Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...V dubnu dostalo důchod celkem 766 sto a víceletých důchodců
Celkem 361 důchodců narozených v roce 1911 evidovala v dubnu 2011 Česká správa sociálního zabezpečení. Z toho bylo 305 žen a 56 mužů. U příležitosti stých narozenin dostávají klienti ČSSZ rozhodnutí o zvýšení důchodu o 2 000 Kč spolu s osobním dopisem ministra práce a sociálních věcí Ing. Jaromíra Drábka. |
ČSSZ vyplácí oprávněným osobám příplatky a zvláštní příspěvky k důchodu. Tyto dávky nejsou součástí důchodu, jejich výplata je však podmíněna výplatou důchodu, k němuž byly přiznány.
Nárok na příplatek k důchodu mají jednak účastníci národního boje za osvobození z období II. světové války – držitelé osvědčení podle § 8 zákona č. 255/1946 Sb., jednak političtí vězni z období komunistického režimu, jestliže pobírají starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně z českého důchodového pojištění a jsou českými státními občany. Pokud účastník odboje či politický vězeň již nežije, náleží příplatek osobě, která po zemřelém pobírá vdovský nebo vdovecký důchod.
Na příplatek k důchodu mají nárok i děti účastníků odboje a politických vězňů zemřelých při odbojové činnosti nebo při věznění, pokud v době smrti rodiče nedosáhly věku 18 let a pobírají důchod z českého důchodového pojištění. Příplatek se stanoví jako násobek počtu měsíců odbojové činnosti nebo nezákonného věznění a částky 50 Kč; osobám pobírajícím vdovský nebo vdovecký důchod náleží příplatek ve výši poloviny z této částky, dětem ve výši dvou pětin z ní.
K takto stanovené výši příplatku náleží vdovám či vdovcům po účastnících odboje nebo politických vězních, jejichž manžel při odbojové činnosti nebo věznění zemřel, zvýšení o pevnou částku 3 000 Kč. Dětem účastníků odboje a politických vězňů se příplatek zvyšuje o 2 400 Kč. Příplatek ve výši 3 000 Kč, resp. 2 400 Kč náleží i vdovám či vdovcům a dětem osob, které v letech 1948 – 1989 zemřely při pokusu o překročení československých státních hranic.
Příplatek k důchodu z titulu odbojové činnosti náleží od října 2005, zvýšení o pevné částky od července roku 2009. Nárok na příplatek k důchodu z titulu nezákonného věznění vznikl od ledna 2005 s tím, že pevné částky oprávněným osobám náleží od ledna 2008.
Příplatky jsou pravidelně valorizovány stejným způsobem a ve stejných termínech jako důchod, s nímž se vyplácejí. Za měsíc prosinec 2010 ČSSZ vyplatila 11 847 příplatků náležejících oprávněným osobám z titulu odbojové činnosti v průměrné výši 1 287 Kč a 6 610 příplatků z titulu nezákonného věznění v období komunistického režimu v průměrné výši 1 964 Kč.
Zvláštní příspěvek k důchodu (od ledna 2006 do konce roku 2009 ve výši 2 500 Kč) náleží českým státním občanům, kteří pobírají starobní nebo invalidní důchod, jestliže jim tento důchod byl upraven jako účastníkům odboje, nebo kteří byli v období komunistického režimu nezákonně vězněni po dobu alespoň 12 měsíců, nebo pokud byli v období komunistického režimu nezákonně omezeni na osobní svobodě zařazením do táborů nucených prací, pracovních útvarů, centralizačních klášterů nebo vojenských táborů nucených prací a celková doba strávená v těchto zařízeních činila alespoň 12 měsíců.
Od ledna 2010 byl zvláštní příspěvek k důchodu zvýšen na 2 676 Kč měsíčně. Od července 2009 pak náleží také osobám, jejichž nezákonné věznění či pobyt v uvedených zařízeních byl kratší než 12 měsíců, jestliže byly předčasně propuštěny ze zdravotních důvodů. Vdovám či vdovcům po výše uvedených osobách náleží zvláštní příspěvek k důchodu v poloviční výši, tj. 1 338 Kč měsíčně. Dětem postižených osob tento zvláštní příspěvek nenáleží.
Držitelům potvrzení podle § 7 zákona č. 357/2005 Sb. o jejich účasti na povstání v květnu 1945 náleží zvláštní příspěvek ve výši 1 338 Kč. Vdovy, vdovci ani děti po těchto osobách nárok na tento zvláštní příspěvek k důchodu nemají.
Za prosinec 2010 ČSSZ vyplatila 21 905 zvláštních příspěvků k důchodu v průměrné výši 2 029 Kč.
Osobám, jimž nárok na příplatek nebo zvláštní příspěvek k důchodu nevznikl jen proto, že nemají nárok na důchod z českého důchodového pojištění, zákon č. 108/2009 Sb. umožnil poskytnout namísto těchto dávek jednorázovou peněžní částku. Její výše se stanoví jako násobek měsíční výše příplatku nebo zvláštního příspěvku k důchodu, který by žadateli náležel, kdyby pobíral důchod, a koeficientu 72. Nárok na jednorázovou peněžní částku oprávněným osobám vznikl od července 2009.
V roce 2010 ČSSZ vyplatila celkem 193 jednorázových peněžních částek v úhrnné výši více než 32 milionů Kč.
Za rok 2010 ČSSZ vyplatila celkem na uvedených dávkách téměř 1 miliardu Kč.
Zdroj: ČSSZ, Mgr. Pavel Gejdoš,ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí