Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Sedmé nebe po sedmi schodech

Publikováno: 25.07.11
Počet zobrazení: 1550
Autorka článku: Vlasta Otychová
Sedm schodů ke zdraví se vyplatí dodržovat každému z nás. Třeba přijdeme rovnou do sedmého nebe. Ale ještě před tím si užijeme krásný aktivní život.

1. Otužováni
Většinou se otužování bojíme, protože v nás vyvolává hrůzu z ledové vody ( třeba jste někdy spadli do zamrzlého rybníka). Otužování by ale mělo být postupné, protože zásada zni: výdrž i dávky chladu je třeba zvyšovat postupně. Co třeba zkusit třeba chůzi v mokré trávě naboso? Právě jsou na to ty správné podmínky.

2.Ovoce a zelenina
Pětkrát denně po celý rok – to je porce, kterou naše imunita náležitě ocení. Konzumujte plody obsahující hodně vitamínu C. Není ale pravda, že nejvíce ho je v citrusových plodech. Hodně ho najdete v kyselém zelí, paprikách, jahodách a kiwi. Mrkev a řeřicha pěstovaná za oknem nám dodají betakaroten, z něhož si tělo vyrábí vitamín A, brokolice přidá antioxidanty – látky bránící stárnutí buněk a jejich poškozování. A nezapomeňte – upřednostňujte plody, které vyrostly v České republice nebo na Slovensku. Určitě nejsou sklízený nedozrálé a neabsolvovaly dlouhou dopravu. Našemu tělu jsou nejprospěšnější – tělo je na ně zvyklé „celá staletí“. Dbejte, aby váš talíř hrál všemi dostupnými barvami.

3. Zdravý jídelníček
ORIENTÁLNÍ HOUBY SHITAKE jsou už dnes dobře k dostání a současně s hlívou ústřičknou posílí Vaši imunitu.
ŽIVÝ BÍLÝ JOGURT znamená přítomnost živých mléčných kultur. Při jejich pravidelné konzumaci budete mít o čtvrtinu menší riziko nachlazení. Hlídejte trvanlivost, abyste nekupovali kultury odumřené.
JEDEN STROUČEK ČESNEKU DENNĚ. Alpicinu, který je v něm obsažený, se bojí jak bakterie, tak viry. Ideální syrový – tedy do pomazánek (jedno pomazánkové máslo, 2 tavený sýry apetito, 3 stroužky česneku a trochu soli).
CELOZRNNÉ PEČIVO. Vláknina působi na trávicí soustavujako kartáč, navíc tělu, podobně jako dýńová semínka, dodává zinek, který je důležitý na tvorbu protilátek.
LUŠTĚNINY zásobují tělo železem. Hodně je ho i ve žloutcíh a tavém mase – ale tam si musíme dávat pozor na cholesterol.

4. Bylinky a čaje
TŘAPATKA NACHOVÁ. Nachlazení s ní léčili už severoameričtí Indiáni přesto, že určitě nevěděli, že podporuje tvorbu bílých krvinek, základní zbraně imunitního systému.ŽENŠEN
dostanete i v lékárn v podobě dražé nebo tonika
ZELENÝ ČAJ má blahodárné účinky díky flavonidům, chránícím buňky před volnými radikály.
ALOE VERA obsahuje 75 % známých léčivých látek, umí zatočit s bakteriemi, viry i plísněmi

5. pohyb
Ten je nejlepší na čerstvém vzduchu. Pro seniory je ideální pěší turistika, cyklistika, plavání nebo běžky. Nesportujte ale do vyčerpání, jinak vám stoupne hladina adrenalinu a utlumí se tím pádem obranyschopnost.

6. Duševní pohoda a žádný stres
Stres odolnost proti nemocem prokazatelně snižuje. Netrapte se věcmi, které beztak nemůžete změnit a buďte v pohodě.

7. Mezi viry
Nevyhýbejte se virům, nežijte ve vakuu. Klidně můžete jezdím tramvají nebo stát ve frontě na poště. Chcete-li s viry bojovat, musíte se s nimi potkávat – čelní střety jsou totiž pro naši imunitu tou nejlepší posilovnou.

Autor: Vlasta Otychová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

10.08.2011 10:29  eman černý

díky za rady

Zanechte komentář: