Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Vůči právům musí stát také povinnosti – 1.

Publikováno: 25.11.10
Počet zobrazení: 1328
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.
(2) Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života.

(3) Každý má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě. Tak zní článek 10 Listiny základních práv a svobod, která je součástí našeho ústavního pořádku.

Listina základních práv a svobod v našem ústavním pořádku
Ústavní zákony jsou nadřazeny nad dalšími zákony a ty zahrnují a aplikují jejich ustanovení. Práva, která jsou v Listině uvedena jsou vymahatelná nezávislým soudnictvím a jinými orgány, k tomu kompetentními ze zákona. Komplikuje Listina náš život a nebo nám pomáhá k vymáhání nebo dodržování lidských práv? Odpovím si sama. Komplikuje. Pokud nejsou povinnosti vůči právům jasně stanoveny v zákonech. A pokud jsou stanoveny nejasně nebo neadekvátně k porušení práv, pak se občan, který se domáhá uznání svého práva a odškodnění za jeho porušení, sotva uspěje u nezávislého soudu. Abychom získali jistotu, že uspějeme v žalobě, musíme si najít judikáty, které se naším problémem zabývají a jak soud rozhoduje.

Oproti ustanovení článku 10 Listiny naše společnost neobyčejně zhrubla
Také bych si ráda přečetla bulvár, kdyby nebyl čím dál vulgárnější a čím dál více nezasahoval do soukromí lidí veřejně známých. Řekněte sami, koho si vlastně dnes chcete vážit, když vaše snaha o nalezení úcty je mařena nestoudným vláčením osobností v bulvárním tisku. A dokonce i jejich soukromý život, do kterého nikomu nic není. A jde i osoby, které se již nemohou bránit, protože pod oznámením, že zemřeli, jsou i informace o jejich soukromým sklonech a mileneckých pikantnostech. Naposledy to bylo v souvislosti s úmrtím pana Dlouhého, českého herce. Nám stačí, že nás opouštějí lidé, kteří dali svůj život do služeb umění a jsou nenahraditelní pro své jedinečné umění. Proč odhalovat zákulisí života slavných lidí, kteří tvořili svým uměním naši kulturu? Je třeba vědět o K.H. Máchovi, že byl sexuální maniak? Mácha se nemůže bránit a bůh ví, zda má nějaké potomstvo. V očích lidí však může jeho význam poklesnout a nakonec si nebudeme schopni vážit asi sami sebe, protože naší kulturou procházejí, podle takových „objevů“ samí opilci, narkomani, sexuální maniaci a jiní lidé se špatnou pověstí. A to už nemluvím o napadání politiků, jejich zesměšňování a urážení. Možná, že si ani neuvědomujeme, jak takové ataky vůči osobnostem rozkolísávají náš život. Jak rozněcují závist a možnost ji co nejhorším projevem ukládat v myslích lidí, kteří mají různé problémy.

Bulvár ovlivňuje naše mínění o čelných představitelích
Urážky, pomluvy a záměrně zkreslené informace, sugestivně podané, ovlivňují naše mínění víc, než pozdější dementi nebo omluvy a soudy, pokud tato osoba podá žalobu a je úspěšná. V naší společnosti panuje nálepkování. Jak někdo dostane špatnou nálepku, ani soud a vítězství ji nesejme v očích lidí. Copak máme čas nad tím přemýšlet? Vždyť my ty lidi ani neznáme. Ale jsou terči našich vnitřních nejistot, obav a strachu z nedostatku. Oni mají a my nemáme. A tak do do nich. Jim to neuškodí a nám pomůže. Protože až se zase zaskví jejich talent, odvaha a schopnosti před našima očima, rádi se na ně podíváme. „Podívej táto, to je ta, co žije se dvěma chlapy,“ řekne například manželka u televize a dívá se na umělkyni ne proto, že by dokázala odhadnout její talent, ale protože se s ní vláčí špatná pověst z bulváru.

Velice potřebujeme si někoho vážit, velice potřebujeme vzory a velice potřebujeme naslouchat lidem, kteří o nás rozhodují. O našem vkusu, o uměleckém zážitku a o našich životech. Pomluvy, posměch a jejich okřikování je však silnější, než jejich hlasy, které by měly k nám promlouvat. A to nám velmi škodí, protože vlastně se soustřeďujeme úplně na něco jiného, na jejich drahé kravaty, na líčení, na tvar postavy nebo majetek. Místo na to, co nám svým talentem, schopností a vážností předávají. Nechť oni, kteří jsou stále na paškále, se zdrží všech informací o sobě, které jim škodí v očích široké veřejnosti. Myslím, že bulvár není tím nejlepším místem pro důkaz, že u nás existuje svoboda projevu. Nemusíme napodobovat například německý bulvár.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

28.12.2010 11:32  bába

Skutečná " celebrita" je na ten název alergická. Před nějakou dobou jsem četla článek se skutečnou osobností a ta to jen potvrdila. To jen takoví chudáci jako je Mareš si na to potrpí...

27.11.2010 12:57  JUDr. Irena Novotná.

Mnohokrát děkuji za komentáře a věřte, že jsem je četla s dojetím. Jsem ráda, že lidé, jako vy, takto dobře přemýšlí.

25.11.2010 19:51  Jaroslav

Bulvár mě navadí, pokud je to na př. Blesk, Aha, hlásí se k tomu, píše drby, ..kupuje si to ten, kdo to chce číst. Je ale NOVA, Prima bulvár ? Když ne tak jak je možné že takovou pozornost, prostor věnují Vendule (Svobodové) Marešovi, a dalším celebritám, kreré bych spíše pro jejich chování označil za selebrity od slova sele,.. Myslím, že jde o úpadek společnosti, když "za vzor " slouží zminěný okruh lidí místo informací o vědcích a těch co skutečně něco dokázali, byla info o vědcích co dostali Nobelovu cenu, je info o někom, kdo vypěstoval velkou kedlubnu,..vždyť je to víc, než na sebe napatlat hovězinu. Kam to povede ?

25.11.2010 08:25  Jana Treterová

Milá paní doktorko, nezbývá, než s Vámi úplně souhlasit. Každý soudný člověk pozná, že z chování lidí vůči sobě se úplně vytratila úcta jednoho člověka k druhému. Shodou okolností se ke mně v minulých dnech dostal časopis, ve kterém je zveřejněn "návod", jak by se lidé k sobě měli chovat. Jeho autorem je kardinál Stefan Wyszynski: "1. Měj v úctě každého člověka, protože v něm žije Kristus. Buď vnímavý ke každému - je to tvůj bratr a sestra. 2. O každém smýšlej dobře - o nikom nesmýšlej zle. I v nejhorším člověku se pokus najít něco dobrého. 3. O druhých mluv vždy dobře - o bližních nikdy nehovoř zle. Naprav křivdu způsobenou slovem. Nebuď příčinou konfliktů mezi lidmi. 4. S každým hovoř jazykem lásky. Nezvyšuj hlas. Neproklínej. Nezpůsobuj problémy. Nezapříčiňuj pláč. Uklidňuj a projevuj dobrotu. 5. Odpouštěj všem a vše. Nepřechovávej v srdci hněv. Vždy podej ruku ke smíření první. 6. Čiň vždy dobře bližnímu. Každému čiň dobro tak, jak chceš, aby ho druzí činili tobě. Nepřemýšlej o tom, co má někdo udělat pro tebe, ale o tom, co máš udělat ty pro někoho. 7. Aktivně pomáhej v utrpení. Ochotně přispěj útěchou, radou, pomocí, srdcem. 8. Pracuj poctivě, protože plody tvé práce používají druzí, jako i ty používáš plody jejich práce. 9. Zapoj se do života společnosti. Otevři se chudým a nemocným. Poděl se o hnotná i duchovní dobra. Snaž se vidět potřebné kolem sebe. 10. Modli se za všechny, dokonce i za nepřátele." Je to vlastně celé desatero. A myslím, že stojí za zamyšlení. S odstupem doby mohu zodpovědně říci, že moje maminka se jím vždycky řídila, i když jej pravděpodobně nikdy nečetla. Zdravím všechny čtenáře "Třetího věku". Jana

Zanechte komentář: