Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Důchody u nás a ve světě, náklady na domácnost a spoření na důchod

Publikováno: 5.10.10
Počet zobrazení: 2241
  Autor článku: Dagmar
Průměrná výše starobního důchodu činila ke 30. 6. 2010 celkem 10 075 Kč, z toho u mužů 11 192 Kč a u žen 9 154 Kč. V České republice jsou důchody nižší než evropský průměr, ale nižší jsou i životní náklady, které u českých penzistů v průměru dosahují necelých 10 000 korun na měsíc.

Českým důchodcům na konci měsíce po zaplacení nákladů na domácnost zůstává v průměru cca 1000,- Kč.

Nejlépe vycházejí s penzí důchodci ve Švýcarsku. I přes vysokou životní úroveň, kdy na domácnost potřebují téměř 51 000 korun, jim na konci měsíce zbude z důchodového příjmu v přepočtu téměř 19 tisíc korun. Dobře jsou na tom rovněž němečtí penzisté, kteří mají příjem cca 37 000 korun, náklady na domácnost cca 25 000 korun a zůstává jim na konci měsíce v průměru 12 000 korun.

S důchodem nevycházejí francouzští důchodci a také v Belgii, a proto potřebují materiální podporu rodiny. Jsou zde ale náklady na domácnost jedny z nejvyšších.

Vůbec nejvyšší důchodové příjmy mají důchodci ve Spojených státech, v přepočtu 80 000 korun měsíčně, i přesto Američané spoří již od 30-ti let na důchod, což je o tři roky dříve než je světový průměr.

Tato fakta dokládají, že čeští důchodci jsou patrně nejspořivější lidé v naší zemi, dokáží skutečně vyžít „z ničeho“. Na rozdíl od zmíněných vyspělých zemí, lidé v důchodovém věku v Česku nikdy nemohli vést jiný život než ten spořivý, skromný, nenáročný. Proto i dnes dokáží vyžít a ještě ušetřit z důchodu, protože takovým způsobem žili po celý život i ze svých platů a mezd za bývalého režimu a finanční zdroje jim vystačili, podobně jako nynější důchod pouze na základní lidské potřeby, jako je bydlení a jídlo. Tato generace se nezadlužovala, žila přesně na to, na co měla a jediným štěstím bylo, že v podstatě nebylo za co utratit, nebylo žádných lákadel v podobě čehokoliv jako dnes, zkrátka žilo se jednoduše, nemateriálně a klidně.

Otázkou je, zda a jak z takových důchodů dokáže přežít mladší generace, která minulý režim neprožila, které se nedotkl v dospělém věku, která žije v dnešní době, která je nepopsatelně odlišná, která je určená jen pro silné a tvrdé jedince, jak takový člověk dokáže za pár let přežít z důchodu, pokud právě nepatří do skupiny živnostníků, kteří nahromadí majetek a důchody je zajímat nemusí, ale který se živí jako obyčejný (více či méně vykořisťovaný zaměstnanec), který si v produktivním věku sice dokáže přivydělat a uživit sebe i rodinu.
Jak takový jedinec bude žít z důchodu, pokud nebude schopný si přivydělávat i v důchodovém věku. A to ještě nikdo bezpečně neví, zda vůbec nějaký důchod bude, protože statistiky dokládají, že za padesát let v Česku bude žít tři miliony důchodců a na jednoho důchodce připadne až pět pracujících (dnes přispívá na důchodové a zdravotní náklady starším lidem asi 1,6 pracujících).

Obyčejnému Čechovi vždy zbývá jen spořit-spořit-spořit, ať už je v důchodu či zaměstnanec, ať žije v jakémkoliv režimu, který pamatujeme. Spořit ano – ale proto, aby zbývalo na základní lidské potřeby? Spořit by se snad mělo na něco – na cokoliv – ale co je NAVÍC…!!!

Autor: Dagmar, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: