Dnes je 25.11.2024, Svátek má Kateřina, zítra Artur

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Probiotika

Publikováno: 15.06.11
Počet zobrazení: 1797
Autor článku: Tomáš Iľko
ÚČINNÁ PREVENCE PŘED STŘEVNÍ BAKTERIÍ EHEC.Probiotika jsou živé mikroorganismy příznivě ovlivňující lidské zdraví. Přispívají k rovnováze střevní mikroflóry a stimulují imunitní systém.

Při dlouhodobém užívaní rovněž preventivně působí proti oslabení obranyschopnosti organismu. Probiotické bakterie Lactobacillus rhamnousus GG mohou snížit riziko nakažení nebezpečnou střevní bakterií EHEC, která se v současnosti šíří Evropou.

Probiotika jsou kultury živých mikroorganismů. Nejčastěji se jedná o kmeny bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium, které najdeme v některých mléčných výrobcích a jsou označovány jako probiotické. Tyto potraviny zpravidla neobsahují takové množství, které lidské tělo potřebuje, proto je vhodné užívat doplňky stravy se zvýšeným obsahem těchto látek.

Řada odborníků se shoduje, že doplňky stravy a potraviny s obsahem Lactobacillus rhamnousus GG mohou výrazně snížit riziko nakažení nebezpečnou střevní bakterií EHEC, která se v současnosti šíří Evropou. Tyto probiotické bakterie negativně modulují tvorbu toxinu tvořeného EHEC změnou pH vyvolanou produkcí organických látek.

„Probiotické bakterie jsou medicínou založenou na důkazech považovány jako účinná ochrana, ale také vhodný doplněk terapie u průjmového onemocnění dětí a dospělých, a to jak infekčních, tak i vyvolaných některými léčivy,“ říká MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc. a dodává: „Randomizované klinické studie prokázaly účinnost primární prevence bakteriemi Bifidobacterium breve B. lactis, Lactobacillus GG, L. casei, L. reuteri, L. acidophilus, L. bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Jako vhodný pro doplňkovou terapii u průjmů spojených s užíváním antibiotik se ukázal Saccharomyces boulardii. Preventivní užívání těchto probiotických bakterií nemělo žádné vedlejší účinky na lidský organismus, lze je tedy doporučit, a to zejména u dětí.“

Při výběru probiotických doplňků stravy je vhodné poradit se se svým lékařem nebo lékárníkem. Důležitým faktorem je složení bakterií, které přípravek obsahuje a zároveň by se mělo jednat o tzv. živé kmeny bakterií. Ne všechny doplňky stravy a ani potraviny, které uvádí přítomnost probiotických bakterií, tyto požadavky splňují.

Konzumace probiotik má několik zdravotních přínosů, patří mezi ně např.:

• Přispívají k obnovení vyvážené střevní mikroflóry. Ta bývá narušena zpravidla po užívání některých léků jako např. antibiotik.
• Stimulují vrozený imunitní systém.
• Pozitivně regulují schopnost střevní sliznice vstřebávat minerály a mikronutrienty (minerální látky a vitaminy).
• Indukují tvorbu organických kyselin a některých vitamínů, např. B12 .
• Konkurují s patogenními bakteriemi a indukují rozklad jejich toxinů.
• Inhibují tvorbu škodlivých enzymů v tlustém střevě, které vyvolávají zánět střevní sliznice a mohou způsobovat vznik nádorového onemocnění.

Autor:Tomáš Iľko, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

04.08.2019 22:04  lucasice

U náš to stejné, věčně trávící potíže pořád něco, nasadili jsme probio a od té doby se nám veškeré tyto problémy vyhýbají.

09.06.2016 06:08  Naty

Moje babička má před 90 let. bere spoustu léků. Na tlak, ředění krve, na cukr, něco na spaní a kdoví, co všechno. Nedávno měla nějakou virózu nebo co to bylo. Měla vysoké teploty, špatně se jí polykalo, kašlala a byla hodně slabá. DOktorka jí napsala antibiotika. Po dvou dnech užívání jí nebylo dobře. Kámoška v lékárně mi nabídla probiotika Probiolact. Léky pro babi tam beru pořád, takže ví, kolik a co bere. Prý to pomůže. A pomohlo. Babi pak dobrala antibiotika bez potíží.

Zanechte komentář: