Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Kleopatra zničila nejmocnější Římany

Publikováno: 27.09.10
Počet zobrazení: 1370


      Autor: HISTORY 2008
Nepřipomínala nijak oslňující hvězdnou krásku s uhrančivým pohledem. Spíše byla pomenším tuctovým děvčetem s nápadně velkým nosem tolik nepodobným filmové Elizabeth Taylor. Přesto si dokázala muže omotávat kolem prstu. A ne jen tak ledajaké muže, ale hned vládce celého tehdy známého světa.


Příběh egyptské královny Kleopatry je plný nesmírné ctižádosti. S ní dokáže k vytčeným cílům kráčet bezohledně a doslova přes mrtvoly. Její cestu k moci budou lemovat milenci, kteří podlehnou jejímu kouzlu a uvíznou v osidlech jejích intrik.

Vládkyní v bouřlivé době
Kleopatra (69 – 30 př. n. l.), v pořadí sedmá egyptská královna tohoto jména, pochází z dynastie Ptolemaiovců. Její otec Ptolemaios XII. je však už jen loutkou římské říše, která se nemůže pochlubit mocí předchozích faraonů. Koncem května roku 51 př. n. l. umírá a v poslední vůli označí za svého nástupce nejstaršího ze svých synů – teprve 10letého Ptolemaia XIII. Podle egyptských zvyklostí se jeho manželkou a současně spoluvládkyní stává jeho 18letá sestra Kleopatra.

V Římě, v jehož závěsu se teď Egypt nachází, zatím v roce 60 př. n. l. Marcus Licinius Crassus, Gnaeus Pompeius Magnus a Gaius Julius Caesar utvářejí první triumvirát a rozdělují si říši. Crassus je po prohrané bitvě u Karrh zabit. Pompeius toho využije, získává přízeň římského senátu a nechává se prohlásit konzulem bez Caesara. Za těchto okolností Caesarovi, který se právě zdržuje v Galii (dnešní Francie), hrozí, že zcela vypadne z mocenské hry. Aby tomu předešel, vstoupí v čele svých legií do Itálie.

Vyjednávání v posteli
Pompeius shání posily, aby se mohl postavit Caesarovým legiím. S žádostí o pomoc se obrací také na Kleopatru. V roce 49 př. n. l. za ní do Egypta posílá svého syna Gnaea Pompeia mladšího. A tak se v Alexandrii schází dva mladí lidé – jemu je 25, jí 20. Zatímco Pompeius mladší má od otce jasné příkazy získat co největší vojenskou pomoc, Kleopatra se nechce příliš zaplést do konfliktu dvou římských vůdců. ˝Je si vědoma toho, že ať podpoří kteréhokoliv z nich, může se jí to vymstít v případě, že vyhraje ten druhý,˝ vysvětlují historikové. Proto na Pompeia mladšího rozehrává celou škálu své svůdnosti a zřejmě ho i svede. Láskou zmámený mladík se rád nechává přesvědčit, že Egypt nemůže jeho otci příliš pomoci. Rád se spokojí s tím, že ze země faraonů odplouvá s 50 válečnými loděmi, na jejichž palubách je jen 500 jezdců.

Zákeřná vražda v přístavu
Hned v následujícím roce se celá egyptská flotila, vyslaná na pomoc Pompeiovi, vrací zpátky do Alexandrie. Stačí k tomu jediná zpráva, že Caesar porazil vojsko svého nepřítele v pozemní bitvě u Farsala v severním Řecku. Egypťané teď mají beztak svých starostí dost. Jejich zemi zachvátí občanská válka. Nejbližší rádci Kleopatřina bratra, manžela a spoluvladaře Ptolemaia XIII., eunuch Potheinos, učitel rétoriky Theodotos a vojevůdce Achillas, se zmocňují vlády. Kleopatře nezbývá, než před nimi uprchnout do Palestiny. A zatímco ona utíká, do Egypta se uchyluje jiný prominentní uprchlík – poražený Pompeius. Rádci mladičkého Ptolemaia XIII. jsou na rozpacích, jak se mají v dané situaci zachovat. Nakonec převáží názor, že by si to neměli rozházet s vítězným Ceasarem. Na oko slibují Pompeiovi azyl, ale po uvítání v alexandrijském přístavu ho okamžitě zavraždí.

Autor: časopis HISTORY 2008 , Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: