Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 134

Publikováno: 1.10.10
Počet zobrazení: 2473
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
V předcházejícím článku jsem psal o tom, jak bojovat proti závislostem, dnes bych vám rád pověděl něco o EFT. Že nevíte, co to je? Já jsem to do nedávna také nevěděl. Začnu tím, že jde o zkratku Emocional Freedom Techniques, což by se dalo přeložit asi jako Techniky citové nezávislosti, svobody či volnosti.

Je to jakási sada či množina technik, které nám mohou pomoci k emocionální svobodě. To osvobození se týká zejména negativního myšlení, které nám brání v plnohodnotném životě. Jde také o osvobození od bolesti a nemocí, stresu, úzkosti, paniky či strachu u dospělých i dětí, ale dokonce i u zvířat. EFT patří do mladého oboru energetické psychologie, kterému věnují stále větší pozornost nejen zastánci alternativní medicíny, ale i lékaři. Seznam problémů, od kterých nám EFT může pomoci je ale mnohem obsažnější. Například jde i o deprese, některé druhy alergií, neplodnost, nespavost, nadváha, závislosti (na které právě tímto článkem navazuji) apod.
Stejně jako moc podvědomí ani EFT nejsou vyhrazeny jen výjimečným jedincům, ale jsou dostupné všem. Obě dvě metody jsou univerzální protože nemají žádné hranice při jejich použití. Obě také vyžadují ujasnění a vytčení cílů, včetně možnosti jejich etapového dosažení a odstraňování překážek. Zvyšují výkonnost jak sportovců, tak i každého pracovníka ve svém zaměstnání. Ať již jde duševně nebo manuálně pracujícího. Odstraněním negativních emocí a myšlení se tak odstraňují i fyzické problémy, nemoci či nadváha.
Možná vás zajímá kdy a jak EFT vznikla. Bylo to v 70. letech 20. století. Jejím předchůdcem byla „terapie myšlenkových polí“ dr. Rogera Callahana (Thoughts Field Therapy). Tuto metodu TFT vyzkoušel dr. Callahan na svých klientech a klientkách. Jednou z nich byla například žena, která od dětství trpěla chorobným strachem z vody. A to nejen z vodních toků a nádrží, ale i z vody v domácnosti. Tato fobie byla tak strašná, že pouhá koupel byla pro ni traumatickým zážitkem. Asi si umíte představit, že tato žena nepůsobila na muže právě sympaticky. Dr. Callahan (stejně jako dr. Murphy) se zajímal o východní medicínu a moudrost. A tak na této ženě vyzkoušel akupresuru i akupunkturu. Když se jednou vyjádřila, že její strach leží v žaludku, řekl jí, aby se soustředila na pocity v tomto orgánu a přitom stlačil tento bod. Fobie zmizela. O hodně let později se věnoval neurolingvistickému programování ing. Gary Craigh ve Stadfrodu. Prošel výcvikem u Dr. Callahana a propojil jeho metodu se svou a tím vytvořil EFT.
Spojením problémů těla a psychiky se problém či neduh stává psychosomatickým. A tak místo abychom léčili odděleně na úrovni těla (léky, zákroky včetně chirurgických) a na úrovni duše (psychoterapie, hypnóza, meditace, regrese), je léčení propojeno. Tady musím poznamenat, že mnoho lékařů, i když neznají a nebo neuznávají metodu EFT, už uznávají psychosomatické příčiny nemocí. To je oproti stavu před půlstoletím obrovský pokrok. A ještě něco. I když se v literatuře uvádí, že dr. Callahan „objevil spojnici mezi psychikou a tělem“, je nutné dodat, že stejnou „spojnici“ objevil už před ním dr. Joseph Murphy v moci podvědomí podporovaného vírou. Tím nechci snižovat zásluhy dr. Callahana. Jen uvádím věci na správnou míru.
Ale vraťme se k našemu EFTu a vztahu k východní medicíně. Podle starého čínského popisu jsou dráhy, jimiž v našem těle proudí životní energie, nazývány meridiány – tedy poledníky. Podle výkladu jsou místa, kde se tyto dráhy nejvíce přibližují povrchu našeho těla také body akupresury a akupunktury. Stimulací těchto bodů dochází k harmonizaci toků energie. Tím se také odstraňují problémy. Samozřejmě, studium akupunktury a akupresury vyžaduje dlouhou dobu. Mluvím o tom jen proto, abych ukázal rozdíl mezi čínskou naukou a EFTem. Tato metoda totiž nevyžaduje žádnou znalost meridiánů, a přitom stejně využívá energetického systému a soustavy bodů, které aktivují příslušné dráhy. I když je to méně náročně než akupresura a akupunktura, stejně to vyžaduje určitý cvik a znalosti těla. I když se příště ještě k EFTu vrátím, musím na závěr dnešního článku konstatovat, že přece jen metoda dr.Murphyho a využívání moci podvědomí je pro laika mnohem přístupnější a méně náročná na znalosti anatomie.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: