Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Tipy na domácí medicínu

Publikováno: 18.03.11
Počet zobrazení: 1674
  Autorka článku: JUDr. Irena Novotná
Jak tak pozoruji vývoj v českém zdravotnictví, asi začnu zase listovat v herbářích a míchat masti, vařit sirupy a vyrábět medy a léčivé oleje o)). Zkusíte to taky? Je to nejen dobrý koníček, ale vyžaduje trpělivé studium botaniky. Takže několik zajímavých typů …

Rakytníkový olej
Ve specializovaných prodejnách, kde se prodávají bylinky, si můžete zakoupit i sušené bobule rakytníku. Nyní se o něm mluví jako o bylině století. Rakytníkový olej si můžeme koupit, ale také si ho připravit doma. Záleží na nás, pro co se rozhodneme.

Postup při přípravě rakytníkového oleje
Sušené plody rozdrtíme a zalijeme panenským slunečnicovým olejem. Musí být dobře ponořené. Asi tak tři až čtyři týdny je ponecháme na teplém a slunném místě, během té doby protřeseme. Pak opatrně scedíme a zbytek propasírujeme přes řídké plátno. Skladujeme v tmavé sklenici.

Olej má vysoký obsah vitamínu E a dalších minerálních látek. Používá se vnitřně i zevně jako všestranný lék.

Heřmánkový olej
Vhodnou sklenici s těšným uzávarem naplníme čerstvými květy heřmánku, mírně namačkáme a dolijeme slunečnicovým olejem. necháme dva až tři týdny na slunečném místě a pak scedíme, vylisujeme a dáme do chladničky. Je to univerzální lék na všechna drobná poranění a kožní problémy.

Šípkový vitamínový nápoj
Rozdrcené plody šípků dáme do vhodné nádoby a zalijeme asi 30% alkoholem. Dobře promícháme a necháme asi 3- až 4 týdny stát, častěji protřeseme. Scedíme a zbytek dobře vymačkáme. Naplníme do lahví a před každým použitím protřeseme. Pijeme ráno a večer po stopce, zvlášť v zimním období. Tento nápoj zabezpečí dostatečný přísun vitamínu C.

Čaj na zvýšení imunity
Připravíme si směs ze stejných dílů květu třapatky, měsíčku, lípy a listu břízy. Tento čaj pijeme 3 x denně kratší dobu. Zvlášt v chřipkových obdobích nebo když se nám zdá, že na nás něco leze.

Čaj proti depresi a úzkostným stavům
Ke dvěma dílům natě dobromysli přidáme po jednom dílu natě třezalky, vrbky a meduňky. Čaj osladíme medem a pijeme 2 x až 3 x denně.

Autor: JUDr. Irena Novotná, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: