Dnes je 30.10.2024, Svátek má Tadeáš, zítra Štěpánka

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Přípravu na dovolenou nikdy nepodceňujte

Publikováno: 6.07.11
Počet zobrazení: 1208
Autor článku: Tomáš Iľko
Během léta většina z nás plánuje dovolenou se svými nejbližšími. Nikdy bychom neměli zapomenout na důkladnou přípravu, a to nejen na dostatečné množství oblečení, finančních prostředku, pojištění, smlouvu s cestovní kanceláří, mapu, průvodce apod.

Na cesty bychom měli připravit také náš organismus a minimalizovat tak případné zdravotní problémy.

Zdraví je to nejcennější, co v životě máme, a proto bychom také náš organismus měli na cesty řádně připravit. Vyhneme se tak problémům se spálením pokožky slunečními paprsky, zažívacím problémům, cestovní horečce a jiným nepříjemnostem, které nás v čase před dovolenou a během ní mohou postihnout.

3 nejčastější zdravotní problémy během dovolené – průjem, spálení pokožky a cestovní horečka

Cestovatelský průjem
Tzv. cestovatelský průjem postihuje značné procento dovolenkářů a patří mezi nejčastější zdravotní problémy cestovatelů. Zpravidla se s ním setkáme v zemích mimo Evropu, tam kde je nižší úroveň hygieny, než je tomu u nás. Ale ani evropské destinace nemusí být vždy úplně bezpečné. Toto onemocnění se objevuje nejčastěji v prvním týdnu dovolené a zpravidla po 3 – 5 dnech odezní, v některých případech se může objevit později nebo dokonce až po návratu z dovolené. Nelze mu 100% předejít, ale můžeme proti němu do značné míry působit preventivně. Nejúčinnější je užívání kvalitních probiotik ve formě doplňků stravy. S jejich konzumací je ideální začít již měsíc před dovolenou a pokračovat v ní několik týdnů po návratu. Tělo se tak rychleji zregeneruje a minimalizujete výskyt zažívacích problémů.

Spálení pokožky
Vystavování lidské pokožky slunečním paprskům s sebou nese značná zdravotní rizika. Její spálení často bagatelizujeme a neuvědomujeme si, co nám může způsobit – od nepříjemného svědění, až po rakovinu kůže, jejíž výskyt je bohužel v posledních letech dost vysoký. Základní pravidlo jak spálení pokožky předejít je, že minimalizujeme vystavování našeho těla přímým slunečním paprskům. Tuto skutečnost většina z nás ovšem není schopna dodržet a nedovedeme si představit přijet z dovolené od moře neopálení. Proto je potřeba zaměřit se na správnou péči a používat kvalitní opalovací prostředky s vysokým UV faktorem a nezapomenout ani na aplikaci speciálních krémových přípravků po opalování. Naší kůži můžeme rovněž pomoci užíváním doplňků stravy s vyšším obsahem beta-karotenu nebo lykopenu, který chrání pleť při nadměrném slunění a zároveň přispívá k delšímu efektu opálení.

Nervozita – cestovní horečka
Období před dovolenou bývá pro většinu z nás značně stresující. Vždy je potřeba zařídit mnoho věcí a dokončit úkoly v práci. Na dovolenou pak míříme psychicky vyčerpaní a nestihneme se během ní zregenerovat. Se zvládáním stresu nejen v čase před dovolenou nám mohou pomoci doplňky stravy na přírodní bázi s obsahem L-tryptofanu, které by neměly mít žádné nežádoucí účinky jako je únava nebo snížená pozornost. L-tryptofan podporuje tvorbu serotoninu, často označovaného jako hormon dobré nálady. Jeho nedostatek se zpočátku projevuje špatnou náladou, nesoustředěností a může skončit depresí.

Autor:Tomáš Iľko, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: