Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Právní rozhledy nejen pro důchodce 4
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná KDYŽ SE NARODÍME. DÍTĚ V RODINĚ. Když se narodíme, obklopí nás svět. A sním i spoustA zákonů s lavinou paragrafů, které řídí všechny ty lidi kolem nás, co všechno musí nebo mohou udělat proto, abychom našli své místo na neznámém světě a zařadili se tam, kam patříme. Dostaneme své první číslo, které nás bude provázet celý život, pokud nenastane okolnost, že ho budeme muset měnit. Ale to se stane zřídkakdy. |
Přidělení rodného čísla
Právní úprava:
Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů,
Vyhláška č. 296/2004 Sb., kterou se provádí zákon o evidenci obyvatel a kterou se mění vyhláška č. 177/2000 Sb., kterou se provádí zákon o evidenci obyvatel, zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech ve znění pozdějších předpisů .
Doplňující zákony a předpisy
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění zákona č. 413/2005 Sb.
Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Rodné číslo je identifikátorem fyzické osoby. Neseme si ho celý život. Rodné číslo nám přiděluje ministerstvo vnitra. Je to desetimístné číslo, které je dělitelné jedenácti beze zbytku. První dvojčíslí vyjadřuje poslední dvě číslice roku narození, druhé dvojčíslí vyjadřuje měsíc narození, u žen zvýšené o 50, třetí dvojčíslí vyjadřuje den narození. Čtyřmístná koncovka je rozlišujícím znakem obyvatel narozených v tomtéž kalendářním dnu. Komu je rodné číslo přiděleno, je nositelem rodného čísla a jako takový je jediný, který je nejen oprávněn ho užívat, ale také rozhodovat o jeho využívání v mězích zákona. Rodná čísla jsou vedeny v registru rodných čísel, který je informačním systémem veřejné správy.
Kdo a jak přiděluje rodná čísla
Ministerstvo vnitra, které vede registr rodných čísel , předává rodná čísla matričním úřadům, a pouze ten přiděluje rodná čísla nám, kteří jsme narození na území České republiky. Rodné číslo je pak také zaznamenáno do rodného listu. Když se vrátíme k předchozí kapitole, v které jsme si povídali o zápisu do matriční knihy, pak vidíme, že je důležité zápis v dané lhůtě provést. Rodné číslo už totiž čeká na našeho chlapečka nebo holčičku, aby bylo do rodného listu zaznamenáno a od té chvíle bude provázet nového občana do celého života. Pokud ovšem nedojde ke změně, jak to předvídá zákon. A pokud se vrátíme k výkladu o zvláštní matrice, do které se vedou zápisy pro občany narozeným mimo Českou republiku, pak, v souvislosti s přidělením rodného čísla zákon říká, že právě zvláštní matrika přiděluje rodná čísla občanům narozeným v zahraničí. Z toho všeho vyplývá, že dokladem o přiděleném rodném čísle je rodný list (ale také oddací list a úmrtní list). Zákon také počítá se změnou rodného čísla. O změnu se jedná tehdy, kdy totožné rodné číslo bylo přiděleno dvěma nebo více nositelům rodného čísla, nebo bylo přiděleno chybné rodné číslo, v této souvislosti je důležité, že ke změně rodného čísla dojde tehdy, pokud došlo k osvojení, nebo pokud došlo ke změně pohlaví.
Rodná čísla pro cizince
Pokud cizinec chce požádat o přidělení rodného čísla v České republice, musí podat žádost. Žádost o přidělení rodného čísla je úspěšná, pokud splní podmínky, které mu ukládá zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů). Tedy, pokud je účastný na veřejném zdravotním pojištění a sociálním zabezpečení. Žádost o přidělení rodného čísla lze podat osobně nebo prostřednictvím poštovní přepravy. Žádost o přidělení rodného čísla se podává u Ministerstva vnitra, odboru správních činností.
Zdravotní péče
Po tom co se narodíme, náš také čeká systém zdravotnictví. A s ním i řada povinností, které mají rodiče. A nejde jen o státní občany České republiky, ale i o cizince. I jim se rodí v naší republice děti.
Právní úprava státní občany ČR:
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění
Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
Zákon . 551/1991 Sb., o všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky
Smluvní pomínky Všeobecné zdravotní pojišťovny s cizinci
Vyhláška o očkování proti infekčním nemocem – č. 537/2006 Sb. ve znění vyhl. 65/2009 Sb.,
A právní úprava zdravotní péče pro cizince:
Zákon č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území ČR,
Zákon č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění
Zákon č. 551/1991 o všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky a smluvními podmínkami, které pro uzavírání smluv s cizinci stanoví Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Narození a zdravotní péče u státních občanů České republiky
V současné době existuje v ČR 9 zdravotních pojišťoven, které hradí zdravotní péči poskytnutou účastníkům veřejného zdravotního pojištění. Šest z nich má celostátní působnost: Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, Vojenská zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, Česká národní zdravotní pojišťovna a Zdravotní pojišťovna METAL – ALIANCE. Další tři pojišťovny – Revírní bratrská pokladna, Hutnická zaměstnanecká pojišťovna a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda mají pouze regionální působnost.
Právo volby pojišťovny
Každému pojištěnci je zákony České republiky zaručeno právo volby pojišťovny, u které chce být pojištěn a za přepokladu, že splňuje podmínky účasti na veřejném zdravotním pojištění, nemůže být zdravotní pojišťovnou, kterou si vybral, odmítnut. Zákon dále stanoví, že zdravotní pojišťovny nejsou oprávněny stanovit dobu, po kterou u nich bude pojištěnec pojištěn, nebo smluvní vztah s pojištěncem samy ukončit. Pokud chcete změnit zdravotní pojišťovnu, pak změna je možná pouze a maximálně jednou za 12 měsíců, pouze k 1.dni čtvrtletí (tzn. k 1.lednu, 1.dubnu, 1.červenci, 1.říjnu).
A výjimka z práva volby – právo volby při narození dítěte
Právo volby zdravotní pojišťovny při narození dítěte se nemůže uplatňovat, protože dítě je automaticky pojištěno u té zdravotní pojišťovny, u níž je pojištěna matka v den porodu. Změnu zdravotní pojišťovny může zákonný zástupce provést až po přidělení rodného čísla dítěti a to opět k 1.dni čtvrtletí.
Maminko, máš zaplaceno zdravotní pojištění?
Abyste mohla bez starostí užívat lékařské péče v době těhotenství a porodu, je nutné se přesvědčit, zda máte podle zákona uspořádány vztahy s pojišťovnou a zda nedlužíte na pojistném. To by se vám mohlo vymstít. S účastí na veřejném zdravotním pojištění, stejně jako na všem, co stát poskytuje občanům, jsou spojeny povinnosti – a to je hrazení pojistného. Vždy si kontrolujte, zda máte v pořádku hrazeno zdravotní pojištění! A pokud pracujete na základě dohody o provedení práce se nepovažuje ve zdravotním pojištění za zaměstnance, pojistné se z tohoto příjmu neodvádí. To znamená, že zaměstnavatel tohoto zaměstnance nepřihlašuje u jeho zdravotní pojišťovny a rovněž není povinen činit žádné další úkony. V tomto případě vy, jako zaměstnanec nemáte u zdravotní pojišťovny řešen svůj pojistný vztah. Nezbývá nic jiného, než se touto svojí osobní záležitostí zabývat sam. A jak na to? V zákonné osmidenní lhůtě přihlásí u své zdravotní pojišťovny, kde se zaregistruje jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů a platí měsíční pojistné ve výši 1080 Kč.
Jste evidováni v českém systému veřejného zdravotního pojištění?
Jestliže pojištěnec není v českém systému veřejného zdravotního pojištění evidován v některé ze tří zákonem určených kategorií (zaměstnanec, podnikatel nebo osoba, za kterou platí pojistné stát), pohlíží se na něho jako na osobu bez plátce pojistného a zdravotní pojišťovna jej zařadí mezi osoby bez zdanitelných příjmů. Pokud vás zdravotní pojšťovna vyzve, abyste si dala své pojistné dopořádku, učinte tak bez prodlení, jinak budetet platit dlužné pojistné včetně penále. Ono se totiž stává, a není to žádná výjimka, že zařazení pojištěnce do kategorie osoba bez zdanitelných příjmů je nesplnění oznamovací povinnosti ze strany zaměstnavatele, který nepřihlásí zaměstnance k placení pojistného u zdravotní pojišťovny. Pokud zaměstnanec předložením dokladů dokáže, že byl po určitou dobu zaměstnán, zařadí jej zdravotní pojišťovna se zpětnou platností mezi zaměstnance a dlužné pohledávky neuplatňuje.
Placení pojistného u ženy(muže) v domácnosti
Pokud žena (nebo i muž) pečuje alespoň o jedno dítě, kterému dosud není 7 let, přičemž nemá další příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání, má při splnění dalších stanovených podmínek (tzv. celodenní, osobní a řádné péče) nárok na zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné na zdravotní pojištění stát. Dovršením 7 let věku dítěte tento nárok zaniká. Jestliže po dovršení 7 let věku dítěte nezačne žena pracovat nebo podnikat a nemůže být z jiného důvodu zařazena mezi osoby, za které platí pojistné stát (např. uchazeč o zaměstnání, poživatel některého z důchodů), musí se přihlásit na zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna, jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Zdravotní péče pro cizince na území ČR
Ne všichni cizinci, kteří pobývají na území v ČR jsou si vědomi toho, že určujícím faktorem pro rozsah zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění, tedy bez přímé úhrady je skutečnost, zda cizinec je účastníkem veřejného zdravotního pojištění či nikoliv. To platí i pro možnost, že očekávají narození dítěte a nebo dojde již k porodu, kdy však v době gravitidity mohou uzavřít smluvní pojištění. V současné době v České republice neexistuje speciální legislativa, která by upravovala zdravotní pojištění dětí cizích státních příslušníků. Tato problematika je upravena v ustanoveních § 88 a 89 cizineckého zákona, souvisí s ní i zákon č. 40/1993 Sb. o nabývání a pozbývání státního občanství ČR.
Zdravotní pojištění dítěte cizince
Zdravotní pojištění dítěte cizince závisí na národnosti dítěte,. To znamená, žě to závisí na tom zda pouze jeden nebo oba z rodičů jsou cizími státními příslušníky a druhu povolení k pobytu v České republice (krátkodobý, dlouhodobý, trvalý). Na základě ustanovení § 3 zákona o nabývání a pozbývání státního občanství, pokud je jeden z rodičů český občan, dítě automaticky nabývá státního občanství České republiky, tudíž automaticky má na jejím území trvalý pobyt a je účastníkem veřejného zdravotního pojištění. Patří do skupiny osob, za něž pojistné platí stát. Rodiče jsou povinni od 8 dnů ode dne porodu nahlásit narození dítěte zdravotní pojišťovně, u níž je pojištěna matka dítěte. V případě, že rodiče chtějí s dítětem dále pobývat na území ČR, jsou povinni do 60 dnů od jeho narození podat policii žádost o stejný druh víza pro dítě, jaký mají sami. Účelem udělení víza bude v tom případě sloučení rodiny.
Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet