Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Právní rozhledy nejen pro důchodce 3

Publikováno: 16.06.10
Počet zobrazení: 1595
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
NEŽ SE NARODÍME. Právo a nenarozené dítě.
Motto : Dítě si zaslouží nejvyšší ohleduplnost.
Iuvenalis Decimus Iunius.

Až se narodím, jaká mám práva? Vím co smím? Tak by se dítě zeptalo, než přijde na tento svět. A ten mu odpovídá.
„Máš, milé dítě, právo využívat všech svých práv. Nezáleží přitom na tom, jakou máš barvu pleti, jakým hovoříš jazykem ani jakého jsi vyznání. Máš svá práva, i když jsi dítě!“
„A k čemu jsou mi má práva?“, ptá se dítě zvědavě.
„Práva zajišťují každému člověku spravedlivé zacházení,“ je mu odpovězeno.
„A má ještě více lidí taková práva?“ diví se dítě.
„Ano,“ odpovídá mu, „svět, do kterého se chystáš narodit zaručuje, že každý člověk má svá práva – ty, tví rodiče, sourozenci, příbuzní, sousedé, přátelé! Všichni lidé na celém světě!“
Nenarozené se na chvíli odmlčí a pak se náhle zeptá: „A co je to svět?“
Svět mu odpovídá: „ Svět je veliká skládačka složená z mnoha dílů. Všichni, i ty, jsme jeho součástí. Nezáleží na tom, zda jsi velký nebo malý, černý nebo bílý. Všichni jsou stejně důležití. Protože i ty jsi důležitou součástí světa, měl bys vědět, co všechno smíš dělat, co všechno můžeš chtít. Máš svá práva. Máš také své povinnosti.“

Než se narodíme, svět už nám předem připravuje podmínky, aby náš život byl kvalitní a bezpečný. Až v roce 1989 byl přijat významný právní dokument:
Úmluva o právech dítěte ( 1989 )
Úmluva o právech dítěte je významný mezinárodní právní dokument, který byl přijat Valným shromážděním dne 20. listopadu 1989. Od doby jeho ratifikace jej přijaly téměř všechny státy světa. Úmluva je u nás platnou právní normou, která je dokonce nadřazena zákonům.

Úmluva o právech dítěte je založena na čtyřech základních principech:
Právo na život a přežití
Právo na rozvoj
Právo na ochranu
Právo na účast
Dalším dokumentem, který ochraňuje naše dětstká práva je:
Charta práv dětí v nemocnici vychází z textu Charty práv dětských pacientů organizace „National Association for the Welfare of Children in Hospital“ (NAWCH) se sídlem v Londýně. A materiál v tomto znění podpořila Centrální etická komise Ministerstva zdravotnictví ČR v r. 1993

A dále vznikla tato iniciativa:
„Baby-Friendly Hospital Initiative“ (BFHI)
V roce 1989 vzniklo společné prohlášení Světové zdravotnické organizace a UNICEF Ochrana, prosazování a podpora kojení. Jeho záměrem bylo upozornit na významnou roli, kterou hrají zdravotníci při podpoře kojení. Hlavní zásady byly shrnuty do 10 kroků k úspěšnému kojení, které by se měly v porodnicích dodržovat. V ČR se tato iniciativa uskutečňuje již od roku 1992.

Kapitola 1. Státní občanství České republiky
Právní úprava :
Zákon č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění pozdějších předpisů (úplné znění vyhlášeno pod č. 471/2003 Sb.), zejména ustanovení § 3 zákona.

Současná realita je taková, že mnoho rodin musí řešit otázku nabytí státního občnaství České republiky. Ti, kdo se narodí z rodičů, kteří mají státní občanství České republiky, žijí na území České republiky, mají to štěstí, že získávají státní občanství České republiky bez problémů, automaticky. Ale protože je svět v pohybu, je nutno do této problematiky zahrnout i případy, kdy rodiče musí řešit problém získání státního občanství České republiky pro své dítě cestou zákona. A zákon stanoví pro tyto případy jasné podmínky. Proto je praktické a také nutné, aby se rodiče zabývali těmito otázkami již před narozením dítěte!
Otázku státního občanství řeší v současné době mnoho lidí. A jistě ti, kteří neměli to štěstí, že nabyli státní občanství narozením z rodičů, z nichž oba jsou státní občané České republiky, ví, jaké jsou se získáním státního občanství velké problémy.

Nabytí státního občanství narozením
Kromě těch dětí, které nabývají státního občanství České republiky narozením z rodičů, kteří jsou oba státními občany, nabývají státního občanství narozením i děti, je-li alespoň jeden z jeho rodičů státním občanem České republiky. Pokud však jsou oba rodiče osobami bez státního občanství, dítě nabývá narozením české státní občanství, za podmínky, že alespoň jeden z rodičů trvalý pobyt na území České republiky a dítě se na jejím území narodí.

Je to však ještě složitější
Někteří lidé, kteří přicházejí ze zahraničí, si myslí, že když přivedou na svět své dítě na území České republiky, že získá automaticky české státní občanství a s ním veškeré výhody, spojené se státním občanstvím České republiky. Ale to jsou na omylu. Pouhé místo narození dítěte nemá na nabytí Českého státního občanství narozením žádný vliv. A samozřejmě, v tomto ohledu se musíme i zmínit o důležité skutečnosti, že nemají stejná práva, jako státní občané České republiky. Nemohou tedy počítat s tím, že budou mít stejnou ochranu ze strany sociálního a zdravotníckého systému.

Dvojí i víceré občanství
Existují rodiny, které muší řešit problém dvojího občanství svého dítěte. Taková je realita dnešní doby a je nutné již před narozením dítěte si tyto otázky položit a najít na ně správné odpovědi, aby pak nedošlo, po narození dítěte, kdy se většinou řeší už jiné problémy, k rodinným konfliktům.
Podle českého práva platí, že pokud dítě nabyde automaticky ze zákona vedle českého státního občanství i státní občanství cizího státu, nic nemění na nabytí státního občanství České republiky dítětem. Český právní řád připouští, aby v takovém případě mělo dítě dvojí popř. víceré státní občanství. To ovšem za předpokladu že je nabylo již narozením. To znamená, automaticky ze zákona. O nabytí státního občanství České republiky není třeba v tomto případě nijak žádat, dítě jej nabývá automaticky ze zákona již narozením. A nyní pozor! V případě, že dítě nabyde cizí státní občanství na žádost svých zákonných zástupců, české státní občanství tím automaticky pozbyde. A sním samozřejmě i veškerá práva, spojená se státním občanstvím České republiky.

Děti rodičů bez státního občanství
Dítě, jehož oba rodiče jsou osobami bez státního občanství , nabývá narozením státní občanství České republiky, pokud má alespoň jeden z rodičů trvalý pobyt na území České republiky a dítě se na jejím území narodí. Podmínka trvalého pobytu je důležitá!

Doklady prokazující české státní občanství
Obecně se státní občanství České republiky prokazuje občanským průkazem, cestovním pasem. Pokud se dítě narodí v zahraničí, je nutno požádat o vydání českého rodného listu. Skutečnost, že uvedené doklady nejsou vydány, nic nemění na tom, že dítě má české státní občanství, pokud splňuje již uvedené podmínky. Zjišťování státního občanství České republiky u nezletilců se provádí zpravidla až při vydávání prvního občanského průkazu, popř. dříve, má-li být dítěti vydán cestovní pas nebo požádají-li o zjištění státního občanství dítěte rodiče.

Jak postupujeme u dětí narozených v zahraničí
Pokud se nám dítě narodí v zahraničí, musíme požádat o zápis jeho narození do tzv. zvláštní matriky. Tato zvláštní matrika, matrika narození, uzavření manželství a nebo úmrtí státních občanů ČR v cizině) je umístěna v Brně. Na základě tohoto zápisu narození dítěte je vydán český rodný list. Ten dítě bude mnohokrát v životě potřebovat. Poprvé k vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu České republiky. K zápisu narození do zvláštní matriky je třeba připojit i osvědčení o státním občanství České republiky dítěte.

Poplatky
Nabytí českého státního občanství narozením není nijak zpoplatněno. Žádné poplatky se v tomto případě nehradí.

Kam se obrátit při řešení životní situace
Veškeré informace a rady Vám podají krajské úřady jednotlivých krajů. V Praze pak úřady městských částí a Magistrát hlavního města Prahy. V Brně, Ostravě a Plzni magistráty těchto měst. Státním orgánem, který má otázku občanství na starosti, je Minosterstvo vnitra, konkrétně Oddělení státního občanství a matrik odboru všeobecné správy Ministerstva vnitra.

Kapitola 2 – Jméno a příjmení, Kniha narození
Právní úprava : Zákon č. 301/2000 Sb., Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, je zákon, který upravuje činnost matrik. Ale tímto zákonem souvisí i zákon o rodině, správní řád a občanský soudní řád.

V minulém článku jsme se zabývali pojmem „ zvláštní matrika“. Nyní se budemem zabývat zápisem do knihy narození, kterou též vede matriční úřad a bude se jednat o zápis narození dětí státních občanů České republiky, kteří pobývají na území České republiky. Stejně, jak v minulém článku, i zde nyní platí rada – řešte tyto záležitosti před narozením dítěte.
Zápis narození
Zápis narození do knihy narození, se provede většinou na základě písemného hlášení o narození dítěte. Písemné hlášení vystaví lékař, který při porodu působil nebo který poskytl matce následně po porodu lékařskou pomoc. Jsou však případy, kdy se dítě narodí mimo zdravotnické zařízení, například, když si matka zvolí domácí porod. V tom případě se zápis o narození dítěte provede na základě ústního oznámení zpravidla jednoho z rodičů. A v těchto případech pak matrikář sepíše s oznamovatelem zápis. Ten může mít obdobné náležitosti jako má protokol sepisovaný podle správního řádu.
Lhůta pro zápis
Je třeba upozornit na to, že je zákonem stanovena lhůta, ve které musí matriční úřad obdržet oznámení o narození. Pokud je oznamovatelem lékař, pak musí být oznámení učiněno do tří pracovních dnů od porodu. Den porodu se do této lhůty nezapočítává! Stejná lhůta, v těch výjimečných případech, se vztahuje i na otce dítě, pokud by měl oznamovací povinnost.
Lhůta k zápisu v jiných případech
Ale jsou i takové případy, kdy se dítě narodí mimo zdravotnické zařízení a ani následně matce nebyla poskytnuta lékařská pomoc. Jak to bude z lhůtou zápisu? Tedy, pokud otec není znám a oznamovací povinnost má matka dítěte a ta musí tuto povinnost splnit do tří dnů od okamžiku, kdy je schopna tak učinit.Zákon dále stanoví, jaké doklady musí být předloženy k zápisu narození do knihy narození.

Zápis do matriky pro nalezence
Zákon o matrikách řeší také případy zápis do matriky u nalezenců. Ani takové děti, které neměli to štěstí, aby po svém narození se setkaly s laskavou péčí rodiny, nejsou zkráceny o zápis do matriky. . Zápis se provádí na základě lékařské zprávy a podle výsledků šetření policie.
Jméno a příjmení dítěte
Nově je zákonem stanoveno, že dítěti mohou být zapsána dvě jména. Vychází se při tom jak z požadavku rodičů, tak i z právní úpravy v cizích státech. Pokud jde o příjmení, většinou se dítěti zapíše při narození do matriční knihy společné příjmení rodičů. Zde, stejně tak, jako v ostatních případech, se vychází z ustanovení zákona o rodině. Společné příjmení pak vyplyne z oddacího listu rodičů.
Příjmení dítěte u rodičů bez českého státního občanství
Oddací list výslovně neobsahuje údaj o dohodě rodičů o příjmení. Jde o případy, kdy k uzavření manželství došlo mimo území České republiky. Jde-li o rodiče, kteří nejsou státními občany České republiky, zapíše se dítěti příjmení podle jejich dohody. Jestliže alespoň jeden z rodičů je občanem, je třeba vycházet z dohody o příjmení, uvedené na oddacím listě vystaveném zvláštní matrikou.
Příjmení dítěte svobodných matek
Odlišný postup platí v případech, kdy se dítě narodí mimo manželství. Je-li určeno otcovství, pak se dítěti zapíše do knihy narození příjmení jednoho z rodičů, které má tento rodič v době souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství, a to podle jejich dohody nebo podle rozhodnutí soudu. Dítě může mít i příjmení, které užívá v době, kdy dojde k souhlasnému prohlášení rodičů o určení otcovství. U dítěte staršího 15 let bude vyžadován jeho souhlas.

Otec neznámý
Shodně s dosavadní právní úpravou je řešen postup, kdy se narodí dítě mimo manželství a otec dítěte není znám. V tomto případě se do knihy narození zapíše příjmení matky, které měla v den narození dítěte.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: