Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Babylon na cyklostezkách…

Publikováno: 26.05.11
Počet zobrazení: 2425
Autor článku: Aleš Mergental
ANEB KDO A JAK SE POHYBOVAT NA STEZKÁCH PRO CYKĹISTY A PRO CHODCE. Je jarní víkendové ráno, starosti se zaměstnanci, zaměstnavateli, s daněmi, nařízeními a lhůtami jsou daleko v pátečním propadlišti dějin.

Před vámi se otevírá den jako stvořený pro vyjížďku na kole, při níž načerpáte nové síly, uklidníte mysl a protáhnete tělo ztuhlé z vězení kancelářského křesla. České luhy a háje nabízejí stále se rozšiřující síť cyklostezek, z nichž si pro svůj výlet vyberete jednu i vy. Jenže ouha! Místo klidu a nekomplikované jízdy se na cyklostezce začínáte proplétat skupinkami šourajících se důchodců, matek tlačících kočárky, otců honících své ratolesti ujíždějící na odrážedlech, vyhýbáte se divokým partám bruslařů a k tomu setřásáte z lýtka dorážejícího ratlíka. Je podobný Babylon na cyklostezkách v pořádku nebo má i pohyb na cyklostezce svá pravidla?

Úplně na začátku je důležité pravidlo silničního provozu, které zřejmě velká část cyklistů nezná, a proto jej zhusta porušují. Pokud je na trase vašeho cyklovýletu úsek mezi Dolní Lhotou a Horní Lhotou, na jehož začátku volíte, jestli jet po silnici nebo po cyklostezce, vaše volba by měla být jasná – cyklostezka! Zákon stanovuje cyklistům povinnost použít stezku pro cyklisty všude tam, kde je zřízena a nejezdit po silnici. Odbočili jste tedy správně ze silnice na cyklostezku, ale i tady je třeba mít stále na mysli, že pravidla pro provoz na pozemních komunikacích platí i zde, protože označenou cyklostezku zákon chápe jako pozemní komunikaci.

Na sjezdu ze silnice jste s největší pravděpodobností projeli kolem dopravní značky oznamující začátek stezky. Pokud v modrém kruhu bylo pouze bílé kolo, jedná se o „stezku pro cyklisty“. Jestli pod kolem nebo vedle něj byl i pán vedoucí dítě za ruku, najeli jste na „stezku pro chodce a cyklisty“. Rozdíl mezi dvěma značkami je jednoduchý: chodci se nesmí pohybovat na „stezce pro cyklisty“, mohou jít jen po „stezce pro chodce a cyklisty“.

Značku s kolem a chodcem jste minuli, vzduch voní rozkvetlými planými trnkami a měkké slunce krásně modeluje kopečky, do nichž míříte. V tom se před vámi objeví tři mladé ženy kráčející vedle sebe a tlačící před sebou kočárky. Maminky i s kočárky jsou chodkyně a po této stezce samozřejmě jít mohou. Jen by neměly jít tři vedle sebe, protože zákon povoluje na stezce pohyb pouze dvou chodců vedle sebe. Zazvonili jste, matky rychle uvolnily cestu a pokračujete dál. Zahleděli jste se zasněně do studentských let, které vám připomněly vlasy jedné z maminek, a v tom musíte udělat kličku kolem klučíka na odrážedle! Málem jste ho přejeli! Jel správně vpravo a jeho tatínek na něj volá až o kousek dál. Mohli jste jej svou nepozorností ohrozit. Děti na odrážedlech na stezky patří, jen jejich pohyb musí korigovat rodiče, pokud dětičky ještě samy nejsou schopny rozpoznat, kde mají jet. Maminky, děti na trojkolkách a vy – chodci a cyklisté. Pravidla říkají jasně: chodec nesmí ohrozit cyklistu a cyklista chodce! Tedy ohleduplnost a obezřetnost by měla vyřešit většinu situací, vždyť nejsme na závodní dráze ani rytířském kolbišti!
V nohách už cítíte jemnou únavu, a tak do zatáčky nevjíždíte moc rychle – naštěstí. Vyřítila se z ní proti vám skupinka čtyř bruslařů. Z vašeho pruhu zajeli zpět do svého, minuli jste se jen o vlásek. Ano, jezdí se vpravo, a tak měli uhnout. Jinak ale bruslař, skateboardista nebo člověk na koloběžce se může pohybovat i na stezkách pro cyklisty (tedy na těch, kam chodci nesmí).

Po mírném šoku a po projetí zatáčkou se před vámi objeví ve stejném směru jedoucí, již z dálky pohledná, mladá cyklistka. Nedá vám to, šlápnete do pedálů, abyste se jí za jízdy zeptal třeba na to, jestli nebude poblíž nějaké občerstvení, kde byste ji mohl pozvat na iontový nápoj. Jenže pozor, nemůžete jet vedle ní bok po boku, zákon to zakazuje. Cyklisté smí jezdit pouze jeden za druhým. Takže vám podle zákona nezbývá, než ji na drink pozvat hned při předjíždění a ujíždět dopředu pití objednat.

Z rozmýšlení nad tím, jestli objednat malinový či broskvový osvěžující nápoj, vás vytrhne psík, který se tu odkudsi vzal a vypadá, že není vaší společnosti nakloněn. Štěká a ňafá na vaši botu v klipsu míhající se stále dokola před jeho očima. Okřikujete ho, přidáváte na rychlosti, ale pes je stále u vás. Po chvilce se konečně ozve hlas ječící paničky: „Hektorku fůůj!“ Hektorek náhodou poslechl, přestal dorážet a běží k dámě na podpatcích, která se na vás dívá jako na nepřítele těch nejmilejších zvířátek. Jenže na vině nejste rozhodně vy, ale panička! Porušila zákon tím, že pes ani jiné zvíře nesmí jen tak volně pobíhat po pozemních komunikacích, ale i na cyklostezkách musí jít při paničce na vodítku, aby neohrožoval třeba právě cyklisty.

Před sebou vidíte konečně boudu s občerstvením, kde chcete nejen zahnat žízeň, ale hodilo by se i něco tvrdšího na uklidnění nervů po takových strastech na „prý“ poklidné cyklostezce. Jenže když se při příchodu k okýnku ptáte v duchu svého strážce zákona: „Můžu si dát při jízdě na kole pivo?“, odpoví jasně: „Ne!“ Víno? Ne! Kořalku? Ne! Malinovou limonádu? Ano. Cyklista je účastníkem silničního provozu a pro něj platí, stejně jako pro řidiče motorových vozidel, zákaz řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V situaci, kdy byste si i to pivo dali, musíte počítat s tím, že pokud by pak policista při jízdě zkontroloval váš dech a našel v něm alkohol, jednalo by se o přestupek, za který zákon ukládá pokutu od deseti do dvaceti tisíc korun. A kdybyste naneštěstí způsobili dopravní nehodu jinému nebo i třeba sami sobě přivodili pád z kola, musíte počítat s tím, že pokud byste ještě byli ve stavu vylučujícím způsobilost k řízení, bude vás čekat pokuta od pětadvaceti do padesáti tisíc korun.

Po vypití limonády a marném čekání na pohlednou cyklistku, která asi na křižovatce odbočila jinam, nasadíte pro jistotu a svou ochranu na hlavu přilbu a vyjedete vstříc dalším kilometrům cyklostezky linoucí se malebnou krajinou, na které už vás téměř nic nemůže překvapit. Samozřejmě vy dobře víte, že musíte být ve střehu, protože téměř nic znamená, že nějaké překvapení se vždycky může objevit a to nejen při pohybu na cyklostezkách. Mnoho šťastných kilometrů a návratů při cyklistických vyjížďkách!

Značka „Stezka pro cyklisty“ a značka „Stezka pro cyklisty a chodce“

Autor: Aleš Mergental, tiskový mluvčí Policie ČR v Uherském Hradišti, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: