Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Crohnova choroba – popis a osobní zkušenost nemocné

Publikováno: 19.07.11
Počet zobrazení: 5329
  Autor článku: Dagmar
Článek slouží k poznání této nemoci, pro ty, kteří ji neznají, jako já donedávna a pro sledování zdravotního stavu jedince s ohledem na tuto nemoc, jelikož včasná léčba končí včasným vyléčením.

Opak je poměrně nepříjemná a dlouhodobá záležitost spojená s operací a delší léčbou, mnohdy i doživotní. Tato nemoc se v posledních létech velmi rozšířila a začíná být známou. Možná je to dáno špatnou životosprávou, nesprávným stravováním a stresem.

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění jednoho nebo více úseků trávícího traktu. Postihuje sliznici, pojivovou i svalovou vrstvu a může se šířit od ústního otvoru až k řitnímu, může zúžit trávící trubici.

Příčinou nemoci jsou například potravní alergie, poškození volnými radikály, nedostatek vitamínu C a E, plísně, bakterie a viry přemnožené v organismu. Zcela objasněné příčiny nemoci nejsou známy.

Hlavními projevy nemoci je úporný průjem, bolest břicha, horečka, vřídky v ústech či konečníku, poruchy vstřebávání a následná podvýživa, výskyt tuku ve stolici, ztráta energie a chuti k jídlu, ztráta tělesné hmotnosti, krev ve stolici, chudokrevnost ze ztrát železa při krvácení, postižení kloubů, kůže a očí.

Diagnóza se provádí rentgenem pomocí baryové kontrastní látky, endoskopickým vyšetřením s odběrem vzorku střevní sliznice, krevní obraz prokazuje anémii a abnormální jaterní funkce.

Komplikace – poškození zvředovatělé střevní stěny, zánět pobřišnice, vznik píštělí mezi střevními smyčkami či dokonce do jiných orgánů, riziko rakoviny.

Léčba
Léky proti průjmům, vitamíny, kortikosteroidy a jiné léky potlačující obranyschopnost organismu, chirurgická léčba.
Přírodní léčba – Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě onemocnění trávicího ústrojí ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní – musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.

Strava
Zařaďte do jídelníčku – hodně zeleniny, syrové nebo vařené. Obohaťte svoji výživu o papáju. Můžete žvýkat několik semen na podporu trávení. V páře vařenou zeleninu a dobře uvařenou hnědou rýži, proso (jáhly) a ovesné vločky.
Vyřaďte – potraviny s vysokým obsahem histaminu, protože mnozí lidé s touto chorobou histamin nesnášejí = mléčné výrobky včetně sýrů, ryby, tvrdé uzeniny, nakládané zelí a kvasnicové výrobky, alkohol, kofein, čokoláda, nápoje sycené oxidem uhličitým, kukuřice, vejce, potraviny s umělými přísadami a konzervačními látkami, smažená a příliš maštěná jídla, margaríny, maso, pepř, kořeněná jídla, bílá mouka, tabák, hlenotvorné potraviny – zpracované poživatiny a mléčné výrobky, rafinované uhlohydráty, ječné, žitné a pšeničné výrobky.

Potravinové doplňky – B komplex, B12, Vitamín C s bioflavonoidy – 2 krát denně 500mg – preventivně působí proti zánětům a zlepšuje imunitu, Vitamín K – velmi důležitý pro udržování zdravého střeva. Jeho nedostatek je obvyklý u lidí s touto nemocí. Vitamín K je obsažen ve vojtěšce. Zinek – 30 – 50 mg denně – potřebný pro imunitní systém a hojení. Omega 3 esenciální mastné kyseliny – potřebné pro regeneraci trávicího traktu, omezují zánětlivé procesy a jsou nezbytné při Crohnově chorobě. Česnek – Blokuje volné radikály. Podporuje hojení. Acidophilus 6 miliard – podporuje trávení, upravuje střevní mikroflóru.
Aloe vera – změkčuje stolici a podporuje hojení střev.

Fytoterapie:
Aloe vera, kořen lopuchu, echinacea, pískavice řecké seno, jetel luční, šípky, silymarin, americký jilm,yerba maté – podporují trávení, čistí krev, omezují záněty a infekce.
Nejlepší je střídání bylin.

Relaxační techniky:
Pomáhají snižovat stres, který může zhoršovat průběh nemoci

Konstituční homeopatie:
Neléčí pouze danou chorobu, ale člověka jako celek, včetně psychiky.

Diagnostika onemocnění – laboratorní vyšetření krve – snížení železa, zrychlená sedimentace, zvýšení hladiny bílých krvinek a krevních destiček = aktivní zánět. Nízká hladina krevní bílkoviny – podvýživa.
Koloskopie, rektoskopie – vyšetření střeva, rozsah nemoci, vyloučení rakoviny. Gastroskopie – vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníků. Kapsuloskopie – vyšetření trávícího traktu s minikamerou. Ultrazvuk – vyšetření břicha – zduření v břiše, hnis v břiše. Rentgen – snímek – prasknuté střevo, rozpínání střeva plyny. Enteroklýza – je rentgenové vyšetření s použitím kontrastní látky, používá se k zobrazení jednotlivých úseků střeva. Má velkou výpovědní hodnotu u Crohnovy choroby. Při pasáži trávicím traktem pacienti kontrastní látku pijí, při enterklýze je kontrastní látka podávána tenkou sondou zavedenou nosem nebo ústy až do tenkého střeva. Kromě možných zúžení střeva zobrazí i píštěle mezi jednotlivými úseky trávicí trubice. CTčko – vyšetření břicha počítačovou tomografií – při nitrobřišních abscesech.
Označení bílých krvinek, které vyhledávají místa s velkou zánětlivou aktivitou.

Průběh nemoci
Nespecifické střevní záněty jsou nemoci, které pacienty postihují po celý život, probíhají ve stádiích uklidnění a nových vzplanutí. Příčinu těchto vzplanutí nelze nikdy přesně určit, může se jednat o náhlou zátěž organismu, a to jak fyzickou tak psychickou, velkou roli hraje stres.

Aktivita ulcerózní kolitidy se hodnotí podle podobných údajů, indexy však nejsou široce používány. Za lehké onemocnění se považuje ulcerózní kolitida, když počet stolic za den nepřesáhne 4, s malým obsahem krve, při nezvýšené tělesné teplotě a nezrychlené srdeční činnosti, s mírnou chudokrevností a mírně zvýšenou hodnotou sedimentace.
Při středně těžkém průběhu onemocnění je tělesná teplota zvýšená, ale nikoliv zrychlená srdeční činnost. Počet stolic se pohybuje mezi 4-5 denně s příměsí krve.

Těžké onemocnění se projevuje více než 6ti stolicemi za den s masivní příměsí krve, zvýšenou tělesnou teplotou, zrychlením srdeční činnosti způsobenou částečnou chudokrevností a částečně zánětlivou aktivitou. Sedimentace je středně zvýšená, hodnota hemoglobinu nízká.

Používané léky: aminosalicyláty – mesalazin, sulfasalazin, kortikosteroidy – prednison, budesonid, imunosupresiva – azathioprin, 6-merkaptopurin, methotrexát, thalidomid,biologická léčba – infliximab, antibiotika – metronidazol

Chirurgická terapie – Operace je prováděna v komplikovaných případech, nebo tehdy, pokud organismus nereaguje na léky a nemoc je lokalizována v jedné oblasti, která může být odoperována. Často se operuje při neprůchodnosti střeva, rakovině tlustého střeva, konečníku, apendixu, rakovině tenkého střeva, fistule, stenóze.
Na závěr osobní zkušenost ženy s touto nemocí

Tato nemoc mě postihla již ve 40-ti letech života, ale dočetla jsem se, že jí trpí i mladí lidé, dokonce i patnáctiletí. Nemoc začíná tím, že jsem neudržela stolici, která byla vždy průjmovitého charakteru. K lékaři jsem dlouho nešla, až se přidali bolesti, tlak 50/70 a odvezli mě do nemocnice, a tam zjistili Crohnovu nemoc, nemoc se projevila také bolestmi břicha a celkovou velkou únavou. Krev ve stolici jsem neměla, i když u některých pacientů většinou bývá. V nemocnici mi nasadili léky, a musela jsem podstoupit koloskopii – vyšetření střeva hadicí, která je navedena na kameru a tak se zjistí přesně co se ve střevě nachází – zánět, neprůchodnost, nebo i nádor ať zhoubný nebo nezhoubný.

S nemocí už žiji deset let, nesmím zanedbat léčbu, dietu, jinak hrozí další operace a vývod z boku, protože střevo se nedá donekonečna odstraňovat. Nemoc bude trvat už do smrti nebo její hlídání a správné léčení a kontroly. Člověk může žít normální život, pokud vše dodržuje dle pokynů lékaře. Jsou období klidu a období zhoršení nemoci. Člověk má strach chodit z domu a mnozí nemoci tak podlehnou, že z domu nevychází. Je to nepříjemné, člověk nikdy neví kdy bude potřebovat wc a kdy to nezvládne včas. Změní to život, ale dá se s tím žít, člověk se naučí, protože musí. Začátky jsou těžké, ale může být hůř. Na nemoc jsem si zvykla a žiji s ní dnes už celkem v pohodě, do práce chodím, používám vložky. Snad se nic nezhorší a neskončím na vývodu z boku. Měla jsem to štěstí, že mi nemoc vyléčili jen léky, nemusela jsem na operaci, asi jsem přišla včas k lékaři, ale prý dočasný vývod z boku je sice nepříjemný, ale je na pár týdnů, než se vyhojí střevo a pak je stolice vyvedena opět kudy má a vývod z boku časem zhojen.

Autor: Dagmar, Foto: Ladislav Kubesa

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

22.05.2012 06:28  kolitis

Mám UC, postižené je celé střevo, docela dobré na zbrždění zažívání a průjmů doporučuju Reasec, jinak vaše problémy chápu, je to naprosto strašné, také používám vložky, protože to občas tak tak stihnu.

Zanechte komentář: