Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak stárnout důstojně 4

Publikováno: 27.12.10
Počet zobrazení: 1906
  Autor článku: Zdeněk Vohradník
I V DŮCHODU MYSLETE NA ZADNÍ KOLEČKA.
Většina lidí si během zaměstnání ušetří na důchod nějaké peníze a pořídí si i hmotný majetek. Dost mě pak udivuje, jak se někteří senioři v důchodu lehce zbavují svého jmění.

Finanční rezerva
Hodně lidí se dnes dožívá věku 80 a více let. Důchod je tedy dlouhé období, během kterého vzniká i u seniorů potřeba investovat. Např. doslouží některý velký spotřebič a je ho potřeba obnovit; kvůli menší pohyblivosti je třeba v koupelně upravit vstup do sprchy; zatepluje se dům ve kterém bydlíme a to něco stojí, atd./*. Na to obvykle důchod nestačí. Proto je potřeba si i do pozdního stáří udržet finanční rezervu z doby, kdy jsme vydělávali.

Nelze ani zapomínat na to, že jednou bude třeba nutné se přestěhovat do domova důchodců nebo jiného zařízení pro přestárlé. Ani za této situace nelze vždy spoléhat na pomoc státu nebo dětí. Děti také stárnou a mají stále větší výdaje se svými dětmi. Proto je každá finanční rezerva dobrá. Je ale potřeba s ní účelně nakládat.

Občas si dopřejte nějakou radost.
Finanční rezervu je dobré mít nejen na nepředvídané výdaje, ale i na to, abychom si i v důchodu mohli občas dopřát nějakou radost. Koupit si něco nového, i když to zrovna nepotřebujeme, zajít si někdy do restaurace, vyjet za kulturou apod. Proto není dobré se ušetřených peněz a majetku nepředloženě zbavovat.

Peníze patří do banky
První velkou chybou je ponechat si ušetřené peníze doma. Nejenže se vystavujeme nebezpečí krádeže, což občas slyšíme v médiích, ale peníze se doma vlivem inflace znehodnocují. V bance, i při nízkém úroku, nám peníze přibývají. Navíc jsou pojištěné proti bankrotu.

Rozumné není ani hrát si na hodnou babičku nebo dědečka a peníze ve velkém rozdávat dětem a vnoučatům. Nejde o dárky k významným příležitostem, nebo pomoc při studiu, ale přispívat při průměrném důchodu potomkům na auto nebo zahraničním dovolenou je nerozum. Každá banka jim půjčí, je-li to tak nezbytné.
Cennosti a nemovitosti
Nejedná se jen o hotové peníze. I staří lidé mají často cennosti, vlastní byt, domek, garáž, chatu a jiné nemovitosti. Jich se týká také to, co jsem uváděl o rozdávání peněz. Majetek nám pomáhá udržet si i ve stáří určité sebevědomí a pocit jistoty. Po jeho zhodnocení si můžeme dovolit lepší zaopatření v nemocnici, vybrat si vhodný domov důchodců atd. Není to sobecké vůči potomkům. Naopak nám to ušetří často velkého rozčarování, když se majetku neuváženě zbavíme. Příkladů kolem sebe vidíme velké množství
Nejde o lakotu
Byl bych nerad, kdyby moje úvaha vzbudila dojem, že důchodce má být lakomý. Jde jen o reálné srovnání velikosti darů s vlastními budoucími potřebami. Týká se to zejména lidí s průměrnými a podprůměrnými důchody. Senioři s vyšším majetkem a příjmy se budou samozřejmě chovat zcela jinak.
*/Pěkně je to popsané v článku v našem portálu Jak se stárne doma? Naleznete ho na této adrese:

www.tretivek.cz/201008/jak-se-starne-doma/

Příští článek se jmenuje DBEJTE O SEBE I V POZDNÍM VĚKU

Autor: Zdeněk Vohradník. Foto: J. Vohradníková

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: