Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 144

Publikováno: 10.12.10
Počet zobrazení: 3660
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
Minule jsme začali mluvit o inteligenci a myšlení. Pověděli jsme si, co se píše o inteligenci ve slovníku a také to, že inteligenci, jako sociální skupinu lidí, která vykonává složitou kvalifikovanou duševní práci znalo lidstvo již dávno před naším letopočtem.

Podobně jsme si charakterizovali i myšlení a náš mozek, který Carl Sagan přirovnal ke svalu. Jestliže toto přirovnání přijmeme, pak to znamená, že musíme svůj mozek trénovat. Samozřejmě myšlením, které na jedné straně aktivní formou odrazu objektivní reality, ale také nejvyšší formou psychické činnosti a poznání. Říkali jsme si také, že myšlení vzniká při společenské a pracovní činnosti lidí a to v těsné spojitosti s naším jazykem, v němž vytváříme určité pojmy ale i vyslovujeme zákonité souvislosti. Na základě této charakteristiky jsme si pak dovodili vztah myšlení, vědomí a našeho podvědomí, které spoluvytváří i naše „Já“.

Poznamenal jsem také, že naše tělo musíme chápat jako schránku naší duchovní krajiny a pokladnice světového ducha, která se vytvářela v průběhu celé historie lidstva. Proto, chceme-li zkoumat jednotu duše, těla a ducha, musíme zákonitě překročit hranice vědomí a musíme vstoupit do své vlastní „Vnitřní svatyně“.

Z toho všeho vyplývá že cílem myšlení člověka je poznat základ všeho bytí. Teprve po poznání těchto základů se může lidstvo zbavit všech osobních i společenských neduhů, které je trápí a s nimiž se světové elity po staletí a stále ještě s menším či větších úspěchem potýkají.

Samozřejmě s tím souvisí – a to velmi úzce – i problém vzdělání. Dnes už nebojujeme s negramotností, jako tomu bylo ještě na počátku novověku. Dnes nás trápí jiné problémy. Je to v prvé řadě nutnost neustálého zvyšování podílu vzdělaných lidí ve vztahu k dané populaci. A to není problém jen náš, ale celosvětový. A za druhé je tu kvalita vzdělávání. Už nejde jen o faktologii, tedy „papouškování“ nashromážděných faktů (ta si dnes můžeme najít v knihovních fondech nebo v počítači) ale o opravdové myšlení, tedy aplikování poznatků do života, posuzování protikladných myšlenek a vyvozování závěrů a to i v souvislosti s vývojem poznání v dané oblasti. To už se týká i vědy a jejího postavení. Abych umožnil čtenáři posoudit dvě protikladné myšlenky o tom, jak lze postavení vědy různě chápat v různých zemích, uvádím výroky hlav dvou států. Jednoho evropského, druhého zámořského. Úmyslně je nejmenuji, aby při posuzování uvedených tézí nehrála roli sympatie či antipatie k té či oné osobnosti. Ten evropský prohlašuje: „Je iluzí myslet si, že vědecké bádání či podobné aktivity mají pro budoucnost státu vyšší význam než například státní správa, policie nebo zdravotnictví.“ Ten zámořský konstatuje: „Věda je podstatnější pro naši prosperitu, naši bezpečnost, naše zdraví, naše prostředí a kvalitu života více než kdykoli předtím“. Tak s kým souhlasíte? Zapojte své myšlení, zvažujte, posuzujte. Abych vás neovlivnil, tak své stanovisko řeknu až příště.

Jako další příklad myšlení a zároveň i vysvětlení jak chápat některé myšlenky z prvního odstavce, uvádím úryvek z knihy Dr. Josepha Murphyho. Píše o tom, že když obrátíme pohled svého ducha dovnitř, tak tam spatříme nevyčerpatelnou pokladnici svého nitra. A říká také, že nás zaplaví pocit nesmírného bohatství. Jeho slova mohu plně potvrdit. I když dr.Murphy neodmítá ani bohatství hmotné a dokonce říká, že „chudoba je duševní choroba“ (o tom, ale někdy jindy), v tomto případě jde i o hmotné, ale zejména o duševní bohatství. Píše doslova: „Vaše duše ukrývá zlatou žílu, jejíž objevení vám nabídne vše, co očekáváte od štěstím prozářeného života v nadbytku.“ Je třeba dodat, že hodně lidí tuto „zlatou žílu“ v sobě neobjeví za celý svůj život. Lord Chesterfield o tom napsal: „Mnozí lidé žijí a umírají s celou svou velikostí ještě skrytou v sobě.“ Rozveďme jeho slova.

Kdyby lidé neumírali se skrytými vlohami, kdyby včas objevili onu „zlatou žílu“ v sobě, nepřišlo by lidstvo o statisíce géniů, kteří nás všechny mohli dovést na ještě mnohem vyšší historický stupeň vývoje, než v současnosti jsme. Kdyby každý člověk – a zejména elita všech národů – plně využíval tohoto vzácného pokladu nekonečné moudrosti a nevyčerpatelné lásky, své pozitivní kosmické energie, která je mu dána, mohlo být lidstvo ve všech oborech vědění mnohem dále. Včetně například uzdravování dosud obtížně léčitelných nemocí. Místo toho se po celá tisíciletí obyvatelstvo naší planety ničilo nesčetnými válkami a elita se vyčerpávala v žabomyších vojnách. Politici, kteří by mohli vést své národy „ke hvězdám“, se často utápějí v malosti a soukromých zájmech. O dalších myšlenkách dr. Murphyho si povíme zase příště.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Myšlení je také základem řešení všech problémů, s nimiž za mnou přichází klienti do mé poradny. Zvu i vás, pokud chcete rozvíjet svou osobnost a zkvalitnit svůj život. Poradna sídlí v Brně a každý klient-ka se musí předem objednat (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 nebo e-mail: drzch@quick.cz). Pokud jste ze vzdálených míst, mohou to být i konzultace prostřednictvím e-mailů na podkladě znalosti knihy „Jak využívat moc podvědomí“, kterou si můžete rovněž objednat na uvedených kontaktech.

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

11.12.2010 18:46  Jan Hrbek

Velmi děkuji, že jsem si mohl přečíst tento článek a poznamenat si telefony i e-mailovou adresu na poradnu. Je mi 71 let a "trénuji" mozek tím, že se snažím realizovat výstavbu "Domu seniorů". Budu velmi rád, pokud budu moci k tomuto projektu dostat v poradně podporu. Těším se.

Zanechte komentář: