Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Rovnostářské důchody

Publikováno: 28.08.10
Počet zobrazení: 1895
  Po reformě penzí budou české důchody méně rovnostářské. Vláda totiž musí do září příštího roku změnit penze pro lidi s vyššími příjmy. Ústavní soud rozhodl, že důchod musí výrazně víc než dnes odpovídat předchozím příjmům.

Lidé s vysokými platy často berou ani ne pětinu toho, co před penzí vydělávali. Naopak ti s nižšími platy si ve stáří téměř vůbec nepohorší. Takové rovnostářství je ve vyspělých zemích unikátem a podle soudců se musí změnit. Ministr práce Jaromír Drábek už dokončuje návrhy na nové státní důchody. Zatím není jisté, jestli se lidé s vyššími příjmy dočkají vzestupu důchodů. „Musíme to vyřešit tak, abychom nespravedlivé penze srovnali, jak nás vyzval soud, a zároveň příliš neprohloubili státní dluhy,“ říká ministr práce Jaromír Drábek.

Už teď je naopak jisté, že lidé s vyššími příjmy budou státu odvádět méně peněz na sociálním pojištění. Tím, že budou platit méně, budou jejich důchody spravedlivější. Stropy na odvody sociálního pojištění ještě příští rok zůstanou na šestinásobku průměrného platu (nyní kolem 138 tisíc měsíčně). Už od ledna 2012 by ale strop klesl na trojnásobek průměrného platu. Od pojistného by tak byly osvobozeny všechny příjmy na 69 tisíc měsíčně.

Více si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: Lidové noviny, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

17.09.2010 08:21  Eva Chytilova

Je to skutečně uznatelná skutečnost, protože lidé s vysokými příjmy vlastně během svého aktivního pracovního života také odvedli do státní kasy nemalé peníze. Mají určitě nárok na přiměřený důchod. Nicméně mohu jen předpokládat, že si také rozumě šetřili na stará kolena, protože s nízkým důchodem museli počítat. Aspoň moje genrace, která půl života strávila v socialistickém režimu a půlku v kapitalismu. Já sama mám 59 roků, má na kontě penzijního fondu nemalou částku a na stavebním spoření také. A to jsem měla úplně průměrný plat VŠ. Takže penzijní reforma by měla trochu kopírovat zkušenosti z ostatních zemí EU. Tam si od studentských let lidé šetří malé částky celoživotně až do důchodu. Zkuste si spočítat kolik peněz za 40 let např. prokouříte v cigaretách !!!

Zanechte komentář: