Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Kleopatra zničila nejmocnější Římany
Vládkyní v bouřlivé době V Římě, v jehož závěsu se teď Egypt nachází, zatím v roce 60 př. n. l. Marcus Licinius Crassus, Gnaeus Pompeius Magnus a Gaius Julius Caesar utvářejí první triumvirát a rozdělují si říši. Crassus je po prohrané bitvě u Karrh zabit. Pompeius toho využije, získává přízeň římského senátu a nechává se prohlásit konzulem bez Caesara. Za těchto okolností Caesarovi, který se právě zdržuje v Galii (dnešní Francie), hrozí, že zcela vypadne z mocenské hry. Aby tomu předešel, vstoupí v čele svých legií do Itálie. Vyjednávání v posteli Zákeřná vražda v přístavu Autor: časopis HISTORY 2008 , Foto: internet
Autor: HISTORY 2008
Nepřipomínala nijak oslňující hvězdnou krásku s uhrančivým pohledem. Spíše byla pomenším tuctovým děvčetem s nápadně velkým nosem tolik nepodobným filmové Elizabeth Taylor. Přesto si dokázala muže omotávat kolem prstu. A ne jen tak ledajaké muže, ale hned vládce celého tehdy známého světa.
Příběh egyptské královny Kleopatry je plný nesmírné ctižádosti. S ní dokáže k vytčeným cílům kráčet bezohledně a doslova přes mrtvoly. Její cestu k moci budou lemovat milenci, kteří podlehnou jejímu kouzlu a uvíznou v osidlech jejích intrik.
Kleopatra (69 – 30 př. n. l.), v pořadí sedmá egyptská královna tohoto jména, pochází z dynastie Ptolemaiovců. Její otec Ptolemaios XII. je však už jen loutkou římské říše, která se nemůže pochlubit mocí předchozích faraonů. Koncem května roku 51 př. n. l. umírá a v poslední vůli označí za svého nástupce nejstaršího ze svých synů – teprve 10letého Ptolemaia XIII. Podle egyptských zvyklostí se jeho manželkou a současně spoluvládkyní stává jeho 18letá sestra Kleopatra.
Pompeius shání posily, aby se mohl postavit Caesarovým legiím. S žádostí o pomoc se obrací také na Kleopatru. V roce 49 př. n. l. za ní do Egypta posílá svého syna Gnaea Pompeia mladšího. A tak se v Alexandrii schází dva mladí lidé – jemu je 25, jí 20. Zatímco Pompeius mladší má od otce jasné příkazy získat co největší vojenskou pomoc, Kleopatra se nechce příliš zaplést do konfliktu dvou římských vůdců. ˝Je si vědoma toho, že ať podpoří kteréhokoliv z nich, může se jí to vymstít v případě, že vyhraje ten druhý,˝ vysvětlují historikové. Proto na Pompeia mladšího rozehrává celou škálu své svůdnosti a zřejmě ho i svede. Láskou zmámený mladík se rád nechává přesvědčit, že Egypt nemůže jeho otci příliš pomoci. Rád se spokojí s tím, že ze země faraonů odplouvá s 50 válečnými loděmi, na jejichž palubách je jen 500 jezdců.
Hned v následujícím roce se celá egyptská flotila, vyslaná na pomoc Pompeiovi, vrací zpátky do Alexandrie. Stačí k tomu jediná zpráva, že Caesar porazil vojsko svého nepřítele v pozemní bitvě u Farsala v severním Řecku. Egypťané teď mají beztak svých starostí dost. Jejich zemi zachvátí občanská válka. Nejbližší rádci Kleopatřina bratra, manžela a spoluvladaře Ptolemaia XIII., eunuch Potheinos, učitel rétoriky Theodotos a vojevůdce Achillas, se zmocňují vlády. Kleopatře nezbývá, než před nimi uprchnout do Palestiny. A zatímco ona utíká, do Egypta se uchyluje jiný prominentní uprchlík – poražený Pompeius. Rádci mladičkého Ptolemaia XIII. jsou na rozpacích, jak se mají v dané situaci zachovat. Nakonec převáží názor, že by si to neměli rozházet s vítězným Ceasarem. Na oko slibují Pompeiovi azyl, ale po uvítání v alexandrijském přístavu ho okamžitě zavraždí.