Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 122

Publikováno: 9.07.10
Počet zobrazení: 2171
  Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Slíbil jsem, že si dnes povíme o tom, jak jde dohromady štěstí a snění. Mám samozřejmě na mysli „snění za bílého dne“. Například dívka sní o tom, že bude slavnou herečkou. Pokud jen sní, pak se jí ten sen rozplyne v šedé realitě života stejně jako sny, které prožíváme ve spánku.

Pokud ale tato dívka přemýšlí o tom, jak se stane tou herečkou, co pro to musí udělat, pak má reálnou šanci, že se její sen uskuteční. Je to v tom, že samy představy, bez konkrétního přičinění, jsou jen vzdušným přeludem asi tak jako „fata morgána“ na poušti. Prostě, bez vlastního úsilí člověk ničeho nedosáhne. A musí počítat s tím, že čím vyšší cíl si klade, tím více námahy a odříkání ho bude stát.
Někteří lidé se cítí osudem ošizeni, když poukazují, že měli stejné nadání jako ta nebo ona celebrita, že chodili s tím úspěšným člověkem do stejné třídy na konzervatoři. A vinu dávají jiným za to, že nedosáhli stejného úspěchu. („Měl kliku“, „měla protekci“ a „kdovíjak se tam na ta „prkna, která znamenají svět“ vůbec dostala“. A s přimhouřením očí naznačují jistý druh nábytku přes který se tam ona dotyčná měla dostat.) Zapomínají na jednu maličkost. Že jakýkoli talent je jen desetiprocentním předpokladem úspěchu. Zbytek tvoří dřina. Talent pro zpěv nebo hru na hudební nástroj – bez vynaložení mnoha stovek hodin na cvičení – nevede k úspěchu. Jestliže těmto ukřivděným jedincům scházela píle, vytrvalost a sebekázeň, s nimiž by svůj talent rozvíjeli, pak mohou naříkat jen sami na sebe. Naproti tomu člověk, který dokáže analyzovat své úspěchy i prohry, své chyby, aby se jim příště vyhnul, kdo dokáže využít prvních úspěchů k tomu aby posílily jeho motivaci k dalším cílům, ten může dosáhnou úspěchu i štěstí.
Teď trochu odbočím i když ne příliš. V minulých dnech jsem obdržel dalajlámovo poselství k miléniu. Stojí za zamyšlení i z hlediska našeho tématu, protože je určitým návodem pro život. Nebudu je celé citovat (má 19 bodů)t, spíše jen některé z nich budu komentovat. Dnes to budou čtyři body, kde se mluví o úspěchu. Tři z nich budu citovat doslovně: „Posuzujte svůj úspěch tím, čeho jste se museli vzdát, abyste ho dosáhli.“ K tomu nemám co dodat. „ Otevřete svoji náruč změně, ale nevzdávejte se při tom svých hodnot“. K tomu bych připomněl úsloví „Změna je život“. To je sice pravda, ale ne každá změna přinese lepší výsledky. Jednou ze zásad úspěchu je „Co funguje, to se nemění.“ Tedy ne změna jen pro změnu. „Sdílejte svoje poznatky. Je to způsob, jak dosáhnout nesmrtelnosti.“ I když netoužíte po nesmrtelnosti, sdílení poznatků je i cestou k tomu, abyste si je ještě lépe promysleli. V tom čtvrtém bodu je pak to, co jsme si již řekli jinými slovy: Jestliže zjistíme, že jsme pochybili, musíme se snažit bez odkladu chybu napravit.
Říkali jsme si již, že štěstí je možné prožít jen v přítomnosti. Totéž platí i o úspěchu s tím rozdílem, že pro úspěch musíme třeba i dlouho pracovat. Tedy úspěch má také dvojí minulost. Opět na rozdíl od štěstí, kde jde jen o vzpomínky. Ty nás mohou na cestě k úspěchu rovněž motivovat, ale v naší paměti je i cesta, kterou jsme k úspěchu dospěli. A právě tyto vzpomínky na naši cestu k úspěchu nám mohou otevírat i cesty k dalším úspěchům. Můžeme je také využít při přemýšlení o tom, jak naplnit rčení, že „Úspěch tvoří další úspěch“ a o výše uvedeném sdílení svých poznatků.
Co můžeme pro úspěch udělat? V první řadě rozvíjet své pozitivní charakterové
vlastnosti, jako je píle, pracovitost, upřímnost, spolehlivost, velkorysost, rozhodnost,
odvaha atd. Snažme také učinit někoho jiného šťastným a „bumerangový efekt“
přinese štěstí i nám. To se týká zejména těch, kdo již dosáhli dílčích úspěchů. Ti by
neměli zapomínat na své okolí a snažit se (třeba sponzoringem) pomáhat potřebným.
Je také samozřejmé, že budeme pravidelně zkoumat své činy,kontrolovat své jednání
a myšlení. To, co se osvědčilo budeme opakovat, chyby, jak už bylo výše řečeno,
odstraňovat. Vždy také počítejme i s náhlými překážkami a proto pracujme s určitou
rezervou. Časovou i hmotnou. Dohánění „skluzů“ a termínů se vždy projeví na kvalitě
naší práce. Dílčí nezdar nás nesmí zastavit na cestě k našemu cíli, či dokonce vést
k pochybnostem o něm. Naopak, když budeme mít odvahu přiznat svou chybu, pak
překonáváním překážek budeme jen silnější Proto považujme i dílčí neúspěchy za
součást našeho budoucího úspěchu, protože se z nich učíme a na nich trénujeme.
K tomu všemu dodám, že při analýze našich myšlenek musíme pamatovat i na moc
podvědomí Sami mysleme jen pozitivně, nevyvolávejme si problémy v důsledku
negativního myšlení jiných. Z předchozích řádků také vyplývá potřeba neuzavírání se
před jinými názory. Příště si mnohé z dnešního článku zdokumentujeme na životě
muže, kterého každý z nás zná minimálně z médií.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

O prvních malých krůčcích k úspěchu klubuDrM se můžete dozvědět i na jeho web-stránkách http://www.klubdrmurphy.webnode.cz A máte-li nějaké své problémy, tak se obraťte na mou poradnu, která pomáhá ke zkvalitnění života a k rozvoji osobnosti v každém směru, stejně jako ke zlepšení duševního i fyzického zdraví. Poradna je v Brně a každý klient-ka se musí předem objednat (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 či e-mail: drzch@quick.cz).

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: