Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Vitráže: barevný comeback

Publikováno: 5.08.10
Počet zobrazení: 2697
  Zdroj: RF-HOBBY
Máte dost velkých, nic neříkajících, skleněných ploch, které vás doma obklopují? Není nic snažšího než je nahradit jednoduše elegantními či nádherně barevnými vitrážemi.

Neváhejte! V současné době tato krásná technika opět prožívá renesanci. Kromě okenních či dveřních výplní se dnes můžete setkat i s jinými většími či menšími vysoce dekorativními předměty, které jsou vyrobeny pomocí vitrážové techniky jako jsou závěsné obrázky na oknech – tzv. „lapače slunce“, kombinovaná zrcadla a především lustry a lampy.

Pokud si chcete svůj dům vitrážemi vybavit je třeba se rozmyslet zda dáte přednost klasickým vzorům a motivům nebo originálním uměleckým dílům. Jednoduché typizované vitrážní výplně má ve své nabídce mnoho firem, které se zabývají prodejem nábytku, oken či dveří. Hodí se do standardně zařízených interiérů i exteriérů. Okázalejší stavby si však zaslouží náročnější výtvarnou práci a tam je čas obrátit se na umělecké sklářské dílny.

Při vaší volbě ozdobit svá okna či dveře vitráží se nemusíte bát ani o únik tepla či bezpečnost domu. V současnosti si je můžete nechat vyrobit nejen jako samostatné sklo, ale také nechat je zasadit do izolačních dvojskel či trojskel.

Zlatý věk vitráží se datuje do 13. až 15. století, ty nejkrásnější vznikaly ve v Evropě – Itálii, Německu a hlavně v Čechách. Svou okázalostí a bohatostí vzorů vrátila slávu vitrážím secese. Mnoho předloh z tohoto období se používá dodnes. Zvláště populární jsou motivy Muchových obrazů, a různé přírodní scenérie.

Také moderní umělci však přidali své nápady a invenci ke kráse drobných skel. Jejich díla jsou plné neotřelých nápadů a dokáží splnit téměř každé vaše přání. Stačí ho jen vyslovit…

Co byste měli vědět než se rozhodnete…

Klasická vitráž do olova – nařezané sklo se vkládá do olověných prutů. Ty se poté pocínují a mohou se patinovat na černo či měď. Pozor! Olovo je však měkké a tak i samotná vitráž se prolamuje, nejčastěji se z ní tvoří menší plochy, které se zasazují do kovových rámů.

Tiffanyho metoda – na přelomu 19. a 20. stol jí vymyslel syn nejznámějšího newyorského klenotníka, který nahradil olověné, robusně působící, spoje měděnou páskou, která se poté pocínuje. Její výhodou jsou jemné spoje a menší váha, která se využívá na menší závěsné vitráže, složitější motivy, lampy atd.

Vitráž do ohýbané mosazi – náročná technika, která však umožní zhotovit i malé kulaté detaily. Mosaz je pevná, takže ani hotová vitráž se neprohýbá. Skvěle se hodí na výplně kuchyňských dvířek či výplní interiérových dveří.

Fusing – moderní technika spékání skla v elektrických pecích, sklo tak nemá kovové spáry.

Pískování – touto činností se vytvářejí matné vzory na čirém skle.

Malba na sklo – doplňková umělecká metoda k vitrážím. Každý malíř si chrání poměry míchání barev. Barvy se musí pak několikrát vypálit v peci.

Zdroj: časopis RF-HOBBY

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: