Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak předcházet nepříjemnému vyřizování na úřadech

Publikováno: 16.11.10
Počet zobrazení: 1321
  Autor článku: Dagmar
Úřady a „papírování“, vyplňování tiskopisů, obavy z nálady úřednic či úředníků, dlouhé fronty, chybějící doklady, chybné vyplnění žádostí – to nemáme rádi a dokážeme dlouho odkládat vyřízení čehokoliv potřebného, kterému ale stejně neunikneme.

Prvním krokem je předejít návštěvě úřadu dvakrát nebo vícekrát. To nám může usnadnit zatelefonování na například městský úřad dle místa bydliště, nechat se přepojit do kanceláře, kde se vyřizuje daná záležitost – dejme tomu nový občanský průkaz. Zeptat se konkrétní úřednice co vše je třeba si přinést s sebou, potom vytisknout formulář z internetu, vyplnit a nachystat všechny potřebné doklady. Při vyplňování je lepší použít napřed obyčejnou tužku nebo nevyplňovat to, čím si nejsme jisti. Pokud formulář nejde vytisknout, musíme jej vyplnit na úřadě a vzít s sebou jen předem vyjmenované nezbytné doklady.

Druhým krokem je, nepřijít k úřednici s nervozitou, v nepřátelské náladě, ale s úsměvem, příjemným pozdravem a s prosbou o pomoc, pokud víme, že si nejsme jisti, zda máme vše správně. Za stolem sedí člověk, který má ty stejné problémy, starosti, nemoci jako každý z nás, za práci je placený, ale to je samozřejmost a nemusí znamenat, že musí mít neustále dobrou náladu, být příjemný a usměvavý, to nedokáže nikdo. Jsou sice výjimky, ale pokud přistoupíme k člověku – úřednici s příjemnou náladou a s prosbou o vyřízení, je téměř jisté, že přistoupí slušně a vstřícně i k ona k nám. Není ponižující použít slova prosím, pomohla byste mi, určitě i momentálně unavená úřednice vynaloží snahu pomoci, příjemné jednání bude oboustranné a navíc úřednice bude mile potěšena, protože nepříjemných naštvaných lidí má za celý den hodně. Jednání bude klidné a rychlé, protože s její pomocí jde všechno mnohem rychleji.

Dobré je přijít buď ráno po otvíracích hodinách nebo po poledni, po obědě, kdy bývá na úřadech nejméně lidí a po obědě mají zaměstnanci i lepší náladu, mají po obědě, jsou odpočinuti a blíží se konec pracovní doby.. S frontou před námi i tak musíme počítat a vzít si něco pro pobavení.

Na internetu nebo telefonem si předem musíme zjistit přesné úřední hodiny, abychom nenašly zamčené dveře.
Můžeme si předem zjistit, zda jde, aby za nás mohl někdo danou věci vyřídit. Rovněž telefonicky s konkrétní úřednicí. Pokud jste například nechodící, dlouhodobě nemocný, může za Vás vyřídit přímý člen rodiny – tj. manžel, manželka, dcera, syn, otec, matka.

Pro staršího člověka je problém vyplnit formulář, pokud nemá nikoho z rodiny, kdo by mu pomohl, určitě pomůže úřednice, které se můžeme předem tak trochu omluvit, že s tím máme problém, že tomu nerozumíme.

Obrnit se trpělivostí, vyzařovat vlídnost, počítat se stráveným časem a čas si předem naplánovat, raději více než méně, počítat i s neukončeným řízením, to vše nám pomůže předejít zbytečně zkaženému dni nebo nálady. Pokud se i tak někdo opravdu chová agresivně, tak mu neoplácet chování stejně laděné, ale naopak, uvidíte, že jeho agrese pomine, úřednice se zklidní a začne jinak. Opravdu to funguje všude v životě a dokonce i na úřadech, mám to mnohokrát ověřeno.
Úřady patří k životu a musíme to tak brát a je lepší se k nepříjemnostem stavět pozitivně než už dopředu negativně.

Vzor „Plné moci“, pokud je někdo z rodiny, kdo za Vás věc může vyřídit.

Plná moc

(naše jméno, příjmení, bydliště, narození) pověřuji tímto svého (například syna, manžela, otce a uvést jeho jméno, příjmení, bydliště, narození), aby za mne vyřídil (konkretizovat co bude vyřizovat).

Plnou moc přijímám: podpis pověřeného a pod ním jméno, příjmení a číslo OP.

Datum a místo podpis pověřujícího a jeho jméno,
příjmení a číslo OP

Vždy je nutné, aby s sebou měl pověřený rodinný příslušník občanský průkaz a také náš občanský průkaz – tj. toho, kdo pověřuje.

Pokud někdo žije v domově důchodců vše s ním vyřizuje jeho pečovatelka. Pokud žije starší člověk sám, je možné v případě opravdové nejistoty a v případě, že nemáme nikoho, kdo by nás doprovodil, tak požádat některou z pečovatelských firem, aby mu přidělila pečovatelku, která jej doprovodí a se vším pomůže. Pečovatelské služby jsou zatím jedny z nejlevnějších a pokud není zbytí, stojí za to, tuto pomoc vyhledat.

Něco je opravdu složité, ale spousta věcí se dá vyřídit dokonce napoprvé, zvlášť, když máme vše předem ověřeno a nachystáno.

Nenechte si zkazit náladu, i když přijdu svízele ve vyřizování, i úřady jsou součástí života a proto to tak berme a hlavně v životě jsou mnohem větší trable, trápení, problémy…..

Autor: Dagmar, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: