Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Závislost je nebezpečím dnešního světa bez ohledu na věk.

Publikováno: 1.10.10
Počet zobrazení: 1288
  Autorka článku: Mgr. Věra Zástěrová
Lidé postižení závislostí mohou mnohdy spadnout do pasti, ze které nemohou ven a která ničí životy nejen jim, ale i jejich rodinám a přátelům. Dopady, spojené se ztrátou zaměstnání, majetku, či neúnosnými dluhy, jsou mnohdy katastrofální.

A to se týká nejen závislosti na alkoholu, drogách, ale i na hracích automatech a jiných hazardních hrách. Tomuto nebezpečí chce pomoci čelit nově vzniklé terapeutické centrum, které je součástí obecně prospěšné společnosti A kluby ČR – jediné svého druhu v Jihomoravském kraji. Od května 2010 sídlí na Rokycanově ulici 48 v Brně – Židenicích. Vedoucím této nové pobočky je Mgr. Veronika Šuráňová, kterou jsem požádala o rozhovor.

Paní Magistro, na co se Vaše Terapeutické centrum specializuje především?
Poskytujeme komplexní péči lidem závislým na alkoholu, včetně hazardního hráčství. A dále i těm, co už s léčbou skončili a chtějí na sobě dál pracovat a využít našeho programu Následné péče. Kromě již zavedených služeb ambulantního poradenství a terapie dále rozvíjíme služby následné péče, které byly podpořeny grantem ESF a státním rozpočtem prostřednictvím OP LZZ a dále kontaktní centrum.“

Jak to v takovém kontaktním centru vlastně vypadá , jak funguje ?
Naše zařízení funguje na základě nízko-prahovosti a diskrétnosti. Čili k nám může přijít, nebo i jen zavolat každý, kdo by chtěl zjistit, jak na tom s alkoholem je. Zeptat se, zda jeho pití je bezpečné, zda je rizikové a nebo se jedná například už o závislost. Obrátit se na nás mohou i příbuzní, kteří hledají pomoc. Pracovníci v kontaktním centru jim mohou poskytnout poradenství buď jednorázové nebo i dlouhodobější. Těm, kteří například mají zájem přímo o léčbu, nebo rodinnou či párovou terapii, můžeme tyto služby nabídnout u nás, nebo zprostředkujeme kontakt na jiná pracoviště či zařízení. V souvislosti s problematikou závislostí se často pojí i sociální problémy, nezaměstnanost, zadlužení, hrozby exekucí… proto je našim klientům k dispozici i sociální pracovnice, která s klienty může dlouhodobě spolupracovat na řešení jejich sociální situace. Dále nabízíme i právní služby a poradenství, které poskytuje profesionální právnička.

Kolik máte vlastně spolupracovníků a co mají na starosti?
V našem týmu pro přímou práci s lidmi jsou čtyři zaměstnanci a tři externisté. Kromě mé osoby, je v týmu vedoucí následné péče, která má na starosti komplexní péči pro osoby po léčbě, vede podpůrnou terapeutickou skupinu, individuální poradenství a terapii a také skupinu pro příbuzné. Dalším členem týmu je psycholožka, která zajišťuje chod kontaktního centra, pracuje na Lince důvěry, má na starosti internetovou poradnu a psychologické poradenství včetně psychodiagnostiky. Nedílnou součástí je i sociální práce, kterou u nás zajišťuje sociální pracovnice. Ta s klienty řeší nejčastěji zadlužení, změnu zaměstnání, či nezaměstnanost. Také komunikuje s úřady a příslušnými institucemi (soudy,sociálními odbory, atd.). Rovněž zprostředkovává kontakt s právničkou která s námi externě spolupracuje. Externě spolupracujeme i s psychiatrem a terapeutem, který vede podpůrné doléčovací skupiny.

Myslím, že společnost stále vnímá alkoholiky jako ztroskotance, kteří si své problémy zavinili sami – jako slabochy. Málokdo je schopen vnímat je jako nemocné, i když vědci prý nedávno objevili , že může jít vlastně o vrozený (genový) handicap – Není takováto společenská degradace a vyloučení někdy vlastně to nejtěžší, co musí lidé závislí na alkoholu zvládat? Nebo je to prostě jen nezvladatelná chuť na alkohol, které se ( na rozdíl od ostatních) nedokážou sami ubránit?
Ano, máte pravdu, společnost většinou vnímá závislé lidi, jako ty, kteří jsou slabí a do svých problémů se uvedli sami. Závislí lidé nejsou vnímáni jako oběť. Závislý člověk , tak krom toho, že nejprve bojuje sám se sebou a svou závislostí, se musí poté také vypořádat s okolím. V situaci, kdy je alkohol tolerovaná – vlastně legální droga, je někdy i pro zdravého jedince obtížné odpovídat na otázky typu „proč nepiješ?“, „jedna neuškodí“, „musíš si s námi aspoň připít!“apod. Abstinent tak musí paradoxně čelit obavám z vyloučení proto, že nepije a tím nezapadá. A souběžně i obavám, že bude označen za závislého – tedy „ztroskotance“. Ve skutečnosti však, postaví-li se tomu člověk čelem, stojí-li si za svým, zkrátka projeví pevnou vůli, přijme ho pak i okolí. V řadě případů pak lidé k abstinentovi – a zvláště ve světě, kde „pije téměř každý“ – naopak začnou chovat respekt a jsou schopni i vlídného přijetí, či ocenění. Potlačit , zvládnout a překonat chuť na alkohol je však obtížné. Nejtěžší je rozhodnout se. Rozhodnout se s pitím přestat. Chtít být a zůstat střízlivý. Když motivace ke střízlivosti kolísá, je o to těžší čelit otázkám na toto téma. Proto je léčba závislosti během na dlouhou trať. Vytrvalost se však vyplatí – o tom není třeba polemizovat.

Na čem je ale konkrétně založena vaše terapie ? A jak dlouho trvá, než je klient, který už absolvoval protialkoholickou léčbu a nadále dochází k vám do následné péče – skutečně mimo nebezpečí a tedy abstinent ?Naše terapeutické, psychologické a sociální služby jsou založeny především na principu dobrovolnosti a akceptace jedince jako lidské bytosti. Člověk se závislým rodí. Dítě, když se narodí, je závislé na matce a péči okolí. Časem, když roste, dospívá, snaží se být nezávislým. A závěrečným procesem takového růstu a zrání je vzájemnost. Snažíme se proto lidem, kteří jsou závislí na alkoholu, nebo hazardních hrách pomoci projít bolestnou cestou proměny k osvobození se a spokojenějšímu životu. Co se týče délky léčby závislosti … je to individuální. Je důležité upevnit abstinenci, střízlivost a dále podstoupit psychoterapii, jež pomáhá odkrývat osobní témata, která jsou někdy ukryta velmi hluboko a není snadné o nich promluvit. Často se však úzce pojí se závislým chováním. Psychoterapie tak pomáhá změnit i zaběhnuté způsoby zvládání obtížných situací, které přispívají k závislosti.

Poslední otázka: Co byste přála lidem, kteří se stali závislými, ale nechtějí si to stále přiznat? A co jejich nejbližším…co byste jim poradila?
Přeji každému, kdo se s alkoholem potýká, hodně odvahy k tomu, aby se podíval na citlivé a křehké stránky své osobnosti a našel hodně síly k přijetí nedokonalosti světa či sebe. Vyhledat odbornou pomoc, není selháním, ale naopak odvážným krokem na novou cestu. Blízkým a příbuzným přeji, aby si zjišťovali informace, nebyli rezignovaní ani nečinní. Uvědomili si, že pití jejich nejbližších už dávno není zdravé …. a snažili se ještě neztratit víru, že je v jejich společných silách to změnit. Osobní kontakt a iniciativa je to nejdůležitější. Pokud se lidé, potýkají s podobnými problémy, o jakých jsme zde mluvili, zde je odkaz na naše webové stránky http://www.akluby.cz/ . Radím jim odhodlejte se přijít za námi. – Jsme tu pro vás, abychom vám pomohli.
Děkuji za rozhovor a přeji vám i vašemu týmu na Rokycanově 48 v Brně hodně sil a vytrvalosti ve vaší nelehké práci.

Autor: Mgr. Věra Zástěrová, Foto: internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: