Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Příhoda v antikvariátu

Publikováno: 1.02.11
Počet zobrazení: 1073
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Pořád sháním nějaké knihy. Potřebuji buď zkompletovat řadu anebo si koupit nějakou kvalitní literaturu na čtení i na studium. Je dobré mít pěkně vybavenou knihovnu takovými knížkami, ke kterým má člověk blízko.

Až bude trochu do ouvej, třeba vás někdo rozčílí anebo přijdou ty chmury bůhví odkud, vytáhnete si knížku a necháte se nést příběhem i myšlenkami autora. Je úžasné si číst! To jsem si říkala, protože jsem dělala pořádek v knihovně a chyběly mi některé svazky ruských klasiků. A tak jsem vyrazila do antikvariátu. A jak jsem pochodila?

Za pultem stála přísná paní …
Antikvariát na předměstí Brna je velký a doslova nabitý knihami. Najdete tam staré německé knihy psané švabachem, francouzské klasické i moderní knížky, krásné knihy z období první světové války a i meziválečnou literaturu z celé Evropy.Vzácnou literaturu, myšlenkově bohatou a stále aktuální. Něco pro fajnšmekry. Tentokrát jsem sháněla ruskou klasiku. Ruští autoři jsou složití a duševrtní. Ne vždycky je na ně nálada a F.M. Dostojevskij mne děsil, nejvíc se svým románem „Zločin a trest“ a také s románem „Uražení a ponížení“. To je opravdu velmi krásný příběh, ale tak truchlivý, že jsem z něho mívala pocity tesknoty a úzkosti. Ovšem, co je nutné ocenit, jsou práce českých překladatelů. To byli tedy jazykoví specialisté! Kde je takovým lidem konec!

Prosím, nemáte nějaké zachovalé knihy z ruské klasiky?
Položila jsem ji tuto otázku, protože jsem potřebovala nějaká díla právě od ruských autorů. A ona se na mne velmi udiveně podívala. A že takové nevykupují, že už to nikdo nečte, ale ať se podívám do krabic na chodbě, že tam jsou knížky za pět korun, možná že tam něco bude. Knížky za pět korun! Málem jsem padla do mdlob! Bratři Mannové “ Mládí a zrání Jindřicha IV.“, takové dílo! A samozřejmě Tolstoj v krásném vydání. Našla jsem i od Štefana Zweiga „Netrpělivost srdce“ z roku 1968. Zkrátka, byly tam literární poklady, naházené jak nepotřebné krámy, tak, tak na vyhození. Něco jsem si vybrala a paní mne ujistila, že jsem měla štěstí s tím Tolstojem, že to lidi už dávno nečtou, že je to zastaralé, že mají prostě jiný čtenářský vkus, ty knihy jsou moc rozvláčně napsané a na to není prostě čas. Ale přijít můžu vždycky. A budu se hrabat ve špinavých krabicích, abych lovila literární světovou a národní klasiku v takových vydáních, které dnes už nikdo neudělá, protože na to nejsou peníze a asi nikdy nebudou. Brzy ta jména autorů upadnou v zapomenutí a možná, že nikdo nepochopí smysl textu a vzácné myšlenky i ta originální atmosféra příběhů zanikne. Nenávratně.

Knihy dělají člověka zralejším … a já dodávám, že šťastnějším
To nám říkali na každém vzdělávacím stupni. A naše generace hodně četla. Jednak proto, že jsme si museli vést čtenářské deníky a byli jsme z četby zkoušení v hodinách literatury a také proto, že jsme se předháněli, kdo toho víc přečetl a koho právě čte. Vždycky jsem měla s sebou knížku a čítávala jsem si v tramvaji nebo v parku u školy a cítila jsem se v sedmém nebi. A knihy, které jsme měli rádi, dnes leží za pouhou pětikorunu v krabicích. Nedávno jsem četla v tisku, že děti nerozumí textům. Ale nejsou to jen děti. Čtení náročnějších knih, nad kterými člověk musí přemýšlet (a ne je zhltat a odhodit do knihovny), nejen rozvíjí v člověku vědomosti, ale také zlepšuje slovní a písemný projev, vylaďuje city, lidské hodnoty a paměť. U dobré knihy člověk relaxuje, přitom rozhodně čtením neztrácí čas. A zkrátka jsem se ještě sama obdarovala pro dnešní Štědrý den. Protože až mne zase bude brát stres, otevřu důvěrně známou, ale už skoro zapomenutou knihu, pustím si nějakou pěknou hudbu a budu si číst. A třeba se zase ocitnu v sedmém nebi.

Ale víte co je dobré? Až budete mít čas nebo vám bude smutno, vyskládejte si z knihovny knížky na koberec, začněte je třídit, listovat si v nich a vrátí se vám krásné vzpomínky na doby, kdy jste je buď od někoho blízkého dostali nebo si je sami, za ušetřené peníze, kdysi v mládí koupili. A ty, které nepotřebujete, dejte do antikvariátu a doplňte si knihovnu světovými klasiky. Nejsou drazí, pořídíte je za pouhou pětikačku za kus. Krásně vázané, kvalitně přeložené a s původními ilustracemi. :)

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: