Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Senioři, hlídejte si zdraví

Publikováno: 15.06.10
Počet zobrazení: 1651
  Autor článku: Jana Mošanská, Ivan Rovný
Rakytníkový olej je bohatým zdrojem vitamínů ze skupiny A, C, E, K, B1, B2, B6, P, kyseliny listové, organických kyselin, cukrů tříslovin a mnoha minerálních solí. Je vhodným doplňkem výživy při avitaminóze, působí podpůrně při infekčních chorobách a v období rekonvalescence.

Tento produkt pbsahuje maximální množství karotenoidů.

Plody rakytníku – zdroj zdraví:
Oblast Sibiře je ekologicky čistá a právě tyto podmínky jsou příznivé pro tamější jedinečnou přírodu, která je bujná a různorodá. V průběhu krátkého a intenzivního léta rostliny shromažďují síly na dlouhou a mrazivou zimu. Vzduch voní éterickými oleji z keřů, stromů a bylin. V této době plodí rakytník – keř z rodu olivovitých, který miluje světlo, a proto se jeho větvičky natahují vzhůru ke slunci, jakoby z jeho zářivých a teplých paprsků čerpaly životní energii.

Světle oranžovým kulatým plodům se také říká „sibiřský ananas“, nejen pro chuť podobnou tomuto exotickému ovoci, ale rovněž pro jeho podobné léčivé vlastnosti. Tyto nevelké kuličky jsou zdrojem ohromného množství biologicky aktivních složek, proto je také naši předkové rádi pojídali a vypracovali i metodu získávání rakytníkového oleje. Při difúzním lisování vzniká olejovitá kapalina jasně oranžové barvy, charakteristické chuti a vůně. Díky této metodě lze nejen získat vysoce jakostní produkt s výjimečně vysokým obsahem čistého oleje (98 %), ale také zachovat všechny jeho blahodárně působící složky.

Rakytníkový olej před dávnými časy … Použití rakytníkového oleje k léčebným účelům má velmi dlouhou historii. Používal se všeobecně již ve starověké medicíně při léčení chronických chorob žaludku, jater, dýchacích cest, revmatismu a hnisavých ran na kůži. Antičtí Řekové ho používali jako regenerační prostředek na vlasy, který jim dodával lesk a zdravý vzhled. V indické a tibetské medicíně byly plody, kůra a listí rakytníku používány při přípravě 10 složitých léčivých směsí, které se doporučovaly při léčení chorob trávicího traktu, zánětlivých a hnisavých plicních chorob a krvácivosti. Ve východním lidovém léčitelství se již celá staletí používaly zralé plody této rostliny a z nich vytlačená šťáva při nechutenství, zevně pak na rány a popáleniny od slunce. Lidoví léčitelé doporučují používat rakytník vnitřně i zevně proti vypadávání vlasů, kurdějím (avitaminóze) a anémii.

… A dnes
Moderní vědecké výzkumy prokázaly, že rakytníkový olej pozitivně ovlivňuje oběhový systém, sliznici trávicího, močového a pohlavního ústrojí a v neposlední řadě má také příznivé účinky na kůži. Zmírňuje zánětlivé stavy a bolesti, má preventivní působení v případě onemocnění žil a tepen. Za svou účinnost vděčí svým biologicky aktivním složkám, to jsou:
flavonoidy, nazývané vitaminem P (především velké množství kvercetinu a rutinu),
karotenoidy (180mg/100g),
karoten,
kyselina listová,
vitaminy K, A, E,
provitamin D (rostlinné steroidy),
fytoncidy,
třísloviny,
minerální soli (železo, bór, mangan),
organické kyseliny (vinná, jablečná),
nenasycené mastné kyseliny (např. kyselina oleinová).

1) Flavonoidy neboli bioflavonoidy jsou cennými rostlinnými složkami. Vědecké výzkumy dokázaly, že mají široké spektrum léčivých vlastností, především:
snižují koncentraci cholesterolu v krvi,
mají ochranné působení na organismus (působí jako antioxidanty a vážou volné radikály, chrání žíly a tepny a zvyšují jejich odolnost, mají protinádorový a antiedemický účinek),
spolu s karotenoidy urychlují hojení ran – granulaci, povzbuzují prokrvení pokožky a mají antibakteriální účinek,
zmírňují zánětlivé stavy sliznic,
podporují antibakteriální procesy,
napomáhají vylučování toxických prvků (olovo, rtuť) z organismu,
usnadňují vstřebávání vitaminů,
některé bioflavonoidy, zvláště ve spojení s vitaminem C, podporují léčbu virových infekcí, včetně oparů a chřipky (podle výzkumů prováděných ve Spojených státech),
rutin se používá jako prostředek snižující krvácivost dásní.

2) Karotenoidy
Rakytníkový olej obsahuje velmi mnoho karotenoidů. Mezi karotenoidy patří beta-karoten neboli provitamin A, který:
je známým antioxidantem, který neutralizuje volné radikály (volné radikály urychlují stárnutí buněk a zvyšují riziko vzniku nádorových onemocnění),
brzdí oxidaci „dobrého“ cholesterolu, a tím snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, který je příčinou vzniku krevních sraženin v cévách a arteriosklerózy,
v organismu se přeměňuje na vitamin A, který zlepšuje zrak, chrání před šeroslepostí, snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, plic, tlustého střeva, prostaty a mozku.

3) Vitaminy
Organismus přijímá vitaminy obvykle v potravě, některé vytváří sám na bázi provitaminů. V současné době však tento přísun nedostačuje, protože přirozené zdroje vitaminů jsou stále menší. Rakytníkový olej obsahuje snadno vstřebatelné vitaminy, které jsou pro lidský organismus velmi důležité:

Vitamin E, nazývaný také vitaminem mládí,
omlazuje a regeneruje pokožku,
je známým antioxidantem, který neutralizuje volné radikály,
předchází neplodnosti a srdečním chorobám.

Vitamin K
vytváří se ve střevech (při léčbě antibiotiky a sulfonamidy se ničí střevní mikroflóra a objevuje se nedostatek tohoto vitaminu),
zvyšuje srážlivost krve,
jeho nedostatek způsobuje krvácení z různých orgánů a tkání.

Provitamin D
V organismu se přeměňuje na různé druhy vitaminu D.
je nezbytný pro malé děti v období růstu kostí,
posiluje kosti u starších lidí.

Organické kyseliny
upravují peristaltiku střev.

Třísloviny
působí proti průjmům a krvácení v trávicím ústrojí, mají detoxikační účinky,
brzdí zánětlivé procesy v žaludku a ve střevech,
při zevním použití na kůži a sliznice mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek.

Použití rakytníkového oleje.

Kdy pomáhá:

žaludečních a dvanácterníkových vředů a chorob tlustého střeva,
neutralizuje negativní působení žaludečních kyselin,
zánětlivých stavů trávicího ústrojí,
zánětlivých stavů sliznic (ústní dutina, pochva),
průjmů,
kožních chorob a poranění kůže (mykóza, popáleniny, omrzliny, proleženiny, popraskané bradavky u kojících žen),
nemocí oběhového ústrojí – předchází rozvoji trombotického zánětu žil, arterioskleróze a srdečním infarktům,
poškození sliznic po chemoterapii,
hemeroidů, bolestivých trhlin konečníku.

Rakytníkový olej zvyšuje rovněž odolnost organismu a doplňuje nedostatek vitaminů a minerálů. Je rovněž známým a velmi ceněným kosmetickým prostředkem, protože má pozitivní vliv na pokožku a vlasy.

Rakytníkový olej lze užívat vnitřně i zevně.
Příklady léčebných kúr (na základě výzkumů a pozorování prováděných v Rusku a Polsku).

Žaludeční a dvanácterníkové vředy, choroby tlustého střeva
Ruští a polští specialisté doporučují užívat rakytníkový olej 3x denně – 30 minut před jídlem. Léčba zmírňuje bolesti a podporuje hojení vředů. V průběhu kúry je důležité dodržovat zásady správné výživy, která žaludek nezatěžuje (lehce stravitelné pokrmy, malé porce). Nevhodná je zvýšená fyzická námaha, silné psychické otřesy, kouření a konzumace alkoholu. Kúra by měla trvat asi 3 týdny. U některých osob se může objevit pálení žáhy a projevy překyselení žaludku, které jsou však jen přechodné. Výjimečně se vyskytují příznaky nesnášenlivosti oleje, které se projevují zesílenou bolestí, dýchavičností nebo zvracením. V případě uvedených reakcí je nutné léčbu přerušit.
Průjmy – 5 kapek oleje přidat do bylinného odvaru (třezalka, heřmánek, měsíček) a užívat vnitřně.

Záněty ústní dutiny, afty – výplach ústní dutiny 2 – 3x denně.
Hemeroidy a bolestivé trhliny konečníku – olej užívat vnitřně a zároveň zevně – mazat okolí konečníku 1 – 2x denně. Lze rovněž použít vatový tampón navlhčený rakytníkovým olejem.

Nemoci děložního krčku a zánětlivé stavy pochvy – používat tampóny navlhčené rakytníkovým olejem každodenně v průběhu 12 dní (nejlépe na noc). Kúru je vhodné opakovat po 4 – 6 týdnech. Rakytníkový olej podporuje obnovu epitelu, zmírňuje zánětlivé stavy a otoky.

Praskání bradavek, jiná poranění a poškození kůže – každodenně přikládat obklady z rakytníkového oleje nebo mazat postižená místa. Pro zvýšení účinku se v průběhu kúry doporučuje rovněž vnitřní užívání oleje.

Praskání ústních koutků – preventivně držet v ústech 5 kapek oleje asi 10 – 15 min. V případě již vzniklých prasklin mazat ústní koutky rakytníkovým olejem několikrát denně.
Nosní a krční záněty – každodenně mazat sliznice v nose a krku tampónem navlhčeným rakytníkovým olejem, současně užívat vnitřně 5 kapek denně (v případě chronického krčního zánětu mazat 2x denně).

Zánět mandlí – každodenně v průběhu 5 až 12 dní mazat krční sliznici tampónem navlhčeným rakytníkovým olejem.

Zánět nosních dutin – nakapat olej do obou nosních dírek, zaklonit hlavu a ucpat nos, aby kapky zasáhly co největší plochu. Kúra zlepšuje dýchání, zmírňuje bolesti hlavy a výtok z nosu.

Kosmetické použití:
Kůže – rakytníkový olej lze přidávat do krémů nebo používat jako mastný balzám po večerní koupeli. Je však třeba vzít v úvahu, že rakytník zanechává oranžové skvrny na oblečení, takže v tomto případě se nedoporučuje nosit drahé noční prádlo. Rakytníkový olej zvlhčuje pokožku a dodává jí vitaminy. Pokud se přidává do denního krému, dodá pokožce krásný broskvový odstín a kryje projevy albinismu. Nelze jej však doporučit osobám s tmavými skvrnami na kůži, protože může způsobit jejich vystoupení. Je vhodné rovněž vnitřní užívání rakytníkového oleje – každý den 5 kapek. Profesor Leonidas Samochowiec ve své knize Kompedium bylinkářství doporučuje rakytníkový olej na popálenou kůži u malých dětí.

Vlasy – rakytníkový olej posiluje vlasy a zpomaluje proces jejich vypadávání. V těchto případech se doporučuje pít olej každodenně a potírat s ním vlasy.

Suché vlasy – smíchat stejné díly rakytníkového a ricinového oleje a směs nanést na pokožku hlavy a vlasy 30 minut před mytím, následně vlasy umýt a opláchnout vodou s přídavkem heřmánku nebo amoniaku (1 lžička na 1 litr vody dodá vlasům lesk). Je také možné nanést směs rakytníkového a ricinového oleje na 30 minut na vlasy po umytí a následně je znovu umýt (oplachování viz výše).

Mastné vlasy – rakytníkový olej vetřít do kůže na hlavě a do vlasů 30 minut před mytím, po umytí opláchnout odvarem z kopřiv (100 g kopřivového listí zalít 2 sklenicemi vody a vařit 30 minut na mírném ohni, přecedit a opláchnout).

Pro všechny typy vlasů – smíchat stejné díly rakytníkového, ricinového a řepkového oleje (nejlépe lisovaného za studena), lze přidat trochu eukalyptového oleje. Směs zahřát a nanést na pokožku hlavy a vlasy, ovinout na 2 hodiny ručníkem, následně umýt a opláchnout odvarem z kopřiv a heřmánku (byliny mohou být povařené nebo spařené). Lze také smíchat 2 lžičky rakytníkového oleje a 2 lžičky olivového oleje, přidat 1 lžičku smetany a nanést na vlasy 1,5 hodiny před umytím.

Složení: 100% olej z plodů rakytníku
Dávkování:

Vnitřně:
Doporučuje se 5 kapek denně během jídla v závislosti na druhu léčby. Nejlepší je užívat olej přímo, případně smíchaný s jogurtem, kefírem nebo kyselým mlékem.
Za účelem dosažení maximálního efektu je vhodné spojit vnitřní a zevní užívání.

Zevně:
k mazání postižených míst,
k výplachům ústní dutiny a krku,
ve formě obkladů,
jako složka pleťových a vlasových masek.
Olej je možné míchat s krémy, balzámy a olivovým olejem.
Balení: 50 ml (+-5%)

Upozornění: Doplněk stravy. Výrobek není určen pro děti do 3 let. Těhotné a kojící ženy musí případnou konzumaci konzultovat s lékařem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Skladujte na suchém a tmavém místě. Ukládejte mimo dosah dětí.

Rakytník je bylina s velmi širokým spektrem účinku. Rakytník má protisklerotické účinky, pomáhá léčit žaludeční vředy, hojí sliznice. Rakytník podporuje výkonnost při fyzické i psychické zátěži. Pro vysoký obsah biologicky aktivních látek v rakytníku se doporučuje pro těhotné ženy. Rakytník je velice silný biogenní stimulátor. Tlumí bolesti, podporuje hojení tkání, zvyšuje odolnost organismu, podporuje imunitu. Rakytníkový sirup pomáhá odbourávat toxické a škodlivé látky z těla. Používá se také při kloubních potížích. Rakytník je bohatý na přírodní vitamín C, organické kyseliny, stopové prvky a mnoho dalších cenných látek.
Rakytníkový sirup neobsahuje alkohol, což je u většiny přípravků výhoda, kterou oceníte zejména u dětí. Pro vylepšení chuti rakytníkového sirupu je do něj přidáván macerát ibišku, který je chuťově velmi dominantní a příjemný.

Použití:- hojí a chrání sliznice zažívacího aparátu
- žaludeční vředy
- stimuluje imunitní systém
- velmi silný antioxidant
- protisklerotické účinky
- podporuje hojení tkání
- kloubní problémy
Složení: voda, cukr, rakytníkový extrakt, sorban draselný
Dávkování: 3 – 5ml (cca kávová lžička) 3 x denně
- léčebná kůra je doporučována minimálně 12 týdnů
- podávejte 20 minut před jídlem

Informácia o výskyte nebezpečného výrobku – Rakytníkový olej 100%, 50 ml (výživový doplnok)
Výživa a bezpečnosť potravín
Dňa 7. 9. 2009 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) č. 2009.1159 zaslané výstražné oznámenie o benzo(a)pyréne v Rakytníkovom oleji 100%, 50 ml (výživový doplnok), výrobná šarža 30309, dátum minimálnej trvanlivosti: 3/2011, výrobca: Fitolik, ul. Hetmana Mazepi 183/1, Ivano-Frankovsk, Ukrajina.

Predmetný výrobok bol distribuovaný do Slovenskej republiky spoločnosťou TML a.s., Francouzská 379/45, 602 00 Brno, v počte 1 056 ks výrobkov z predmetnej výrobnej šarže. Odberateľom bola firma TML Slovensko s.r.o. so sídlom na Páričkovej ulici č. 18 v Bratislave.
Keďže sa predmetný výrobok môže nachádzať v obchodnej sieti na území Slovenskej republiky, odporúčame spotrebiteľom, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali a prípadne ho vrátili späť do miesta predaja.

Autor: Jana Mošanská,Ivan Rovný; Foto: Internet

Téma: Zdraví pro důchodce a seniory

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: