Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Senioři

Publikováno: 13.09.10
Počet zobrazení: 1299
  Autorka článku: KATEŘINA
Před letními prázdninami gradovala v bruselském prostředí diskuze na téma senioři a mladí absolventi přicházející na pracovní trh a hledající svoji první pracovní pozici.

Stoupající procento nezaměstnaných a nevyváženost obsazení jednotlivých pracovních kategorií v návaznosti na věk, rozvířila debatu pod náhledem „práva“ na pracovní uplatnění. Je opravdu snaha ve všech členských státech Evropské unie kreativně modifikovat pracovní prostředí tak, aby umožnilo začlenění všech věkových kategorií?

Přívlastek senior u pracovních zařazení napovídá míru životních a pracovních zkušeností a navýšení osobní zodpovědnosti, a proto jsou tito pracovníci vyhledáváni na pracovním trhu a pokud již dlouhodobě pracují u svého zaměstnavatele jsou jim modifikováni pracovní podmínky se záměrem prodloužení odchodu do penze. Či jsou jejich smlouvy upraveny do formy činných poradců jako odborných nebo speciálních expertů.Zkušenost je měřítko.Pochopitelně dle těchto parametrů je nastavena i finanční odměna.Způsobem života se věk prodlužuje a dnešní 60-65letí jsou aktivní.

Tato hranice se již dnes při oboustranném zájmu běžně posunuje i za dosažený věk 65 let.Přístup, že senior je již „starý“ a tudíž odkázaný na „poklidné přežívání“, ne vždy lehce, ale přeci jen mizí z diskuzí kolem kulatého stolu. Je nutné připomenout, že akční schopnost každého z nás, pochopitelně vychází z osobního přesvědčení, jak a proč aktivním zůstat i v seniorském věku. Prodloužení života, uchování vitální paměti a kreativní schopnosti, pozitivního myšlení a chuti do života, za to stojí.Navíc věk po šedesátce svým způsobem přináší větší svobodu a vyvázanost z rodinných povinností.A tak zbývá čas na další poznávání, ale i cestování.Řada seniorů se pouští na dráhu podnikání, a buď zúročí své zkušenosti a nebo začíná dělat to, co si přáli a nebo co je nejvíce v životě zajímalo.Abych ke svému komentáři objektivně přistupovala, chci napsat, že vybudovaná snaha o nastolení či udržení perspektivní pozice je s přibývajícím věkem někdy obtížná, ale o to víc těší a přináší životní optimismus.

Zúčastnila jsem se na toto téma, jak uvádím v prvním odstavci, staří a mladí, pracovních konferencí a seminářů se záměrem objevit další podněty pro pracovní trh.Absolventi škol jsou limitováni tzv.nedostatkem praxe.V minulosti kdysi pracovní aktivita studentů spočívala v pracovních brigádách o letních prázdninách.Tato doba je již dávno překonána, a studenti během svého studia nejen, že se zajímají a při studiu pracují v rámci studentských pracovních smluv, ale zakládají i své společnosti a kreativně působí v řadě oborů.Další změnu, kterou přináší je v rozšíření jejich odborných zaměření, souběžného studia, specializace dle zahraničních parametrů.Skladba studijního řádu na střední škole a univerzitě musí přinést studentovi prostor tak, aby mohl deklarovat dosažení i své odborné praxe při vstupu na pracovní trh.
Zůstává nám tedy stále položená otázka, kde a jak se promítá snaha v členských státech Evropské unie modifikovat pracovní prostředí tak, aby umožnilo začlenění všech věkových kategorií?

Mladí neztráceli svoji motivaci při vstupu na pracovní trh a staří nezískali pocit, že už jsou staří…

Autor: KATEŘINA, Brusel, srpen 2010 VR. Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: