Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak využívat moc našeho podvědomí – 153
Autor článku: PhDr. Zdeněk Chmel Minule jsem začal komentovat článek v novinách, který se týká hubnutí, protože jsme si říkali, že cviky „Pěti Tibeťanů“, jejichž popis jsem v předchozím povídání dokončil, jsou vhodné i pro udržování správné tělesné váhy. |
Šlo o autorovo „desatero chyb“. Zatím jsem se vyjádřil k prvním sedmi. Dnes tedy k posledním třem. V „osmé chybě“ autor polemizuje s rozšířenou domněnkou, že tmavé pečivo má méně kalorií než bílé pečivo. Se vším, co píše souhlasím a proto si jej dovolím téměř úplně citovat. Tmavé nebo celozrnné pečivo je zdravější, ale ne proto, že by mělo méně kalorií. Rozdíl je v tom, že v bílém pečivu jsou jen kalorie, v tom celozrnném je také prospěšná vláknina, která je důležitá pro zdravá střeva. Tím, že tmavé pečivo více zasytí, sníme jej méně a tím tolik nepřibíráme na váze.
Rovněž s obsahem „deváté desáté chyby“ souhlasím, proto budu postupovat stejně jako u osmé. Devátá vychází z toho, že někteří lidé si myslí, že biopotraviny jsou i dietní. To je omyl. Biopotraviny mají jedinou výhodu. Naše tělo nezatěžují tolik chemikáliemi, jako běžné potraviny, ale při hubnutí nám nepomohou. A máme tu poslední „desátou chybu“. Tady mi dovolte osobní přístup k tvrzení, že „vepřové maso dietě neprospívá“ a že „milovník vepřového do sebe dostává spolu s bílkovinami spoustu tuků.“ Já osobně mám vepřové maso nejraději ze všech mas a přece nemám nadváhu. Samozřejmě jím téměř jen libové vepřové, protože také vím, že jakékoli tučné maso dietě nijak neprospívá. Někdy si ale dokonce i dám kousek bůčku spolu s výpečky. Ten „kousek“ zdůrazňuji. Samozřejmě, kdybych do sebe naládoval třikrát týdně půl kila bůčku na posezení, pak se zcela jistě zaoblím, jako řada mých vrstevníků. Takže znovu opakuji starou lidovou moudrost: Jez do polosyta, pij do polopita a budeš žít dlouhá léta.“
Na dnešek jsem ještě slíbil vyjádření k potravinovým doplňkům, které by měly pomáhat s hubnutím. Jsou to přípravky, které můžete koupit v lékárnách. Někteří lidé je proto považují za „léky“ na hubnutí. To je stejný omyl, jako kdyby některá mlékárna prodávala kromě mléčných výrobků i vodku nebo tuzemáka a kupující by si mysleli, že pijí nealkoholické nápoje. Navíc někteří výrobci sice slibují hubnutí, ale protože nemají na rozdíl od výrobců léků, kteří musí dokazovat účinnost a bezpečnost svých přípravků, výrobci potravinových doplňků tuto povinnost nemají. Proto také EU chystá opatření, které by mělo zamezit lžím a nadsázkám v příbalových letácích u těchto doplňků. Tak například výrobci doplňku s jablečným octem budou muset dokázat své tvrzení, že jejich produkt skutečně podporuje metabolismus, stejně jako jiný výrobce, že olej ze semen borovice omezuje chuť k jídlu či že červený čaj spaluje tuky, jak tvrdí třetí výrobce.
To jsem uvedl jen tři firmy, které budou mít asi problémy. Tak by bylo možné uvádět vlákna z opuncie, výtažek jihoamerického kaktusu, extrakty z natě jetele, listů čínského čajovníku, indického jitrocele, mořských řas, jihoamerické guarany atd. Čím exotičtější produkt, který je základem potravinového doplňku, tím zázračnější účinky slibuje – a tím také větší zisk z jeho prodeje. Zatím. Jak to bude v příštích letech, po zásahu Evropské unie, musíme se nechat překvapit.
Možná si říkáte, po těchto kritických poznámkách ke dvěma novinovým článkům, jaký mám vlastně názor na možnost shazování nadbytečných kilogramů, tedy hubnutí. A třeba se zeptáte, jak jsem docílil své nenadváhy. O tom bych rád podrobněji napsal příště. Zatím jen stručně řeknu, že tak jako můžete zápasit s nemocí za využití moci svého podvědomí, tak můžete působit i na svá nadbytečná kila. Samozřejmě, pokud se budete i nadále přejídat, pokud se budete stravovat „v letu“, pokud nebudete mít zdravý tělesný pohyb, pak ani podvědomí nedokáže bez vaší součinnosti zázraky. Již jsme si přece říkali, že ani podvědomí nám nedá nic zadarmo. Prostě i v tomto případě platí stará lidová moudrost: Bez práce nejsou koláče“.
Autor: PhDr. Zdeněk Chmel, Foto: Internet
V souvislosti s naším tématem jsem se již zmínil o tom, že „Pět Tibeťanů“ učím i své klienty, protože patří do souboru rad o tom, jak žít kvalitní život v každém věku. Samozřejmě, že využíváme i moc podvědomí. O tom se můžete sami přesvědčit když přijmete mé pozvání do poradny. Protože ke správnému rozvoji osobnosti a kvalitnímu životu plně patří i péče o své tělo. Jen opakuji, že poradna sídlí v Brně a každý klient-ka se musí předem objednat (tel. 549 257 402 nebo 604 158 676 nebo e-mail: drzch@quick.cz). Víte také, že pokud jste ze vzdálených míst a nemůžete do Brna přijet, můžeme korespondovat prostřednictvím e-mailů na podkladě znalosti knihy „Jak využívat moc podvědomí“, kterou si můžete rovněž objednat na uvedených kontaktech.