Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Senioři cestují – šťastné krajiny 1

Publikováno: 11.06.10
Počet zobrazení: 1282
  Autorka: Jana Haasová – Vesuvanka
Snad každý člověk má svůj kraj, který miluje. Může to být rodný kraj nebo jiné místo, kde žije anebo je poznal při cestování. Někdy je naopak magicky přitahován určitým koutem na Zemi, vzdáleným třeba i tisíce kilometrů od místa kde žije.

Tím místem je pro mě Vesuv a jeho okolí. Poprvé jsem se s ním setkala ve svých šesti letech na staré dobové pohlednici Neapolského zálivu. Již tehdy mi učaroval takže ve škole při pohledu na mapu Evropy nejednou můj pohled často sklouzl na jih Itálie k Neapolskému zálivu, k němuž neodmyslitelně patří panoráma Vesuvu. Láska k této hoře se ještě více prohloubila, když jsme ji s dcerou navštívily.

V Čechách máme mnoho krásných krajin, ale já hledala takovu, která by mi Vesuv připomínala. A tou je České středohoří. Ohnivé drama jeho zrození nesmazaly ani miliony let eroze a odnosu horniny. České středohoří mi dodává podobně jako Vesuv tu zvláštní hřejivou energii, radost a pohodu. Všude tu kypí bohatý život – mimořádně pestrá květena na loukách, hájích, na skalách i v kamenných sutích. Slunečné počasí vyláká motýly, kteří usedají nejen na květy, ale vyhřívají se i na kamenech. To vše je doprovázeno ptačí symfonií. Kámen, kdysi žhavá láva, je tu poslem života.

Při svých toulkách Středohořím, kdy obdivuji ráz krajiny a její rozmanitost, si nejednou vzpomenu na Vesuv. On se mi totiž připomene sám při pohledu na Lovoš s Kybičkou, kde tvar obou kopců vedle sebe připomíná Monte Sommu a Vesuv. Vesuvu se podobají také lounské kopce Brník, `Srdov a Oblík v určitém úhlu, kdy jsou Brník a Srdov v zákrytu (Monte Somma) a vedle je Oblík (Vesuv).

Krajina s teplejším a sušším podnebím působí tak trochu jihoitalským dojmem. Německý malíř Ludwig Richter nacházel v italské a středohorské krajině velkou podobnost, takže si po návštěvě Českého středohoří do svých zápisků poznamenal: „Proč hledáš v daleké cizině to, co máš v blízkosti domova?“

Procházíme středohorskou krajinou, kde se probouzí jaro a v listnatých lesích nás vítají koberce květů podléšek a sasanek, tu a tam kvere plicník lékařský a podběl.

A já se najednou přenesu v myšlenkách do Kampánie k Vesuvu. Co asi tam právě teď kvete? O Kampánii se zachovalo ze starověku mnoho pěkných citátů. Tato krajina byla považována za nejkrásnější v Itálii a nejušlechtilejší pro svoji úrodnost. Plinius ji nazval „Campania felix“ – šťastná Kampánie.

A České středohoří? I my je považujeme za jednu z nejkrásnějších a nejušlechtilejších krajin v Čechách a přejeme si, aby i ono mohlo být nazváno šťastnou krajinou

Autorka: Jana Haasová – Vesuvanka, Foto: Internet

Téma: Důchodce a volný čas, senior a cestování, poznávání v penzi

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (1 komentář čeká na schválení)

15.06.2010 05:34  Danuše

♥ Ano, souhlasím s Vámi - česká krajina je opravdu krásná. Mám ráda každé nové ráno a výhled z oken mého rodného domu do krajiny zvlněného pole a blízkého lesa. Letos je za naší zahradou na poli zaseta pšenice - chvílemi vypadá jako "zelené moře" s odleskem slunečných vln. A když kvete les - máme všude rozprášený pyl a slunce ještě víc ozlatí každý povrch. ♥

Zanechte komentář: