Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Život seniorů v Německu
Autor článku: Dagmar Měli bychom se srovnávat jen se státy východního bloku, kteří budovali socialismus a pak spadli rovnou do nesmlouvajícího a nečekaně tvrdého a nekompromisního kapitalismu. |
Ten byl určen jen pro silné jedince, takže nemá smysl se s například touto zemí srovnávat, ale brát pouze jako zajímavost a nemůžeme se chtít vyrovnat někomu, kdo žil po tolik let jinak, vydělával nesrovnatelně jiné částky, žil v jiné společnosti, získal jinou mentalitu. Pro dnešní české důchodce je to velmi nespravedlivé, protože po celý život pracovali, a to velmi poctivě (samozřejmě ne každý) a i přesto dostanou důchody, které se poněkud neshodují ani s nejnutnějšími náklady na život, natož na více než průměrný život (opět jsou výjimky, jejichž zaměstnání bylo výjimečné – ředitelé, vedoucí pracovníci…) Dále je problém, že Češi netušili, že si musí spořit i mimo povinné odvody ze mzdy na sociální pojištění, nikdo to nedělal a netušil proč by to dělal.
Generace dnešních lidí ve středním věku a generace důchodců má jednoduše smůlu, se kterou se musí smířit, neboť nic jiného nezbývá a pokusit se každý nějak o své vlastní zlepšení situace, pokud to lze.
Ale vzpomeňme si, že jsme záviděli, pokud jsme se něco dozvěděli i přes utajování, jak se žije jinde než v socialistickém bloku a zrovna tak závidíme i dnes, někdo tak nějak smířlivě, někdo naštvaně, někdo zoufale. Osobně si stále nedovedu vysvětlit proč v zemích, kde nebyl socialismus se za stejnou práci vydělalo mnohonásobně více než u nás. Kam přišly ty vydělané peníze? Dnes už nic nenaděláme a trápit se tím nebo být naštvaný určitě nikomu nepomůže. Přežít musíme a doufat, že přežijeme a bude i lépe nebo alespoň stejně.
Takže pokud Vás zajímá například Německo (příště si můžete přečíst o další zemi, pokud Vás tato tématika zajímá).
Odchod do důchodu v Německu v současnosti je 65 let pro muže i ženy. Dochází však k postupnému zvyšování na 67 let. Tato věková hranice bude platit pro muže i ženy narozené v roce 1964 a později. Další zvýšení důchodového věku není přitom nemožné. Přestože Němci nyní často odchází do předčasného důchodu, budou v roce 2020 v průměru pracovat o 3 roky déle než v současnosti.
Výše průměrného důchodu je 1 150 Euro, v přepočtu cca 35 000,- Kč. Je to 67% z platu.
Bydlení – v německých městech se nájemné pohybuje za byt 3+1 okolo 500 – 600 Eur (záleží zejména na městě).V některých městech se platí za m2 až 258,- Kč, což se týká ale jen vybavených novostaveb. Celkový nárůst nájemného v Německu přišel ale až v posledních letech.
Ceny spotřebního zboží je v Německu levnější než u nás, zejména u mléčných výrobků, cukrovinek, drogerie a elektroniky jsou ceny výrazně nižší, svědčí o tom i to, že Češi jezdí nakupovat do Německa, například před Vánoci. Jsou zde pro ně i obchody, kde mohou platit korunami. Pro srovnání se dá přibližně říci, že nákupy základního zboží je takřka stejné nebo nižší než u nás.
Když tedy od průměrného důchodu odečteme cca 14 000,- Kč v přepočtu za bydlení v 3+1, dále odečteme nezbytné potraviny pro jednoho člověka cca 2000,- Kč v přepočtu, za úklidové a drogistické zboží odhadem cca 500,- Kč, tak nám zbývá pro jednoho důchodce s průměrným důchodem zbývající částka pro život 18 500,- Kč. (Výpočty jsou samozřejmě orientační a namátkové.) Každý má důchod jiný, každý jinak a za jiné částky bydlí, každý jinak nakupuje, ale tento výpočet je možný. K tomu asi není co dodat.
Hlavním trendem života důchodců v Německu je cestování, turistika a výlety – patří jako skupina k nejčastějším návštěvníkům turistických středisek, kde tráví i dlouhé měsíce.
Co se týká našich dalších sousedů Rakouska, zde je život důchodců přibližně na stejné úrovni. Projíždět krajinou Německa i Rakouska svědčí o tom, že tyto národy jsou velmi pořádní, milují dokonale upravený dům a jeho okolí, osázení okolí domu dřevinami a kytkami jak v oknech, tak mimo ně. Krajina je proto jako z obrázku. Žijí rádi v luxusním obydlí, rádi cestují, i když raději levně, jsou velmi spořiví, rádi nakupují, i když levněji, hodně pracují i do dlouhého důchodového věku a po celá léta spoří na důchod. Jako o svůj dům hodně dbají i o úpravu svého zevnějšku až do dlouhého věku.
Informace jsou jen z doslechu, nemusí být naprosto a zcela pravdivé. Také se nemohou nikdy týkat všech, každý jsme jedinec, který existuje jen jednou ať v Česku nebo kdekoliv.
Berte finanční částky jako orientační a bohužel berme tuto nepříliš srovnatelnou realitu, že za ni nemůžeme, že jsem léta žili v jiném režimu, a proto dnes nemůže být na stejné úrovni ani ne na srovnatelné úrovni. Není účelem buď závist nebo zášť tímto článkem, jde pouze o získání přehledu o našich sousedech a jiných zemí, což berme jako nový poznatek, pro ty, kteří ještě nejsou informování a zajímá je.
Příště se pokusíme o srovnání se s některým ze států, kde rovněž vládl socialismus, bude-li Vás zajímat.
Autor: Pavel Pillár, Foto: Internet
Vaše komentáře
Celkem 4 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)19.04.2014 09:00 Marie Jakobs (MarieJakobs1@aol.com)
Ziji v Nemecku jiz 34 let a za tu dobu jsem jiz lecos videla a poznala, napr.to, jak ziji seniori v Nemecku, ci spise receno-jak se s nimi naklada. Uvedu priklad z bezprostredniho okoli: Ma-li dnesni senior napr. 70-80 let stary nahromadene uspory, hezky domek, v nem cenne obrazy a drahe koberce a pekne auto k tomu, dostanou na to vsechno ruzni lide zalusk. V Nemecku muze takoveho seniora KDOKOLIV soudne pod podminkou "starosti a pece" o nej donutit k psychiatrovi, kde mu zjisti pomoci testu zapometlivost a pomale reakce. Take reseni matematickych prikladu muze byt kamen urazu - a hned se stanovi diagnoza Demenz nebo Alzheimer a tento senior je zbaven svepravnosti. Prohlasi se za neschopneho se o sebe postarat a zvladat kazdodenni zivot a umisti se proti jeho vuli do domova duchodcu. Pobyt v domove duchodcu je 2.500 az 4000,- EU drahy, coz nemuze nikdo ze sveho duchodu zaplatit. Proto se soudne zabavi takovemu seniorovi domek, zarizeni, uspory, auto, osobni veci se rozkradou nebo prodaji na blesim trhu a senior obycejne zanedlouho v domove duchodcu umira. Neverite? Mam konkretni dukazy, ktere jsem ochotna ceske televizi nabidnout ke zverejneni. Takze - byt seniorem v Nemecku je zivotu nebezpecne... Zdravim Vas a opatrujte se. Marie Jakobs, www.selbstverlagbuch-mojeknihy.dehttp://www.selbstverlagbuch-mojeknihy.de