Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Proč senior sáhl po zbrani ?

Publikováno: 24.09.10
Počet zobrazení: 1186
  Autorka článku: Mgr.Věra Zástěrová
Možná, že nejsem sama, kým otřásla nedávná tragická událost v Brně-Jundrově.
Muž (†82) zastřelil svou manželku (†77) a pak obrátil zbraň proti sobě. Ani policie zatím není schopna říct důvod proč?

Kromě Alzheimerovy choroby, kterou žena trpěla, a se kterou se muž prý nedokázal smířit, nezná s určitostí žádné další okolnosti, které k tomuto hrůznému rozhodnutí a činu seniora vedly. – A kdo ví, zda se je podaří skutečně odhalit. Lze se tedy jen domýšlet…

Alzheimerova choroba se mimo jiné projevuje především častými náhlými změnami nálady. Člověk často propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu i když k tomu nemá žádný zjevný důvod. A někdy zas může propadnout do naprosté pasivity a potřebuje neustálé podněty, aby se do něčeho zapojil. K tomu se často mohou připojit další příznaky této choroby, jako jsou ztráta krátkodobé paměti, zmatenost, podezíravost, smutek, vznětlivost a nebo úzkost. To vše vede nejen ke změnám chování, ale i osobnosti. Velká část starší populace se s takovou změnou nedokáže vyrovnat a propadá úzkosti nad otázkou, co se mnou bude dál?

Lékařská věda sice prodlužuje lidský život, oddaluje smrt, ale je to možná i za cenu mnoha handicapů a obav, se kterými lidé musí žít. Neví jak zvládnout problémy života provázané četnými psychosociálními zátěžemi, jako jsou chronické nemoci, ztráta soběstačnosti, citová i ekonomická nouze a osamělost. Život v obavách, úzkostech a s depresí patří k nejčastějším problémům stárnoucí populace. Vždyť k hlavním stresovým podnětům vyššího věku patří právě vážné nemoci, ztráta soběstačnosti, nedobré vztahy s dětmi a obava z toho, že budu ostatním už jen na obtíž a tím pádem i ztráta smyslu života. Zdrojem úzkosti mohou být i krátkodobé deprese, či v horším případě i depresivní choroby, které postihují ve zvýšené míře právě seniory.

Trpí jimi až 30 procent starých lidí. Zvýšený neklid, má původ právě v úzkosti. Ta jako příznak mnohdy převažuje a je schopna pak spustit i závažnější depresi, která může vést i k sebevražedným sklonům.
Bezradnost a neschopnost řešit – tj. zbavit se, zvládnout, zastavit, překonat – tyto stavy často vedou na místo boje k ústupu a rezignaci. Víme, že Alzheimerova choroba se zcela vyléčit nedá, ale dá se léčit, zmírňovat a zpomalovat její postup.

Těžko říct, zda se tragická událost v Brně – Jundrově skutečně musela stát. Objasnění faktů má ve své kompetenci jen a jen policie. Soudit ani hledat vinu proto nelze. Lidé, kteří se ocitli dlouhodobě jako spolubydlící v blízkosti nemocných Alzheimerovou chorobou nebo o ně pečovali, o takovém trpkém životě jistě ví své a mnohdy souhlasí s názorem, že smrt je vlastně vysvobozením. Ale s otázkou násilné smrti se lidská společnost vyrovnává a smiřuje těžko.

Snad nám ta událost měla jen připomenout, že to, jak se k sobě během svého života chováme – mladší ke starším, staří k mladým a všichni k sobě navzájem je věcí zásadní. Na ohleduplnost, trpělivost, úctu , vzájemný respekt, slušnost, toleranci , lásku i odpouštění bychom neměli zapomínat. Jednoduše – mít alespoň občas na paměti to, co je už léta letoucí vytesáno v hrobce nad kostrami Kapucínských mnichů v Brně:

„Co jste vy, byli jsme i my,
Co jsme my, budete i vy“
.

Použitý zdroj najdete ZDE.

Autor: Mgr.Věra Zástěrová, Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: