Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 117
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel V závěru minulého článku jsem naznačil, že dnes to bude mimo jiné o pozitivním vyzařování. V podstatě jde o to, že stejně jako vnější krása nebo láska vyzařuje do svého okolí libé pocity, tak i krása ducha, vyzařuje pozitivní energii. |
Prostě, to co má člověk v sobě, předává okolí, vysílá povzbudivé impulzy. Na druhé straně člověk plný zoufalství nebo nenávisti, zářit nemůže. Podívejme se na to ještě z jiné strany. Krásu nejvíce hyzdí vrásky. Co jsou vlastně vrásky? Často jde jen o křečovitě stažené svaly. Ať již jde o vrásky smíchu nebo ty, které vytvořila zlosi. Proto je může ovlivnit i duch. Dokonce vznikla teorie „péče o krásu zevnitř“. Pracuje se silou vůle a se cvičením, jimiž se svraštělé čelo vyhladí. Samozřejmě větší úsilí si vyžadují hluboké vrásky. Autorka této terapie Susanne Kubelková říká, že tajemství spočívá ve schopnosti zmobilizovat v těle sílu, neztrácet čas sebelítostí a nerezignovat předčasně.
Silou vůle se dá podle ní ovlivnit nejen vnitřní krása či vrásky, ale i krátkozrakost. A já dodám, že totéž lze také za pomocí našeho podvědomí nebo například i metodou „věčného mládí“, která se v západní části zeměkoule nazývá „Pět Tibeťanů“. Uvedené „tajemství věčného mládí“ bylo pro Evropu objeveno až počátkem 20. století. Do té doby je využívali pouze tibetští mniši. Už jsem se také přiznal k tomu, že uvedených pět ritů rovněž cvičím. Zatím ještě nemládnu, ale také nestárnu. Alespoň mi nikdo blížící se osmdesátku nehádá. Možná, že to je jen můj vnitřní pocit, že nestárnu, ale i za něj jsem vděčný.
Když jsem v prvním odstavci uvedl, že také láska vyzařuje do okolního prostoru libé pocity, chtěl bych to doložit výsledky vědeckého výzkumu. Nedávno bylo znovu konstatováno, že láska, touha a vzrušení se projevuje v biochemických reakcích našeho těla. Dokonce vědci přirovnaly biochemii v mozku zamilovaného k účinkům kokainu. Autor zmíněného článku připomněl, že existenci těchto chemických jevů předvídal již v roce 1905 Sigmund Freud.
Ale vraťme se k onomu „zmobilizování těla, neztrácení času sebelítostí a předčasnou rezignací“ z prvního odstavce. To jsou samozřejmě obecně platné zásady k dosažení jakéhokoli úspěchu. Proto odpovídají i faktu, který jsme si již zdůrazňovali, že oslovení našeho podvědomí rovněž vyžaduje určité úsilí (ale nikoli vynucování), trpělivost a zejména víru, že se naše přání splní. Samozřejmě, jakékoli odkládání věcí na „zítra“, je i odkládáním štěstí na zítra. To je špatné zejména pro nás, protože to „zítra“ totiž vůbec nemusí přijít. Zvláště pro pohodlné, líné nebo málo odhodlané lidi. Jestliže nějakou práci, povinnosti či úkol přeložíme jednou na „zítřek“, a potom znovu nazítří, pak zase na další a další den, může toto odkládání znamenat nakonec na NIKDY. Tím nám může utéci dobrá příležitost, možný úspěch a tedy i štěstí.
Další věcí je, pokud už ten úžasný den přijde, abychom ten šťastný okamžik nebo
„náš den“ dokázali skutečně prožít a vychutnat. Někteří lidé se totiž těší na určitý
okamžik v budoucnu a nedokáží prožívat přítomnost. Když ten den pak přijde, když
se jim sen nebo přání splní, tak nejsou schopni ani ten svůj nádherný den zářivě
a plně prožít. Nádherné pocity štěstí, zvláště, když jsme se o ně sami zasloužili,když
jsme třeba podstoupili riziko nezdaru, když jsme tvrdě pracovali a možná si i leccos
odepřeli, nelze zapomenout. Tyto pocity jsou naším osobním bohatstvím, jsou jako
náš vzácný poklad. A vzpomínky na ně nám mohou pomoci v nepříznivých chvílích
či když procházíme nějakou krizí tím, že v nich načerpáme novou sílu ke zdolání
těchto překážek. Když člověk prožívá opojné okamžiky úspěchu, jeho mozek vysílá
signály, které řídí vylučování endorfinů – hormonů dobré nálady. Jít za svou
spokojeností bychom nikdy neměli považovat za sobecké počínání. Protože ten, kdo
jí dosáhne, nemá problémy se zdravím a má vůči svému okolí mnohem pozitivnější
vztah než člověk věčně a se vším nespokojený. Velkého uspokojení rovněž můžeme
dosáhnout, jestliže se nám zdaří zdokonalovat sama sebe v různých blastech našeho
života. Pamatujme na starou lidovou moudrost: „Člověk je sám svého štěstí strůjcem.“
Významným pramenem prožitků štěstí a životní spokojenosti je rovněž pracovat
a žít pro druhé. Důležité také je umět se radovat i z maličkostí. Nečekejme na to, až
budeme moci prožívat pocit velké spokojenosti, až nás jednou potká obrovské štěstí.
To bychom se také nemuseli nikdy dočkat.
Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet
O kapitolu a popis cviků Pět Tibeťanů jsem rozšířil 3. vydání své knihy JAK VYUŽÍVAT MOC PODVĚDOMÍ. Protože mám nyní k dispozici 2. a 3. vydání (které je o něco dražší než to druhé) je třeba, aby ten, kdo si knihu objednává, upřesnil, kterou knihu chce. A ještě upozornění na web-stránky klubu http://www.klubdrmurphy.webnode.cz a možnost objednání se do mé poradny, jež je v Brně. (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 nebo e-mail: drzch@quick.cz).