Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Vědecká lékařská rada

Publikováno: 4.07.10
Počet zobrazení: 875
  Autor článku: MPSV
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ustavilo devítičlennou Vědeckou lékařskou radu ministra práce a sociálních věcí pro využití poznatků lékařské vědy v oblasti sociálního zabezpečení a zaměstnanosti.

Pod vedením prof. MUDr. Jaroslava Blahoše, DrSc., předsedy České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČLS JEP), v ní zasednou přední lékařští odborníci z ČLS JEP. V úterý 29. června 2010 všechny členy Rady přijal ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

 ČSL JEP už několik let poskytuje expertní stanoviska zpracovaná předními českými lékaři, na jejichž základě se připravují právní předpisy. Nová koncepční řešení nebo změny stávajících řešení potřeb lidí se zdravotním postižením v sociálním zabezpečení a zaměstnanosti se tak vždy opírají o odborné lékařské vědecké názory a odpovídají pokrokům v medicíně. Například podklady ČLS JEP, zpracované na základě projektu výzkumu a veřejné zakázky, MPSV transformovalo do návrhu vyhlášky č. 359/2009 Sb., kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity. Více najdete na http://www.mpsv.cz/files/clanky/7733/21102009.pdf.

 Cílem spolupráce s lékařskými odborníky je posílit spolehlivost sociálních systémů a jejich věrohodnost pro širokou veřejnost a její zdravotní gramotnost. Ustavení Rady má nejen medicínský význam, důležitý je i sociální, pracovněprávní, ekonomický a etický přínos.

 Předseda ČSL JEP prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. je mimo jiné korespondujícím členem pařížské Academie Nationale de Médicine. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (UK) v Plzni a pracoval například v Endokrinologickém ústavu v Praze, Ústřední vojenské nemocnici nebo jako vedoucí kliniky v Hararu v Etiopii. Publikoval přes 300 prací a 9 monografií, přednášel na kongresech po celém světě a je členem řady zahraničních endokrinologických společností, vědeckých a redakčních rad.

Zdroj: MPSV – Filipová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: