: Nezlob maminku, chlapečku! Dmula jsem se pýchou. Teprve, když mi dýchl do tváře jsem si všimla, že mává flaškou rumu. Když občas přecházím křižovatku na červenou a vrazím do přijíždějícího auta, zařve na mě řidič z okénka: Kam čumíš, ženská!? A někdy ještě jinak.

Nebudu to tu rozepisovat. Na WC v restauracích jsou buď kresbičky nebo nápisy ŽENY, MUŽI. Na dopisy a pohlednice píší moji známí do adresy Vážená paní, moje vnučka Michellka na pohled z Itálie, kde prý svítí sluníčko a moře je teplé, dokonce načrtala, krásné paní, což zcela zmátlo doručovatele, přinášejícího mi důchod. Škoda, že už vymizela oslovení jako spanilomyslná, ctihodná, jemnocitná, její blahorodí ap. Líbila se mi i ta prvorepubliková, třeba paní radová, paní vrchní radová, prostě paní všeho druhu – lékárníková, pošmistrová, doktorová

Můj strýc v titulování šel až tak daleko, že ševce v Budějovicích, kterému občas psával, nazýval veleváženým mistrem obuvnickým. No, komu čest, tomu čest! V nóbl restauracích mi číšník mi při součtu projedených a propitých položek zašeptá do ucha: bude to pět set jedna, madam. Náš jazyk je vskutku na oslovování bohatý až, až. Kolem nás často lítají oslovování jako šmejd, blbec, idiot, vrták, nejčastěji ovšem vůl, ale i v milostném tokání. Miluji tě, vole – hezké, že? S úsměškem je přijímán stále častěji miláček, drahoušek, drahý, drahá, lásko atd.

Ačkoli – zdravím tě, lásko, zní docela lahodně, že? Prostřednictvím televize nás také, i když nepřímo, oslovují naši slavní politikové, ať už jsou tlustí nebo hubení. V oslovování veřejnosti jsou vzácně názorově zajedno: jsme pro ně normální, obyčejní lidé. A co jsou oni, shlížející na nás dolů z Olympu? Nedávno, na jakési předvolební kampani jsem měla to potěšení se s některými setkat. Chystala jsem se je oslovit. Co pro nás, seniory, uděláte, pane nenormální ministře? A co vy, pane neobyčejný poslanče? Měla jsem to udělat.

Autor: Naďa Mihalovičová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

05.06.2010 08:08  Irena Novotná

Ano, to je trefný článeček. Už jsem přemýšlela, a hodně, kde najdu normální a obyčejné lidi, čím se asi vyznačují a jak se liší od těch "nenormálních a neobyčejných". Je legrační, že někdo je demokraticky zvolen, nikoliv demokraticky vyvolen, aby řídil stát a úřadoval, až se z něho práší, už má nadhled! Už se cítí první mezi všemi, a tak je vlastně k funkci pomazaný. Nesouhlasím s tím, aby kdokoliv, kdo byl zvolen k tomu, aby, jistě perfektně připravený, znalý a zdatný, řídil určitá odvětví, se soucitně skláněl k lidu,jako absolutistický monarcha, ale neustále měl před očima ústavní zásadu,jako čl. 1 Listiny: Článek 1 Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Tam spadáme všichni, krásní i oškliví, zdraví či nemocní, mocní či bezmocní, bohatí či chudí. A dříve, než kdo se chopí svých nelehkých úkolů, by měl přemýšlet, jak tuto větu naplnit. Stojí to fůru úsilí, peněz, chce to odvahu, celého člověka. Ale já věřím v český národ, že toto chápe velmi dobře a že ho historie, za kterou se nemusí nikdo stydět, poučuje o chybách, omylech a z nich plynoucích problémech, které jsme po staletí řešili. A naši dávní učenci o nich hovořili, i za cenu, že riskovali všechno, neboť stáli proti dobovým mocnostem. Takže lépe, než mluvit o normálních a obyčejných lidech, je lépe mluvit o českých občanech. Protože to je zavazující. Občan české republiky má zaručena práva ústavou a zákony, obyčejní a normální lidé není pojem, který je definován ústavou, ústavním pořádkem a zákony. Je však na občanech, jestli se budou chovat vůči státu i ve svém soukromém životě tak, aby mohli plně tyto zásady požívat. Jinak je též zaručeno, že každý má právo na svého obhájce a soudce. Krásný den.

Zanechte komentář: