Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 140

Publikováno: 12.11.10
Počet zobrazení: 2599
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Slíbil jsem, že si dnes povíme o tom, co by mohlo hrát důležitou roli v obou případech, které jsem uvedl jako ilustraci toho, o čem jsem psal, tedy autosugesce. Je to strach.

Strach může být vyvolán skutečným ohrožením, ale také to může být emoce založená na fiktivním základě. Například na očekávání nějaké hrozby. Pak člověk prožívá silnou tíseň, úzkost a nejistotu. Takový strach bývá následkem nesprávné výchovy v rodině i ve škole. To je abnormální strach, který bývá i důsledkem nadměrné fantazie. Může to být rovněž fobie, chorobný strach před někým nebo něčím konkrétním (jako např. arachnofobie – strach z pavouků). Postižený si nesmyslnost svých představ uvědomuje, ale není schopen je vlastní vůlí potlačit. Může to být i stupňovaný afekt strachu, který dokáže přerůst až v paniku.
Dr.Murphy píše o strachu, že je „častou příčinou neúspěchů, nemocí a napjatých mezilidských vztahů. Milióny lidí se bojí minulosti i budoucnosti, stáří, duševní choroby a smrti.“ Neúměrný strach z neúspěchu může být dokonce i příčinou přechodné ztráty paměti, což velmi dobře znají příliš úzkostliví studenti před zkouškami. Často se to projevuje i u těch nejnadanějších studentů, kteří látku ovládají nejlépe z ročníku a při zkouškách pak neumění odpovědět ani na ty nejjednodušší otázky. Také herci a „šoumeni“ často vzpomínají na výpadky textu – známá „okna“. Dr.Murphy dále konstatuje: „Většina lidských obav je zcela bezdůvodná a je pouze výplodem nemocného ducha.“ K tomu pak dodává: „Naše podvědomí je vždy přístupné vlivu sugesce. Jakmile se tělesně a duševně uvolníte, vědomé myšlenky přejdou do podvědomí…Díky tvůrčí dynamice podvědomí se vaše přání splní, získáte sebedůvěru a jistotu.“ Tím přáním je, samozřejmě, zbavit se strachu i jeho příčiny.
Někdy může jít i o strach z úspěchu a štěstí. Už jsme si říkali, že štěstí není „muška jenom zlatá“, jak napsal básník. Že o štěstí a úspěch se většinou musíme porvat, musíme si je zasloužit. Lidová rčení sice označují šťastlivce jako lidi, kteří se „narodili na šťastné planetě“, nebo že se na ně „usmála štěstěna“, „jsou v devátém nebi“ či „ani v pekle jim není zle“ ale připomeňme si co o štěstí prohlásili moudří lidé. „Štěstí i neštěstí je věcí duše“ (DEMOKRITOS) A my dodáme: duše i podvědomí. Nebo „Nikdy není člověk tak nešťastný nebo šťastný, jak si namlouvá“ (LA ROCHEFOUCAULD). Ano, my si mnohdy jen namlouváme své neštěstí. A tím je pouze násobíme. Naproti tomu, když si pouze namlouváme, jak jsme šťastni, může nás probuzení z tohoto „snu“ do tvrdé životní reality doslova zdrtit. „Ve své plné velikosti je štěstí nejvyšší radost, které jsme schopni a neštěstí nejvyšší bolest“. To prohlásil anglický filosof ze 17. stol. JOHN LOCKE). Když jsme citovali, jednoho básníka, pak jiný jeho kolega označil štěstí jako něco, co nás „vynese do výšin blaha“.
Ale vraťme se k tomu strachu z úspěchu a štěstí. Samozřejmě jde o určitý druh
chorobného strachu, který často pramení z malé sebedůvěry nebo je typem jistého
„sebemrskačství“. Což můžeme vyjádřit myšlenkou: „Já si tolik štěstí nezasloužím.“
Kdo takto uvažuje, měl by posilovat své sebevědomí, aby uvedenou větu postupně
přeměnil v opak, tedy „Právě já si takový úspěch a štěstí zasloužím!“ K takovému
obratu v myšlení můžete dojít i pomocí sci-modlitby. Například jedné z následující
trojice:
Vesmírná moudrost, láska, světlo, harmonie, krása a pravda mne naplňuje
a obklopuje a nedovolí negativním myšlenkám, aby mne ovlivnily. Jakmile se moje
myšlenky začnou odklánět od toho, co je dobré a konstruktivní, okamžitě si přikáži,
abych se soustředil jen na krásné a dobré věci.

Můj život je určován zásadami správného jednání a vesmírné moudrosti.Vím, cítím a věřím, že moc která je mimo mé vědomí a která mi vtiskla má přání, je připravena uskutečnit je mým prostřednictvím.
V myšlenkách jsem tvůrcem svého vlastního světa. Jsem silný/á a úspěšný/á, plný/á harmonie a štěstí.

Musíme si také být vědomi toho, že štěstí a úspěch je zcela subjektivní pocit, protože každý může stejnou událost pociťovat jinak. To jsme si již dokládali na příkladu výhry 100.000 Kč. Pro někoho je to velké štěstí. Druhý člověk, s platem 50.000 Kč měsíčně, jen ucedí skrze zuby: „Dva měsíční platy? Taky dobrý.“ A třetí, který své jmění počítá v číslech s šesti nulami? Ten prohlásí pohrdavě: „Sto tisíc? Kdyby to tak bylo sto miliónů, pak by se dalo mluvit o štěstí.“
V každém případě je ale štěstí je pocitem vnitřní radosti, blaha, a potěšení. Stejně tak i úspěch. Tuto vnitřní radost si nelze koupit ani za všechny poklady světa. Z literatury víme, že multimilionář může být nešťastný a jiný člověk – s nepatrným příjmem či důchodem – může být šťastný. Ale o tom až zase příště.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Čtěte také klubové web-stránky http://www.klubdrmurphy.webnode.cz, kde je i Diskusní fórum. A máte-li nějaké problémy, s kterými si nevíte rady, pak přijďte do mé poradny, která se zabývá rozvojem osobnosti a zkvalitněním života v každém směru, stejně jako zlepšením duševního i fyzického zdraví. Poradna je v Brně a každý klient-ka se musí předem objednat (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 či e-mail: drzch@quick.cz). Na uvedených kontaktech si také můžete objednat knihu JAK VYUŽÍVAT MOC PODVĚDOMÍ.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: