Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Svoboda sexuálního chování je také o odříkání – 1.

Publikováno: 13.01.11
Počet zobrazení: 1578
Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
FGM je jedním z problémů, z kterým se lidstvo potýká. Jde o usměrňování sexuálního chování dívek, ale nikoliv k jejich bezpečnosti, nýbrž k udržení rodinné cti, jejíž porušení je krutě trestáno.

Zdá se, že se tyto společnosti motají v kruhu mezi zvyklostmi a státní vůlí, mezi důvody, které vidí jako společensky nutné i za cenu utrpení a možná i smrti vlastních dětí. Zdá se, že každá společnost řeší tyto otázky podle svých potřeb.

V úvodním článku jsem se pokoušela rozebírat vliv sexuálního chování celku na rozhodování jednotlivce vstoupit do intimních vztahů. Mohlo by se zdát, že celková atmosféra ve vztahu k sexu obecně může ovlivňovat jedince k rozhodování pro sex anebo pro odříkání, které nemusí být pouze z důvodu nemoci, celibátu a jiných, třeba i psychických důvodů. Mne tato tématika zajímá z několika důvodů. Předem bych se chtěla zmínit o svobodě rozhodování pro nebo proti. A dále o volní míře schopnosti ovládat svou sexuální aktivitu ve prospěch partnera s cílem sladit sexuální potřeby a vytvořit si ideální partnerskou intimitu, založenou na vzájemné touze vyhovět potřebám druhého dosáhnout uspokojení. Uvažovat o sexuálním chování a o vztahu k otázkám lidské sexuality, svobodné rozhodování je důležité pro každou společnost. Je to otázka kultury společnosti, která se vypořádává s problémy podle svých potřeb a tradic a pokud je s tím spojen obchod, zaměřený na sex. Ale to není žádná novinka, celou lidskou historii lidé hledali prostředky k omlazování a posilování sexuální aktivity, dokonce existuje prastará receptura pro muže, využívající jako hlavní byliny pískavice- řecké seno. Ale to jen na okraj. Nyní si všimněme tradice. Která není nařízena náboženstvím, ale je spíš klanovým zvykem. Jde o obřízku žen.

Postoj Egypta
Egypt podepsal provolání, které má být předloženo do OSN o zákazu mrzačení ženských pohlavních orgánů po celém světě. Ve své zprávě odhaduje, že tři miliony žen jsou na africkém kontinentu (sub-saharské Afriky, Egypta a Súdánu) obřezávány. Egypt považuje mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM) za globální problém. Je rozšířen mezi komunitami v Africe a na Středním východě, ale zvýšená tendence je také pozorována s přesunem obyvatelstva a migrací. Ženská obřízka se praktikuje v přistěhovaleckých komunitách po celém světě.

Proč se FGM vlastně praktikuje?
Uvádí se důvod, že to souvisí s postavením žen, čistotou, zdravím, krásou a rodinnou ctí. Egypt se však připojil ke kampani za celosvětový zákaz FGM a to hlavně s cílem získat podporu k přijetí usnesení na Valném shromáždění OSN zakazující tuto široce rozšířen praktiku a tím i systematické porušování lidských práv, a to nyní, před koncem roku 2010.

Činnost lidskoprávních aktivistů
Dne 24. listopadu 2010 se Egypt zapojil mezinárodní lidskoprávní aktivisty apelovat na OSN, aby předal vůli zakázat FGM. Signatáři žádají ten výsledek, že FGM bude odsouzena a uznána jako porušení lidského práva na fyzickou integritu. Zákaz OSN by byl podporou a podnětem k úsilí, které je stále zapotřebí k ukončení této praxe po celém světě.

Funkce globálního trhu
Globální trh, podle Khattaba, ministra pro rodinu, bude poskytovat platformu pro výměnu zkušeností a odhodlání v boji proti FGM. Bude také představovat příležitost pro zásadní zapojení mezinárodního společenství na podporu partnerství pro strategický plán zrušit FGM v roce 2010, jako součást celosvětového úsilí o dosažení rozvojových cílů tisíciletí (MDG).

Kdo se připojil?
Celkový počet zemí, které podepsaly odvolání je 45, včetně USA, Švédska, Anglie, Austrálie, Kanady, Egypta, Íránu, Libanonu, Iráku, Ugandy, Beninu, Jižní Afriky, Súdánu, Itálii, Sierra Leone, Toga a Nizozemí. Všechny země očekávají, že k zákazu FGM dojde během několika příštích dní.

Tradice FGM
Tradice FGM je hluboce zakořeněná v mnoha národních, regionálních a mezinárodních společností. Plán boje proti FGM, které provádí egyptské ministerstvo pro rodinu a populaci šla do této akce v celé gubernii Egypta, se zvláštním důrazem na jižní Egypt. FGM operace se provádějí v 26 afrických a arabských zemí, mezi nimi Egypt, Súdán a Jemen, který obhajuje tuto praxi s cílem chránit čest dívek.

Žádné náboženství to nepřikazuje

Ani islám, ani křesťanství neumožňuje takovou bolestivou praxi. Obě náboženství samy o sobě (svým způsobem – pozn. autorka) chrání čest žen a jejich lidská práva. Přesto, 80 procent chudých a 30 procent bohatých egyptských rodin si vyhrazují provádět FGM. FGM je v praxi považováno za nutné, a to mnoha lidmi, aby byly zkroceny ženské sexuální touhy a tak se udržovala jejich čest.

Už byly pokusy dříve …
V roce 2005 vydal Egypt první dokument o zamítnutí mrzačení ženských pohlavních orgánů převládající ve vesnicích. Ten byl přijat Národní radou pro (NCCM) pro dětství a mateřství jako národní program pod záštitou paní Suzanne Mubarak.

V roce 2007 vydalo ministerstvo zdravotnictví vyhlášku o zákazu provádět jakékoliv FGM operace v každé státní nemocnici nebo na soukromé klinice. Abdel-Rahman Shahin, oficiální mluvčí na ministerstva zdravotnictví, řekl, že ministerská vyhláška stanoví, že ten, kdo spáchá takové porušení, jeho soukromá klinika bude zrušena. Lékaři Syndikáte mohou být suspendováni z praktikování medicíny po dobu až pěti let.

(Přeloženo z Al – Ahram)

Závěr ke kapitole
Sexuální problematika souvisí s celou řadou zákonů. To však nestačí. Zákazy a příkazy jsou věc jedna a lidská aktivita, podpořená tradicemi, názory a představou o vlastním chování je věc druhá. Přitom se nelze opírat o morálku, to je nesmysl. Globálně lze zakázat určitá praktika, která vedou k potlačování práv a svobod jedinců, a to mužů či žen, a do toho může spadat i obřízka (která je dokonce považována za prevenci proti rakovině ženských orgánů), ale podle mého názoru je třeba nasměrovat takovou výchovu, která ovlivní sexuální chování jedinců a umožní jim rozhodovat se, nikoliv jednat pod obecným tlakem a vlivem té které společnosti.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: