Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Spravedlnost v praxi každodenního života

Publikováno: 12.10.10
Počet zobrazení: 1693
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Čteme nejnovější zprávy o tom, co bude nového v našem běžném životě a někteří mají z toho depku. A není jich málo. Jsou podezíraví, a nebo ze zkušenosti ví, že lidská spravedlnost není božská. Ale já říkám – naštěstí!

Člověk rozumí každodennímu životu a ví, že se musí někde přivřít oko a někde mávnout rukou nad něčím, co jiní dramatizují, ostře odsuzují a drsně kritizují. Nahánět lidem strach, aby si pak řekli, přeci nebude tak zle, jak se vykládalo, to je dobrá taktika. A lid se spokojí s tím, co z jejich představ, ideálů a tužeb zbylo. Zase ten každodenní život, o něco obroušený …

Spravedlnost božská
Pojem – boží mlýny melou – je víra v božskou spravedlnost. Tajně si myslíme, že ten, kdo nám ublížil, kdo nás ošidil, kdo nás podvedl, okradl, dojde ke svému křížku. Ona je to pravda, svým způsobem, protože někdy to takový chytrák přežene a narazí na někoho, kdo mu vrátí i s úroky. Ale nikdy nepřejme někomu něco zlého, jako odplatu, protože se to může obrátit proti nám.

Spravedlnost lidská
Kdo ví, jak se to tam nahoře peče? To neví nikdo, a proto je nejlepší držet pusu a „být rád, že jsem rád“, myslí si zase mnozí. Jsou však i tací, kteří si to jdou se svým škůdcem vyřídit a pak se nestačí divit, že se stávají stálicemi u soudu a platí odškodnění a nebo dlouhodobé léčení tomu, komu vysvětlovali svá práva pěstí nebo tyčí.

Nevíra ve spravedlnost právního systému
Většina lidí v lidskou spravedlnost nevěří, a proto se vzdávají svých oprávněných zájmů a dosažení svých práv u soudů. Když si jen představí, co to bude stát a kolik si asi vezme advokát, pak ty soudní poplatky, a kdo ví, jak to dopadne! Možná, že právě na tuto filozofii čekají ti, kteří se nerozpakují, aby bez obav chytračili na úkor druhých, a tím stále více a více rozšiřovali své teritorium. Voláme-li po slušnosti, spravedlnosti, po ochraně svých práv a oprávněných zájmech, musíme pro to něco udělat. Zamyslet se nad tím a ne jen obrážet dveře svých známých a přátel, právníků a těch, o kterých si myslíme, že by nám mohli nějak pomoci. Nepříjemnou chvíli se musíme snažit ustát a jít za svou věcí. Právo není jen pro právníky, ale pro všechny občany.Jistě se najdou lidé, kteří vám rádi pomohou se orientovat v tom kolotoči paragrafů, ale nejlépe je, když jde na to člověk jednoduše. Prostě si ujasnit, co chce, aby soud udělal. Aby měl nachystány příslušné listiny jako přílohy k návrhu na své podání. Kdo lépe může pomoci, než vaše vůle dotáhnout věc do konce a být nad věcí pánem? Dohlédnout na svůj spis, co tam přiložila druhá strana a jak proti tomu argumentovat. Hlavně se nebát. U jednodušších případů nepotřebujete být zastoupeni advokátem. U těch složitějších je zase lepší, když si právní pomoc sjednáte, protože tu advokáti jsou proto, aby tam, kde vám schází právní vědomosti,vás zastoupili a vy nebyli znevýhodněni při soudním jednání. Samozřejmě, že jsou v některých případech složité procesy dokazování, ale o tom zde není řeč.

JE TO JEN NA NÁS, ADVOKÁTI POMOHOU
Půjčili jste někomu peníze?
A on vám řekl, do měsíce je máš zpátky, neboj se. Je to váš známý, věříte mu, nikdy vás nepodvedl, je v těžké situaci a potřebuje pomoc. Přeci nejsem šelma! Jenomže zapomínáte, že musíte mít smlouvu nebo úpis, že jste tomu a tomu půjčili takovou částku na dobu do určitého data. A on se zavazuje vám peníze v toho dne vrátit v částce té a té. Obě strany se čitelně podepíší a uvedou datum, kdy svou dohodu uzavřeli. A pak čekáte a … nic. Ony se peníze dobře půjčují a špatně vrací. Takže mu napíšete doporučený dopis, aby vám peníze vrátil do toho a toho data. Čekáte na odezvu a – nic. Tak mu zavoláte a on vám řekne – no jasně, jen jsem byl teď na dně, ale můžeš se spolehnout. Do týdne je máš i s úrokem. Ztrácíte trpělivost a nervy.
Tak mu napíšete další doporučený dopis jako pokus o smír a nabídnete mu splátkový kalendář. Zaplatí jeden měsíc, druhý a třetí, a pak zase nic. Všechny listiny a dopisy si schovejte včetně doručovacích lístků, ty budete potřebovat k dokazování.
Začnete přemýšlet, že to dáte k soudu. Kolik zaplatíte?

Za návrh na zahájení občanského soudního řízení, jehož předmětem je peněžité plnění
a) do částky 15 000 Kč včetně Kč 600,-
b) v částce vyšší než 15 000 Kč 4 % z této částky

Za návrh na vydání elektronického platebního rozkazu, jehož předmětem je peněžité plnění
a) do částky 15 000 Kč včetně Kč 300,-
b) v částce vyšší než 15 000 Kč 2 % z této částky
(cit. zákon č. 549/1991 Sb. v platném znění – Zákon o soudních poplatcích)
Návod na vyplnění a podání – http://epodatelna.justice.cz/ePodatelna/common/documents/Navod_na_vyplneni_epl.pdf

Máte platit výživné?
V současné době platí výživné na děti muži i ženy. Všichni víme, jaké problémy se kolem této povinnosti odehrávají, ale o tom nyní není řeč. Stal se případ, že muž zaplatil výživné jednorázově složenkou ve vysoké částce a zapomněl na složenku napsat, že jde o výživné podle rozsudku č. …… ze dne …… . Jeho rozvedená manželka však tyto peníze neuznala jako výživné, ale jako dar a dále po něm výživné vymáhala. A uspěla. I taková maličkost může zatopit, pokud se lidi nedokáží rozumně domluvit a vyřizují si své účty za zpackané manželství. Samozřejmě, že peníze neměl, a tak se dostal do problému. Musel si peníze půjčit, aby včas splnil svou povinnost. Je lépe platit výživné způsobem, aby bylo vždy prokazatelné, že ho druhá strana obdržela a že skutečně šlo o plnění povinnosti.

Uznání dluhu
Uznání dluhu je zajišťovacím institutem, který zakládá právní domněnku existence dluhu v době uznání. Jedná se o jednostranný právní úkon, který je adresován ze strany dlužníka věřiteli. Učinit jej lze až poté, nikdy před tím, co dluh vznikl.
Pokud se jedná o náležitosti uznání dluhu, pak toto uznání musí být v písemné podobě, musí obsahovat příslib zaplacení dluhu a musí v něm být uveden i důvod dluhu a jeho výše.

Proč uznání dluhu?
Uznání dluhu zjednodušuje věřiteli dokazování v případném soudním sporu o částku, která je předmětem uznání dluhu. Tzn. že skutečnost, kterou by případně bylo možné dokazovat prostřednictvím více důkazů (listinných, či svědecké výpovědi) lze jednoduše prokázat jednou listinou, což případné soudní řízení zkracuje a prakticky vylučuje, či velice výrazně omezuje, možnost neúspěchu věřitele v takovémto soudním sporu – neuvažujeme-li samozřejmě případné nedostatky listiny, obsahující uznání dluhu.

Riziko promlčení
Dalším důvodem uznání dluhu může být odstranění rizika promlčení – v případě, je-li věřitel ochoten počkat dlužníkovi i po době, po které by došlo k promlčení závazku, pak je možné toto riziko pro věřitele odstranit právě pomocí uznání dluhu.

Pokud je dluh vyrovnán, je praktické, když obě strany si tuto skutečnost potvrdí s tím, že nemají vůči sobě žádných pohledávek. To pro jistotu. Je to jen jeden papír navíc.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: