Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak a od kdy spoří senioři na důchod

Publikováno: 2.10.10
Počet zobrazení: 1888
  Autor článku: Marcela Nováková
V povědomí důchodců je z dob minulého režimu, tzv. vkladní knížka nebo výherní vkladní knížka. Naspořená částka se smí vybrat dle smlouvy, většinou za několik let a u výherní je i možnost výhry.

Je to zaběhlé spoření pro starší generaci, mají v rukou knížku, pravidelně napsané úroky a mají tím svou jistotu, díky tomu, že tento druh spoření znají a drží v rukou onu spořící knížku, úrok zde ale je ve srovnání malý a pravděpodobnost výhry, jak víme, mizivá.

Pokud občan začal spořit ještě pár let před důchodem, může se těšit z naspořené částky, kterou podle velikosti může buď investovat nebo spořit dále nebo přejít na jiný účet – s vyšším úrokem, což ale málokterý důchodce rád mění nebo může naspořené finance vybrat a k malému důchodu nebo na přilepšenou finance použít. Pokud se mu financí dostává může přejít na jiný spořící účet, ze kterého se dá kdykoliv vybírat – zejména v případě nenadále nemoci nebo jakékoliv nečekané události – na tomto účtu přes vybírání z něho i dále úroky rostou, sice ne příliš vysoké, jako u těch dlouhodobě spořících s nemožností výběru. Ale pokud naspořená částka není zanedbatelná, tak jsou tyto úroky znát, protože přibývají, narozdíl od obyčejného účtu nebo dokonce doma uskladněné. Nejrůznější bankovní ústavy jsou známé anebo k naleznutí například na internetu či v novinách, reklama nás nikdy nemine. Stačí si vybrat ten svůj způsob spoření a být s ním spokojený. Důležité je se poradit na několika místech a nevěřit prvnímu nabízejícímu, probrat vše s rodinou či přáteli. Pročíst řádně smlouvy a nikdy nepodepisovat unáhleně.

Nejlepší je asi spoření tzv. penzijní připojištění u různých známých ústavů. Úroky jsou zde poměrně vysoké a spořit se může i s dvěmi stovkami měsíčně, což může téměř každý z nás. Za pět deset let to určitě oceníme.
Minimálně od 40-ti let by měl každý nějaké to spoření na důchod učinit a pravidelně spořit, pokud nemá hmotný majetek nebo nemovitost, kterou by mohl zpeněžit a tak si k důchodu za pár let přilepšit. Jak se říká, musíme myslet na zadní kolečka, nikdy nevíme co bude, co nás čeká, ať s to týká zdraví, důchodů, živelných pohrom atd.

Samozřejmě nevíme, jaká bude skutečnost, může být lepší, ale i horší, a proto musíme spoléhat jen na jedno jak se říká, na to co máme na konci ramene.

Hranice snižování odchodu do důchodu je nemilosrdná:
před rokem 2010 muselo být odpracováno 25 let na možný důchod,
v roce 2014 podle statistik by mělo být již 30 let,
a po roce 2018 již 35 let.

Proč to tedy dále bez vlastních úspor nepůjde?
* Vlastní úspory budou jednou z možností (pro nemajetné důchodce), jak odejít do důchodu o nějaký rok dříve, (například z důvodu zdravotního stavu, či ztráty zaměstnání a neschopnosti najít nové).
* Státní penze bude rok od roku klesat: Jenom za posledních deset let poklesl v Česku průměrný důchod k průměrné čisté mzdě o 6%. Tento trend bude pokračovat.
* Samozřejmě jak jinak, než že životní náklady budou vyšší, daňové systémy zvyšují nepřímé daně a snižují přímé daně, předpokládá se tak zvýšení sazeb DPH, základní zboží a služby, tak budou dražší.
* A také porostou osobní výdaje za zdravotní péči, což je vzhledem k věku pochopitelné. V současné době je míra spoluúčasti v Česku malá a výdaje penzistů na zdravotní péči jsou vyšší než u občanů v produktivním věku.

Opravdu nám nezbývá, než si připustit zásadní změnu osobního postoje každého občana ke své penzi a pochopit zcela nezbytný význam vlastního spoření na důchod.

K tomu by nám mohlo pomoci, že se naše vláda chystá zvýšit zodpovědnost za snižování penze v budoucích letech a v rámci důchodové reformy snížit povinné odvody na důchodovém pojištění, které jsou v Česku jedny z nejvyšší v Evropě. Odvody na důchodovém pojištění v Česku činí dle statistik 28 % (zaměstnanec 6,5 % a zaměstnavatel 21,5 %).

Pro srovnání: např. v Německu činí důchodové pojištění 19,9 % (zaměstnanec i zaměstnavatel 9,95 %), v Irsku 12,5 % (zaměstnanec 4,5 % a zaměstnavatel 8 %), ve Francii 14,95 % (zaměstnanec 6,65 % a zaměstnavatel 8,30 %), na Islandu 12 % (zaměstnanec 4 % a zaměstnavatel 8 %).

Pokud budou poníženy tyto povinné důchodové odvody, bude tak větší možnost výraznějšího spoření na výhodných spořících účtech s vyšší úrokovou sazbou, kterou si vybereme podle zralé úvahy.

Pokud jste tak ještě neučinili – a nespoříte – udělejte si výlet do některých spořitelen, či bankovních ústavů, ať vidíte co nabízí, co se dá či nedá využít, co je vhodné a výhodné, co si můžete či nemůžete ohledně částek dovolit. Důležitá je garance státem, žádné malé neznámé finanční instituce ne. Nabídky vzít domů a důkladně pročíst a prodiskutovat s kompetentními lidmi.

Přejeme ať je hlavně z čeho alespoň minimum spořit na blízké i vzdálené zítřky.

Autor: Marcela Nováková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: