Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Mlékem lze předcházet osteoporóze

Publikováno: 25.11.10
Počet zobrazení: 952
  Autor článku: Hana Zmítková
Osteoporóza a další problémy spojené s kostmi a klouby (artróza, revmatismus) se stávají celosvětově rostoucím fenoménem. Jedním z nejjednodušších a přitom čistě přírodních způsobů, jak předcházet osteoporóze je pravidelná a dostatečná konzumace mléka.

Stačí tři porce mléčných výrobků denně. Češi však ve srovnání s ostatními Evropany mléko pijí velmi málo. Ročně spotřebují jen 52,12 l na osobu a téměř 40 % české populace mléko nepije pravidelně. Důvodem je celá řada mýtů o mléce, které u nás stále panují.

Osteoporóza a další problémy spojené s kostmi a klouby (artróza, revmatismus) se stávají celosvětově rostoucím fenoménem. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila období 2000 – 2010 Dekádou kostí a kloubů. Je proto s podivem, že tento problém zůstává mimo zájem médií i profesionálů např. ve srovnání s prevencí v oblasti rakoviny, kardiovaskulárních chorob nebo AIDS.

Určující vliv na budoucí stav kostní tkáně má konzumace mléka, především v raném dětství. Nejjednodušší a přitom přirozenou prevencí proti slábnutí a křehnutí kostí je zvýšený příjem vápníku, ten může lidské tělo nejlépe získat z mléka a mléčných výrobků. Vápník obsažený v dalších potravinách (ryby, luštěniny, listová zelenina) vstřebává lidský organismus ve srovnání s mlékem daleko obtížněji.

Mléko a mléčné výrobky jsou důležitou součástí zdravé stravy. Mléko obsahuje celou řadu živin důležitých pro všechny věkové skupiny. Organismu dodává bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny, minerály a je i skvělým zdrojem hydratace. Mléko a mléčné výrobky jsou cenným zdrojem vápníku. Tři porce mléčných výrobků (např. sklenice mléka, jogurt a kousek sýra) pokryjí denní potřebu vápníku pro optimální fungování lidského organismu.

Je proto alarmujícím zjištěním, že Češi ve srovnání s ostatními Evropany pijí mléko velmi málo. Průměrný Fin spotřebuje 130,82 l mléka ročně, Španěl 89,9 l, Čech pouze 52,12 l (Compass 2010). Podle průzkumu společnosti Tetra Pak, realizovaného v roce 2008, u nás nepije pravidelně mléko téměř 40 % lidí, z toho 28 % ho nepije vůbec.

Mezi českou populací totiž stále o mléku panuje celá řada pověr, např. že je tučné, že zahleňuje. Popř. že trvanlivé mléko má nižší nutriční hodnotu než čerstvé, ředí se vodou nebo obsahuje konzervační látky. Jedná se však o mýty. Průmyslově zpracované mléko má max. 4 % tuku, jeho nutriční složení je téměř totožné s čerstvým mlékem. Dle platné legislativy se mléko nesmí nijak upravovat, ředit vodou, ani do něj nemohou být přidávány konzervanty. Trvanlivé mléko získává svou trvanlivost pouze díky tepelnému ošetření mléka metodou UHT a speciálnímu obalu od firmy Tetra Pak. Takto ošetřené trvanlivé mléko je čistě přírodní a obsahuje stejné množství vápníku jako ostatní druhy mléka. Tepelné ošetření nemá na množství vápníku v mléce žádný vliv.

Autor: Hana Zmítková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: