Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak využívat moc našeho podvědomí – 151

Publikováno: 28.01.11
Počet zobrazení: 2648
  Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel
V minulém článku vás seznámil s „Pěti Tibeťany“ vcelku a podrobně jsem popsal první cvik. Dnes přidáme dva další. Předtím bych ale ještě rád reagoval na jeden článek v tisku, kde autor píše o tom, co je a není samozřejmé.

Pokládá si tři otázky:

1. Co je samozřejmé na tom, že vůbec existuji?
2. Co je samozřejmé na tom, že existuje – navzdory základním fyzikálním zákonům – živý tvor, který se může něčemu divit?
3. A co je samozřejmého na tom, že existuje vůbec vesmír, tento nepředstavitelně velký soubor nepředvídatelně podivných událostí, objektů, jevů a vztahů? Aniž by na tyto otázky odpověděl, konstatuje: „Údiv nad nesamozřejmostí všeho, co tvoří náš svět, je impulzem k otázce, jaký to všechno má smysl.“

Pokusme se nejprve odpovědět na ony tři otázky. Ovšemže není samozřejmá existence každého z nás, stejně jako všech tvorů, ale i všech rostlin na naší planetě, protože není samozřejmostí ani existence celého vesmíru. Ať už to byl „velký třesk“ nebo cokoliv jiného, co stálo u zrodu naší planetární soustavy a tím i života na Zemi, nebylo to ani samozřejmé, ale ani úplně náhodné. Doufám, že se na tom shodneme.

Jiná věc je ale jaký má náš život smysl. Nejsem fatalista, nevěřím, že smysl našeho života plně určuje náš osud. Tím nevylučuji, že něco je dáno – ať již astrologickým znamením, ve kterém jsme zrozeni nebo numerologickou hodnotou data narození a našeho jména, či místem narození. Každý jistě uzná, že je rozdíl, jestliže jsme narozeni v mírném pásmu, v blízkosti severního pólu nebo rovníku. To však neznamená, že nemůžeme v kladném nebo záporném smyslu ovlivnit svůj osud.

Uveďme si nejprve to záporné ovlivnění. Horoskop nám třeba ukazuje, že budeme mít pohodový den ve všech směrech. Jestliže ale sedneme za volant svého automobilu opilí, tak to už není věcí hvězd, ale toho alkoholu, který způsobí naši havárii. Nebo opačně budeme varováni před nebezpečím, které nás čeká na cestách. Jestliže si toho budeme vědomi a znásobíme svou pozornost při řízení, můžeme přes nepříznivou předpověď dojet v pořádku. Z toho plyne, že i když není nic samozřejmé, můžeme hodně ovlivnit svým vlastním myšlením a konáním. V podstatě jde o totéž, co jsme si říkali, když jsme mluvili o tom, jak být úspěšný.

Vzpomeňte si: kromě pracovitosti a skromnosti, chytrosti a vzdělanosti nám pomůže i když jsme ve správný čas na správném místě. Pokud to nenecháme na šťastné náhodě, pak musíme – na základě svých znalostí – dobře odhadnout, kdy nastává ten správný čas a kde se nachází to správné místo. A když se přece jen „vloudí chybička“, nenechat se odradit a rychle se s ní vypořádat.

Tím se dostávám také zpět k našemu tématu, tedy ke stáří a cvičení „Pěti Tibeťanů“. Postup stárnutí – a nebo dokonce mládnutí – přece také můžeme hodně ovlivnit vlastním myšlením a konáním. Doufám, že 1. rit, o kterém jsme mluvili před týdnem, už cvičíte a tak si můžeme popsat další dva cviky.

2.rit: Leh na záda, ruce podél těla dlaněmi dolů. Prsty u sebe.
Zvednout hlavu, zatlačit bradu do prsou a zároveň zvednout nohy do svislé
polohy. Kolena rovná, záda na zemi. Když vracíme hlavu do základní polohy,
uvolníme svaly. Rytmus dýchání: nádech při zvedání nohou, výdech při
pokládání nohou
3. rit: Ten by se měl cvičit hned po druhém ritu.
Klečíme vzpřímeni na podlaze a prsty obou nohou se o ni opíráme.
Dlaně rukou máme na zadní straně stehen pod hýžděmi.
Začneme tím, že zvolna skloníme hlavu, zatlačíme bradu do prsou (jako u 2. ritu)
Pak pomalu hlavu zakláníme (ale ne silou) a přitom zakláníme i páteř.
Pomáháme si tím, že se opíráme rukama o hýžďové svalstvo.
Poté se navrátíme do počáteční pozice a celý cvik opakujeme. Stejně jako
u každého ritu musíme dbát na správný rytmus dýchání: Hluboký nádech při
záklonu a výdech při návratu do výchozí pozice. Ke koncentraci pomáhá
zavření očí.

Příště si popíšeme zbylé dva cviky.

Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet

Už jsem se zmínil o tom, že „Pět Tibeťanů“ učím i své klienty, protože patří do souboru rad o tom, jak žít kvalitní život v každém věku. Pozval jsem vás také, pokud chcete správně rozvíjet svou osobnost, do své poradny. Už také víte, že poradna sídlí v Brně a každý klient-ka se musí předem objednat (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 nebo e-mail: drzch@quick.cz). Víte také, že pokud jste ze vzdálených míst a nemůžete do Brna přijet, můžeme korespondovat prostřednictvím e-mailů na podkladě znalosti knihy „Jak využívat moc podvědomí“, kterou si můžete rovněž objednat na uvedených kontaktech.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: