Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Opatrný a poučený senior se nemá čeho bát
Autor článku: Dagmar Jelikož senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin, co se týče přepadení, krádeží a nejrůznějších podvodů, rádi bychom tímto článkem znovu a znovu připomněli, jak nezbytná je neustálá opatrnost. |
Také chceme příbuzným seniorů sdělit, aby stále známým či svým babičkám a dědečkům připomínali a vrývali tyto rady.
Znovu si zopakujeme to, na co Policie České republiky neustále poukazuje a radí seniorům – NIKOHO, KOHO NEZNÁTE NEVPOUŠTĚJTE DO DOMU ANI DO BYTU, NEBUĎTE K NIKOMU DŮVĚŘIVÍ, AŤ VÁS TO SEBEVÍCE LÁKÁ A ZDÁ SE VÁM SITUACE OBVYKLÁ A NIKOLIV NEBEZPEČNÁ.
Nejznámější situace se vyskytují v podobě zvonících zlodějů, kteří se vydávají za plynaře, vodaře, nabízí odečty či vrácení přeplatků všech energií, za nejrůznější úředníky -např. pojišťoven nebo podvodníky hledající své příbuzné nebo známé bydlící ve stejné ulici a hlavně podvodníci vydávající se za prodejci levného zboží, či ty, kteří chtějí předat nejrůznější letáčky. Dokonce se objevili zloději vydávající se za lékaře a vydávající tzv. příspěvky na léky, rovněž se podvodníci vydávali za zástupce Evropské unie s tím, že občanům, kteří přežili druhou světovou válku posílá Evropská unie malý finanční dar. Dále se objevují řemeslníci s výměnou bezpečnostních zámků a naúčtují si vysokou částku i desetkrát vyšší – to vše a mnohem více různých výmyslů, například, potřeba zatelefonování si, potřeba tužky k vyplnění čehokoliv vede k tomu, že tito tipaři si hledají vhodný byt pro vykradení anebo při vpuštění do bytu rovnou zločin – okradení provedou.
Jak se tedy případnému okradení vyhnout?
PODÍVEJTE SE KUKÁTKEM NEŽ DVEŘE OTEVŘETE, POKUD TAM STOJÍ CIZÍ ČLOVĚK, NEOTVÍREJTE NEBO OTEVŘETE POMOCÍ POJISTNÉHO ŘETÍZKU, KTERÝ JE LEVNÝ A BEZPEČNÝ A ZJISTĚTE SITUACI, ALE ANI TAK SE NENECHTE UMLUVIT, PODVODNÍKŮM JDE O TO NAVÁZAT DELŠÍ ROZHOVOR A ZAJISTIT SI TAK DŮVĚRYHODNOST.
DO BYTU NECHŤ VSTOUPÍ JEN ZNÁMÉ OSOBY ANEBO SE PROKÁŽÍ PRŮKAZEM- NAPŘÍKLAD PLYNAŘE. NEJLEPŠÍ JE ZNÁT TELEFON SOUSEDŮ – RADĚJI NEJEDNOHO A PŘIVOLAT JEJ, TO PODVODNÍKY ZCELA JISTĚ ODEŽENE PRYČ. NEDÁVEJTE NAJEVO, ŽE JSTE SAMI DOMA. ŘEKNĚTE – NE.
POKUD MÁTE PODEZŘENÍ, VYTOČTE BEZPLATNOU TÍSŇOVOU LINKU 158 – POLICIE ČR.
Proto policisté pořádají besedy na téma „Bezpečí pro seniory“, kde jednak představují policejní složky obecně, jejich výzbroj, výstroj a činnost hlavně z důvodu, že se již v minulosti objevil případ podvodníka převlečeného právě za policistu. Dále ze učí seniory povšimnout si výrazných znaků člověka, tzn. něčeho neobvyklého, například tetování, hustého obočí, zvláštního znamení, velkého nosu, oblečení a vlasy nejsou důležité.
Příklady způsobů okradení – seniorku požádala v jejím bytě žena o zapůjčení papíru a tužky na napsání vzkazu pro souseda, dostala se do bytu druhá žena a prohledala pokoj a ze skříně odcizila finanční hotovost.
Na zastávce MHD odcizili peněženku seniorovi s finanční hotovostí pod záminkou rozměnění dvacetikoruny..
Před pražskou poštou si zloději vytipovali babičku, která si z úřadu právě odnášela důchod, který ji po odvedení její pozornosti celý odcizili.
Seniorka si sedla na lavičku s kabelkou v klíně za účelem odpočinku a pachatelé využili okamžiku, přisedli a poprosili o cestu. Rozložili mapu přes kabelku a nepozorovaně tak mohli prohledat její obsah a ukořistit jej.
NENECHTE SE OKRÁDAT, NEBUĎTE NAIVNÍ, NECHOĎTE SAMI PO OPUŠTĚNÝCH MÍSTECH, VE VEČERNÍCH HODINÁCH, OD LIDÍ, KTERÉ SE KOLEM VÁS VYSKYTNOU A ZDAJÍ SE PODEZŘELÍ – IHNED ODEJDĚTE NA BEZPEČNÉ MÍSTO S VÍCE LIDMI, NIKOHO CIZÍHO NEPOUŠTĚJTE DO SVÉHO DOMOVA.
UŠETŘETE SE NEPŘÍJEMNÉHO ZÁŽITKU, ZÁLEŽÍ VE VĚTŠÍM PŘÍPADĚ JEN NA VÁŠÍ OBEZPŘETNOSTI A OPATRNOSTI, KTERÉ BOHUŽEL NENÍ NIKDY DOST.
Autor: Dagmar, Foto: Internet