Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 130
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel Slíbil jsem dnes vysvětlení, proč bychom se neměli pokoušet vnutit našemu podvědomí svou představu pouze silou vůle. Je to logické. Každé nadměrné úsilí je totiž důsledkem určitého strachu. |
A strach je veličina sama o sobě negativní (pokud nemyslíme strach sebezáchovný, který je naproti tomu pozitivní). A negativní strach stojí v cestě úspěšnému řešení problému. Představa má přitom větší cenu než tisíc slov. Podvědomí uskuteční každý obraz, který s vírou vytvoříte ve svém duchu. Mnoho lidí přitom ztroskotá při hledání štěstí a úspěchu pouze tím, že nemohou uvěřit, že lze bránu ke štěstí otevřít a neznají k ní klíč.
Tím klíčem je správná sci-modlitba. A tu správnou sci-modlitbu můžeme vytvořit, když dodržíme tři zásady.
1. Uvažujeme o všech aspektech, tedy hlediscích a okolnostech, svého problému
2. Pověříme své podvědomí, aby našlo řešení, které může znát jen ono samo
3. Budeme pevně přesvědčeni, že naše záležitost bude co nejrychleji a nejlépe vyřízena
Při formulování našeho přání tedy nesmí být žádné: „chtěl bych, abych mohl“ nebo třeba „doufám, že se najde východisko“. Tím bychom jen oslabovali sílu své sci-modlitby.
A když jsme si řekli zásady postupu, uveďme si příklad takové sci-modlitby, kterou si můžeme říkat každé ráno třeba i ve zkrácené verzi:
Vesmírná vůle řídí můj život dnes a v každém okamžiku. Všechno se dnes obrací v mé dobro. Dnes začíná nový a nádherný den, šťastnější než kterýkoli den předtím. Vesmírná moudrost mne řídí na mé cestě a se vším, s čím dnes začnu, budu mít úspěch. Jakmile se moje myšlenky začnou odklánět od toho, co je dobré a konstruktivní, okamžitě si přikáži, abych se soustředil výlučně na krásné a dobré věci. Jsem duševní a duchovní magnet, který k sobě přitahuje štěstí. Veškeré moje dnešní podnikání bude mít mimořádný úspěch. Po celý den budu bezvýhradně šťastný.
Jak vidíte, je to prosté – jako všechny velké věci života.
Už jsme si říkali, že základní rozdíl mezi štěstím a spokojeností je v délce tohoto vnitřního prožitku. Štěstí je okamžik, zatímco spokojenost je stav trvající delší dobu, představuje vnitřní pohodu, vyrovnanost, nepřítomnost obtíží, nepřízní osudu a strachu. Naproti tomu štěstí je něco silného, co člověka v určitém okamžiku přímo zavalí množstvím radostných pocitů.
Jenže to je jen jedna stránka věci. Můžeme ale také říci, že každý sice po spokojenosti touží, avšak každý si ji představuje jinak. Co je tedy vlastně spokojenost?
Spokojenost je ideální stav, kdy žijeme v míru sami se sebou ale také se svými blízkými. Spokojenost tak není vlastně ani příliš závislá na vnějších okolnostech. Přece víme, že život nám denně přináší různé menší i větší problémy, s nimiž bychom měli počítat a s rozvahou je řešit. Netrápíme se přitom věcmi, které nemůžeme nijak změnit, ale na druhé straně se aktivně vypořádáváme s těmi, které jsou v naší moci. Dokážeme také přijímat nejen sami sebe, ale i své okolí s pochopením občasných chyb a různých nedokonalostí. A pokud nám něco vadí, pak jsme schopni slušně a věcně vyložit své připomínky, požádat o změnu chování či respekt k tomu, co požadujeme my. I tohle jsme si již říkali. Ale já si dovolím poznamenat, že tak by tomu mohlo být jen kdyby byl na světě ráj a my všichni byli ideálními bytostmi. Jenže jsme jen lidé se všemi kladnými i zápornými vlastnostmi a takto se musíme dívat i na štěstí a spokojenost. Tak jako jiné projevy života je i štěstí a spokojenost relativní. Co jeden považuje za štěstí, nad tím druhý „ohrnuje nos“. Nebo vzpomeňme si, jak často nás vyvede z míry neomalenost, hrubost, úřední šiml, ale i vlastní nedostatky. A tak se stále musíme učit, jak uklidnit vznětlivou mysl, krevní tlak a snažit se chápat neurvalce jako svého druhu nešťastné lidi. Stále také musíme řešit otázku, kde je ta hranice, za níž se už musíme aktivně bránit a kde můžeme nad něčím jen mávnout rukou. Duševní léčba spočívá výhradně v účinku čistě subjektivní víry. Ta může nastat tehdy, když vědomí (objektivní duch) potlačí všechny rozumové námitky.
Paracelsus, jeden z nejúspěšnějších léčitelů své doby (žil na přelomu 15. a 16. století ve Švýcarsku) prohlásil: „ Ať je obsah tvé víry správný či nesprávný, účinek je týž…Je to víra, která působí pravé zázraky…“ Ano, víra. Víra v podvědomí a tím i v sama sebe. Uvědomit si, že vyléčení nestojí v cestě nic jiného než vlastní způsob myšlení. Proto se musíme naučit i technice tělesného a duševního uvolnění. Ale o tom zase příště.
Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet
Nevnucujte si ani nutnost nahlédnutí do klubových web-stránek http://www.klubdrmurphy.webnode.cz. I když tam také najdete informace o podzimních přednáškách v Brně, které se konají 7. a 14. září a 5., 12., 19. a 26. října v Občanském klubu, Kounicova 43. A pokud máte nějaké problémy, můžete si přijít pro správnou sci-modlitbu do mé poradny, která se zabývá rozvojem osobnosti a zkvalitněním života v každém směru, stejně jako zlepšením duševního i fyzického zdraví. Poradna je v Brně a každý klient-ka se musí předem objednat (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 nebo e-mail: drzch@quick.cz). Na uvedených kontaktech si také můžete objednat knihu JAK VYUŽÍVAT MOC PODVĚDOMÍ.